Asuntomarkkinat selvä KUPLA

Todennäköisin kehityssuunta on se, että asuntojen hinnat putoavat Suomessa 10–20 prosenttia vuodessa.
– Asuntokauppa on nyt hiljentynyt, vaikka korot ovat historiallisesti erittäin matalat ja jälleen laskusuunnassa.

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/09/09/asuntojen-hinnat-voivat-romahtaa-jopa-20-prosenttia/201112700/139

Mitä järkeä on maksaa yli 200 000 EUR jostain 40 neliön kuutiosta? Herätkää!
676
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ihmiset eivät edes ymmärrä miten suuria summia asunnoistaan oikein maksavat korkoineen. Ymmärrys riittää juuri ja juuri kuukausilyhennyksen suuruuden vertaamiseen kuukausittaisiin lyhennyksiin käytettävien tuloihin nähden. Niin kauan kuin nettotulot riittävät lyhennykseen asunnot voivat maksaa mitä vaan?

Äänestä
  • "Ymmärrys riittää juuri ja juuri kuukausilyhennyksen suuruuden vertaamiseen kuukausittaisiin lyhennyksiin käytettävien tuloihin nähden."

    Niin kauan kuin oman lyhentäminen on halvempaa kuin vuokraamisen.

    Jos et halua "pakkosäästää" tai jos haluat sijoittaa johonkin muuhun , ota lyhennysvapaata.

    Ei tää nyt mitään astrofysiikkaa sentään ole.

    Äänestä

  • Laupias. kirjoitti:

    "Ymmärrys riittää juuri ja juuri kuukausilyhennyksen suuruuden vertaamiseen kuukausittaisiin lyhennyksiin käytettävien tuloihin nähden."

    Niin kauan kuin oman lyhentäminen on halvempaa kuin vuokraamisen.

    Jos et halua "pakkosäästää" tai jos haluat sijoittaa johonkin muuhun , ota lyhennysvapaata.

    Ei tää nyt mitään astrofysiikkaa sentään ole.

    niin, ei suomalaisilla ole enää ymmärrystä asuntohinnoista. Ei osata sutheuttaa tuotteen arvoa ja siitä pyydettävää hintaa. Vertailukohtana ei ole itse tuote ja sen ominaisuudet, vaan vertailukohtana on hintataso mitä vastaavista maksetaan.
    Tuo on huono selitys että asunnoista pitää maksaa, kun pitää asuakin. Samoin kuin huono selitys se että mikä on kuukausikustannus verrattuna vuokra-asumiseen, samoin kuin se mikä on kuukausikustannus mitä pystytään maksamaan pankille. Keskustelut osoittavat sen että ei ole enää mitään käsitystä, miten suuri raha on 200000euroa saatika että sitä osataan suhteuttaa hankitun asunnon tekniikkaan.
    Jos ostan marketista pihagrillin, en maksa siitä 15000 jos naapurikin on maksanut, enkä myöskään ala maksamaan siitä 1000e/kk, jos kerran sen pystyisin pankille maksamaan.

    Äänestä

Valtiovarainministeriöstä arvellaan nyt bruttokansantuotteen menevän jopa negatiiviseksi, että se siitä kasvusta ja ikuisesta asuntojen hintojen noususta.

Äänestä

Helsingistä 80 km etelään Tallinnassa esim. omakotitalo maksaa 70-80 % vähemmän kuin Helsingissä!

Äänestä
  • mene sitten sinne Tallinnaan asumaan. Laita siihen vielä toiset 80km lisää etelään niin saat omakotitalon miltei ilmaiseksi!
    Muista sitten että sossu ei maksa siellä asumista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kohokas lässähtää kirjoitti:

Todennäköisin kehityssuunta on se, että asuntojen hinnat putoavat Suomessa 10–20 prosenttia vuodessa.
– Asuntokauppa on nyt hiljentynyt, vaikka korot ovat historiallisesti erittäin matalat ja jälleen laskusuunnassa.

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/09/09/asuntojen-hinnat-voivat-romahtaa-jopa-20-prosenttia/201112700/139

Mitä järkeä on maksaa yli 200 000 EUR jostain 40 neliön kuutiosta? Herätkää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu