Mihin hintaan olette saaneet Fordiliikkeestä talvirengaspaketteja?
Siis uuteen 2011 Focukseen.
Minkä kokoiset renkaat olette ottaneet?
Siis uuteen 2011 Focukseen.
Minkä kokoiset renkaat olette ottaneet?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla on vuoden 2008 mallin Focus. Siinä kesärenkaat ovat kokoa 205/55-16, mutta talvirenkaat otin kokoa 195/60-15. Talvirenkaat kannattaa ottaa kapeampana. Uudessa Focuksessa lienevät ihan samat vaihtoehdot, minulle tulivat kaupan yhteydessä kahdet renkaat ja kummatkin kevytmetalivanteilla.
Titanium mallisilla 16" aluvanteilla ja Conti Ice Contact nastapyörillä hiukan alta 1200 €.
Rengaskoko 215/55-16.
Elikkä Titanium varustuksella ja 1.6 koneella ford toimitti saman kokoiset talvirenkaat kuin kesärenkaat?
215/55-16
Mitä muita kokoja voi valita? Eiköhän 205/55 tai 205/60 käy yhtä hyvin ja olisivat vähän halvemmat ja samalla kapeammat.
Juuri näin. Ei edes keskusteltu muun kokoisista renkaista.
Elikkä nyt on samankokoiset renkaat ja samanlaiset aluvanteet kesä- ja talvipyörissä.
Tonnilla saa alkuperäisvanteilla ja vaihtoehtoisesti Nokian, Contin tai Misukan kumeilla. Toki tinkaamaan joutuu. 1350 e ne pyytää eli yrittävät tehdä yhtä paljon kate-euroja kuin autostakin saavat, mutta tonniin kyllä myyvät, jotta kaupan saavat.
Mistäpäin saa tonnilla merkkiliikkeestä kyseisen paketin?
Tuskin mistään, mutta autokauppaa tehdessä saattaa saada tingattua, jotta saavat kaupan tehtyä. Tuskin jälkeenpäin saa millään mistään siihen hintaan.