Isoset ja tupakka?

Eli mitä mieltä ootte kun isoset polttaa? Eikö voisi olla sillai että ei polttais leirillä? Jos moni polttavista pikkusistakin eivät ole saaneet lupaa poltaa ja pärjää hyvin, niin miks ei isoset?

Ja juuri rippioulun käyneenä oli eräs tunti jossa pappi puhui synneistä. Kysymys teille onkin se että kumpi on omasta mielestäsi syntiä:

A) Tupakan poltto
B) Alkomaholin juominen, niin että humaltuu?

Oma henkilökohtainen mielipiteeni on A, mutta parhaan kaverini mielestä B, eli eroavaisuutta löytyy... Kiitos!
5660
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suomen laki kieltää alle 18-vuotiaiden tupakanpolton. Kuitenkin muutamat rippikouluikäiset polttavat, eikä rippileirin tarkoituksena ole antaa nikotiininorjille vieroitushoitoa, vaan keskittyä olennaisiin asioihin. Rippikoulussa ei kehoteta polttamaan tupakkaa eikä ainakaan suosita sitä isostenkaan suhteen, mutta jos joku isonen/rippikoululainen polttaa, tulee heillä olla siitä tieto vetäjille vanhemmilta allekirjoitusten kera. Vanhemmat eivät voi antaa LUPAA. Ihanteellisinta olisi, jos kukaan isosistakaan ei polttaisi, sillä ovathan he esimerkkeinä rippikoululaisille.

Syntiä on kaikki se, mitä teemme Jumalaa vastaan. Jos tupakasta ja alkoholista tulee elämän tärkeimmät asiat, ne ovat silloin syntiä. Muuten ne ovat jokaisen oma asia.

Äänestä
  • raamatussa lukee että esimerkiksi viiniä voi nauttia niin ettei siitä humallu; silloin se ei ole syntiä. tupakka ei ole syntiä, kunhan siitä ei tule elämän tärkein asia, eli ilman sitä voi elää

    Äänestä

  • Kirjoittaja on erehtynyt Suomen lain sisällöstä. Laki ei kiellä alle 18-vuotiaita sen paremmin polttamasta kuin pitämässä hallussaankaan tupakkaa. Poliisi saa takavarikoida alaikäiseltä tupakat vain siinä tapauksessa, että tämä polttaa niitä alueella, jolla tupakointi on kielletty.

    Tältä osin laki eroaa oleellisesti alkoholilainsäädännöstä, sillä alkoholin hallussapidolle on säädetty 18 vuoden ikäraja, joka pätee kaikkialla Suomen rajojen sisäpuolella.

    Tupakkalaki kuitenkin kieltää tupakoinnin sellaisilla julkisilla paikoilla kuten kouluissa, joissa suuri osa paikallaolijoista on alaikäisiä (kouluissa henkilökunta saa polttaa ainoastaan siinä tapauksessa, että he tekevät sen erillisellä tupakointialueella, jonne alle 18-vuotiailla ei ole pääsyä). Rippileirit kuitenkin käsittääkseni katsotaan lain edessä yksityistilaisuuksiksi, joihin tämä sääntö ei päde. Sitä en tiedä, onko leirin järjestäjillä oikeutta säätää alueelle erillistä ikärajaa, jonka mukaan alle 18-vuotiaat leiriläiset eivät saisi polttaa mutta täysi-ikäiset ohjaajat saisivat, vai olisiko heidän pakko säätää täyskielto, jotta se olisi *juridisestikin* pätevä.

    Suomen voimassaoleva lainsäädäntö löytyy verkosta osoitteesta www.finlex.fi.

    Äänestä

no meen leirillä ainakin isoset poltti ja mun lisäkseni myös muutama pikkunen.. pikkuset ei jääny kiinni eikä isosetkaan mutta papit tiesi missä isoset ja me käytiin, ainoa sopimus meidän ja isosten välillä tupakka tauoista oli että yhdessä ei mennä, ja toisia ei olla nähty...

ja kaikki leiriläiset tiesi et meen isoset poltaa eikä ne silti ollut kamalia, tai huonoja esikuvia, ei kukaan meistä siksi polttanut että isoset poltti, jokainen oli siinä omassa nikotiini koukussaan.

ja tosta, et miks ei pärjää hyvin ilman... jos sä itsekin polttaisit (en silti tiedä poltatko) mutta jos poltat niin koitas yhtäkkii olla viikko ilman, kyllä tulee aika huonolle tuulelle...

ja tosta synti jutustakin vielä.. kumpikaan ei ole syntiä niin kauan kuin elämässä on jotain tärkeämpää kuin ne...

Äänestä

...leireillä on sääntö, että tupakkapaikka on 100 metriä leirirakennuksesta poispäin ja sinne ei ole asiaa alle 18 vuotiailla. (ellei heillä ole erillinen lupa vanhemmilta) Että tälleen täällä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nerimus kirjoitti:

Eli mitä mieltä ootte kun isoset polttaa? Eikö voisi olla sillai että ei polttais leirillä? Jos moni polttavista pikkusistakin eivät ole saaneet lupaa poltaa ja pärjää hyvin, niin miks ei isoset?

Ja juuri rippioulun käyneenä oli eräs tunti jossa pappi puhui synneistä. Kysymys teille onkin se että kumpi on omasta mielestäsi syntiä:

A) Tupakan poltto
B) Alkomaholin juominen, niin että humaltuu?

Oma henkilökohtainen mielipiteeni on A, mutta parhaan kaverini mielestä B, eli eroavaisuutta löytyy... Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu