Kirjahyllyn teettäminen

Haluaisin yksinkertaisen (n. 180 x 150)takaseinättömän tummaksi petsatun puisen kirjahyllyn. Miten valitsen puusepän?
Solid Furniture tekee juuri sellaisia kuin haluan, mutta he ovat nostaneet hintoja 50 % (!!) viime vuodesta.
Ymmärrän että teetetty puinen kirjahylly maksaa rahaa, mutta ei ehkä kuitenkaan 2000 euroa.
62709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sieltä löytyy,katso joku suhteellisen pieni mieluiten ammatinharjoittaja tyylinen tekijä.soita,esitä asiasi,käy paikanpäällä katsomassa paikat,kysy noin tarjous,ja tee päätös.

Äänestä

Mittatilauksena hyllyköitä saat mm. Helsingistä Sturenkadun ja Mäkelänkadun melkein kulmassa olevasta liikkeestä. En millään nyt muista liikkeen nimeä, mutta se on Sturenkadun puolella vähän risteyksestä ammattikoululle päin...

Äänestä

Hei! Millaisen hyllyn sait ja mistä? Olen saman ongelman edessä nyt, 10 v myöhemmin.

Äänestä

Olen teettänyt kirjahyllyn ja lipastoja vuosia sitten pienessä paikallisessa puusepän verstaassa (ei Helsinkiä). Laatu oli hyvä. Sen huomasin, että täytyy itse miettiä jokainen pienikin yksityiskohta, että saa haluamansa. Esim. kaapinoven reunan pyöristys vai ei, hyllyn ja sivuseinän paksuus ym kaikki vaikuttavat ulkonäköön ja tyyliin todella paljon. Kuva yksityiskohdasta, jonka haluaa, kannattaa olla. MDF on paljon edullisempaa kuin umpipuu ja umpipuuta voi jäljitellä viilulla. Olin itse tyytyväinen.

Äänestä

Kirjahyllyn teettäminen ei nykypäivän Suomessa kerta kaikkiaan ole järkevää. Kaikki puusepänliikkeet ovat kiinni omissa kummallisissa bisneksissään, eikä niiltä saa edes tarjousta. Jos joku suostuu hinnoittelemaan haluamasi hyllyn, niin se maksaa niin pöyristyttävän summan rahaa, että mieluummin menee huonekalukauppaan katselemaan Boknäsiä tai Ekenäsiä tai-mitä-niitä-nyt-on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lukutoukkis kirjoitti:

Haluaisin yksinkertaisen (n. 180 x 150)takaseinättömän tummaksi petsatun puisen kirjahyllyn. Miten valitsen puusepän?
Solid Furniture tekee juuri sellaisia kuin haluan, mutta he ovat nostaneet hintoja 50 % (!!) viime vuodesta.
Ymmärrän että teetetty puinen kirjahylly maksaa rahaa, mutta ei ehkä kuitenkaan 2000 euroa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu