Vajaa 30-vuotiaan tiilitalon ongelmat?

Suunnitelmissa ois talon ostaminen ja kiikarissa 1985 rakennettu tiilitalo. Sisältä talo kunnossa/renmontoitu mutta on rakenteissa jo mahdollisia ikääntymisiä mitä ei asiasta tietämätön huomaa. Sen tiedän että tiili kestää mutta onko yleistä että tiili kerää jotain itiöitä yms, jotka saattava vaikuttaa sisäilmaan?
43210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Erittäin harvassa tiilitalot. Kyllä suurin osa on aina puurunkoisia ja tiilivuorattuja. Etenkin ton ikäiset. Harvalla oli silloin massia muurauttaa koko talo, tehtiin puurunko ja sitten koitettiin näyttää varalkkaammilta kuin ollaan laittamalla ylihintainen tiiliverhoilu, jostainhan muualtahan ne nekin rahat on sitten säästetty.

Käy kattoon vaikka suomenlinnasta, kyllä tiili kestää. Kuttaperkkatalot, jotka koristeltu muka tiilitaloiksi, joopajoo. Ainoa, missä oikeasti säästää piiitkässä juoksussa on julkisivuremontit. Ellei sitten niitä pidä aukoa paskan rungon takia, sitten se tulee kalliimmaksi kuin tavallisen talon korjaus.

Äänestä

Samaa mieltä kuin edellinen. Suomessa puhutaan tiilitalosta vaikka oikea termi oli tiiliverhoiltu talo. Mutta jos ensimmäinen on hankkimassa tiilitaloa niin aika huoleton voit olla.

Äänestä

Me on nyt vuosi asuttu -83 tehdyssä tiilivuorellisessa talossa. Huomioita:
- Lattiat uusittu,
- Kate uusittu, seiniä maalattu
- Autotalli liian pieni, nyky autot ovat isompia.
- Sammalta kasvaa tiiliverhoilussa, koska räystäitä ei kaikilla seinustoilla. Tuo ei ole kun esteettinen haitta. Tiilet ei siitä kulu.
Asumisviihtyisyys huippu hyvä, ääniä ei kuulu ulkoa juuri ollenkaan sisälle.
Kaikki toimii vielä hyvin, uunit jne.
Vesien poisto rakennuksen reunoilta voi olla tekemättä tämän ikäisissä!

Äänestä

Tuon ikäisissä yleensä valesokkeli = riskirakenne.

Jos tiiliverhoiltu, tarkista tuuletusraon riittävyys, 80-luvulla tehtiin jonkin verran liian pienellä raolla laasti sinne sekaan = ei tuuletu tarpeeksi.

Jos täystiilitalo, niin ehdottomasti ei saa olla vesivahinkoa ollut, koska niitä villoja tiilien välistä et vaihda muuta kuin purkamalla seinän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omaa haikaileva kirjoitti:

Suunnitelmissa ois talon ostaminen ja kiikarissa 1985 rakennettu tiilitalo. Sisältä talo kunnossa/renmontoitu mutta on rakenteissa jo mahdollisia ikääntymisiä mitä ei asiasta tietämätön huomaa. Sen tiedän että tiili kestää mutta onko yleistä että tiili kerää jotain itiöitä yms, jotka saattava vaikuttaa sisäilmaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu