Hei.
Pidän blogia joka keskittyy lähinnä Saaristomerellä keskittyvään heitto- ja vetouistelukalastukseen. Tarkoitus on antaa reissurapparia lähialueiden reissuista ja havainnosta mitä vastaan tulee.
Alunperin ei ollut ajatuksena, mutta kun jostain syystä vastaan on tullut tietoa, että nuorisolta puuttuu kalastusvehkeitä, syystä tai toisesta... niin palkita parhaat blokiin kommentoijat. Toistaiseksi aiheet kommentointiin on vapaat, parhaat palkitaan yms.... tarkoitus on saada turun alueen toimijat mukaan, mutta vapaaehtoiset ovat tarvittuja myös. Eli jos tiedät että mahtavassa väline arsenaalissasi olisi jotain mitä et ikinä pysty/kerkeä käyttämään, jotain mistä ehkä toinen hyötyy.... niiin osallistu toimintaan. Aluksi otan vastaan halukkaita ehdotuksia: postitse tai blogin kautta. toivon että löydän sponsorin posti kuluille ->lähetystoiminnalle. Sen ja (kuluttajaviraston) jälkeen _THE SKY IS THE LIMIT! toivon että moni nuori löytää mahdollisuuden kalastus harrastukselleen, vaikkakin blokini kautta. Liiketoiminnallista hyötyä tästä ei saa mikään taho. lukuunottamatta lain pakottattamia virallistamistoimia.
Terv. Kaitsu
http://kaiappelberg.blogspot.com/
kaikilla on jotain annettavaaa
3
112
Vastaukset
- kaippamaan
valitettavasti joudun hautamaan ainakin toistaiseksi ideani välineiden välittämiskeksi. Tähän liittyy mm. tulkinnat lahjaverotuksesta ja arpajaislain säädökset. Hienoa, Suomessa mitään ei voi tehdä helposti, ei väliä mitä tarkoitusperia taustalla on.
No bloki kuitenkin päivittyy tiuhaan tahtiin, keskitytään juttujen määrään ja laatuun muun oheistoiminnan sijaan. - mattivaa
Juu, idea oli hyvä ja varmasti todellinen. Monella meistä pitkään harrastaneista löytyy valtavasti hyvää kalustoa, joiden arvo "kasvaa" kaapissa tilaa vieden.
Olen itse lahjoittanut jotain kalustoa ja paljon laittanut myyntiin. Välineitä on vieläkin jäljellä isommallekkin porukalle.
Mua harmitti tapaus, kun annoin kalastusvälineen pois niin kuukauden päästä se oli netissä markkinoilla. No, eipä siinä mitään, jotenkin se viikkoraha on tienattava ja nettimaksu.
Mutta en poissulje vieläkään tilannetta, ettenkö luopuisi jostain kalustosta auttaakseni jotain kalastajanalkua harrastuksessaan jos sellainen potentiaalinen tapaus vastaan tulee.
Luulen kuitenkin, että usealla uuden harrastuksen into kaatuu siihen, ettei pääse kunnon kalapaikoille.
Meitä paikoille pääseviä on paljon(itselläni Saaristomeri), jotka pystyisivät tarjoamaan vaikka pari kertaa kaudessa täydenpalvelun reissun sellaiselle, jolla ei ole mahdollisuutta/varaa siihen.
Olen muutaman kerran ottanut mukaani kaverin jolle olen kertonut kalastuksen saloista ja tarjonnut mahdollisuuden päästä pelipaikoille josta muuten olisi vaan saanut lukea Erä-lehdestä. Aivan huikeita palautteita on tullut ja innostus on kasvanut.
Valitettavasti itse perheellisenä ei aika riitä kuin muutamaan reissuun vuodessa itsellänikin, mutta kun on 40 kalastusvuotta takana ei oman suorituksen merkitys enää ole mikään must, vaan saada mukava kalareissukokemus.
Tänä syyskautena otan mukaani seniorikalastajan ja yhden nuoren kokeilemaan hauki- ja ahvenkalaa. Tuttava/sukulaisihmisiä mutta mahdollisuuden tuohon reissuherkkuun on vain haaveissa muuten.
Molemmat ovat kalastaneet, mutta laihoin tuloksin koska kalapaikat ei ole olleet otollisia.
Mitään muuta heidän ei tarvi mukaan ottaa kuin säänmukainen vaatetus ja jos haluaa ,oman heittopelin.
Siis valtavasti mahdollisuuksia keväästä syksyyn. Siika, meritaimen, hauki, lahna, ahven, kuha jopa lohi ym, ym.....
Voisin luvata vaikka jollekkin ensikaudeksi reissun, mutta oma pikkumies on osoittanut kalamiehen elkeitä ja ensikausi varmaan palaa tuon vesselin kanssa. Tänä vuonna jo ekat kalat heittämällä niin into kova 5 vuotiaalla.
Olisikohan syytä pistää johonkin kalastusfoorumille aihe auki. jossa olisi reissullelähtijöitä , joilla olisi paikka auki juuri sellaiselle, jolla ei ole muuten mahdollisuuta harrastaa kunnolla.
Mullekkin voi kirjoittaa. osoitteeni löytyy Kalastus.com:in keskusteluista nimimerkin alta, "Mattivaa"
Kalastus-opas en ole, eikä tule.
Nyt lähden kalareissua valmistelemaan eli kireitä kaikille!
Miettikääpä asiaa...... - kaippamies
Hieno idea tuo "reissuunottaminenkin".
Jokainen kynnellekykenevä voisi ottaa joskus jonkun ensikertalaisen reissulle ihmettelemään. Vaikka ihan sukulaisen tai työtoverin. Elämys muistuu mielessä pitkään vaikka saalis ei aina olisi niin ihmeellinen.
Terv.
Kaitsu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310575Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877475Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067367Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37336Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227301Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427259Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126662Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845720Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485505