Jakohihna volvo 850

Kridde

Jakohihnan vaihto edessä,paljonkohan kyseiseen hommaan aikaa menee?Vesipumppu kannattanee samalla uusia...Korjausoppaassani suhteellisen selkeä ohjeistus kyseiseen hommaan,mutta jos en itse rohkene,paljonko korjaamolla veloittavat kokonaisuudessaan;siis osat työ?

2

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei oo työtä kummempi homma, itse kuitenki teetin korjaamolla. Koko paketti töineen n. 650 euroa, kummatkin hihnat, vesipumppu ja kaikki pyörivät rullat. Tietysti työllä takuu päinvastoin kun itse tekee.

    • volvo_puranen

      Vesipumppu, moniurahihna,jakohihna .kiristinrullat .jos epäillään sitä hydraalista kiristintä joka pitää hihnan kireällä sekin vaihtuu.Osien hinnat tiedät kun ostat ne.Viimeksi itse ostin hihnan ja kiristäjät Volvoltaa vesipumppu Kahan kamaa eli noi maksoi n 200.Lasketaan 2 tuntia työtä tuohon hommaan jos 55 tuntipalkan mies silloin110€ ja jos 100€ tuntipalkka niin 200€.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      52
      5890
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4615
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4372
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4151
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3761
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2369
    8. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2099
    9. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1229
    10. Mikset pidä yhteyttä?

      Miksi et? Ei sun ois tarvinnut sanoa niin tarkoittamatta. Särit mun sydämen. Sinun pitäis jo tietää paremmin.
      Ikävä
      6
      1030
    Aihe