Osakkeiden myynnin verotuksesta

verokarhun kolkutus

Olen vasta-alkaja joten kerrotteko miten osakkeiden myynnin verotus menee.
Eli kun myyn ostamiani osakkeita pienellä voitolla niin miten verotus menee? Maksaako Nordnet tililleni myyntisumman vai periikö siitä korot välistä?
Pitääkö sen lisäksi vielä varautua jälkiveroihin vai miten homma toimii?

Mikä on tällä hetkellä yleisön mielipide, uskaltaako ostaa vai pitäisikö odotella maailmantaloudessa vakaampia hetkiä?

5

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Myyntisumma tulee tilille kokonaisena, paitsi että välittäjä ottaa oman palkkionsa. Ensi keväänä tulevassa veroehdotuksessa näkyvät tänä vuonna myydyt osakkeet ja niistä tulleet voitot ja tappiot. Vertaa lukuja omaan kirjanpitoosi, tarkista ehdotus ja tarvittaessa palauta korjattuna.

      Saman vuoden voitoista vähennetään tappiot ja lopputuloksesta verotetaan. Verot maksetaan seuraavana talvena normaalina jäännösverona. Jos tappioita on enemmän kuin voittoja, ylimenevät tappiot voi vähentää seuraavien viiden vuoden aikana tulevista voitoista. Kerran maksettua veroa ei saa takaisin vaikka seuraavana vuonna menisi huonostikin..

      Joulun tienoilla kannattaa lisäksi tarkistaa mikä on kuluvan vuoden tilanne voittojen ja tappioiden suhteen. Jos voittoja on enemmän, saattaa olla edullista myydä vielä vuoden viimeisinä päivinä jokin tappiollinen osake-erä, niin pääset maksamasta veroa siltä vuodelta.

    • verokarhun kolkutus

      Eli periaatteessa yksinkertaisuudessaan kun laskee verotettavann osuuden määrän ja tallettaa sen toiselle tilille odottelemaan niin on helppo maksaa jälkiverot sitten aikanaan.. ok.

      Tämän vuoden loppuun ei montaa tapahtumaa itselleni ehtine tulla, mutta tuo loppuvuoden tarkistus on hyvä neuvo.

    • Vakuusvaje

      Lisätään siihen loppuvuoden tarkistukseen vielä sen verran, että osakkeita voi myydä verovapaasti, kunhan niiden yhteenlaskettu myyntihinta vuoden aikana jää alle tuhannen euron. Jos ei ole tullut muuta myydyksi ja jouluna salkussa on voimakkaasti nousseita osakkeita, tällä tavalla voi parhaimmillaan säästää veroissa pari satasta.

      Jos myyntien arvo vuodessa rikkoo rajan vähänkään, koko voitto muuttuu verotettavaksi nollasta alkaen.

    • Jonna_P

      Verotus ei koske pelkkää VOITTOA, vaan tuo 1000 euron raja tarkoittaaa KAUPPAHINTAA. Eli jos myyt esimerkiksi 2000 eurolla osakesarjan ja saat voittoa yhteensä 500 euroa, vero menee koko voitosta (30 %). Myyntihinta pitäisi jäädä tosi alhaiseksi (alle tonnin), jotta tuo verovapaus toteutuisi.

      • Vakuusvaje

        Tässä tapauksessa on tietenkin helpointa myydä noin puolet osakkeista hintaan, joka juuri alittaa tuhannen euron rajan. Verotonta voittoa siitä tulee 250 euroa eli veroissa säästyy 75 euroa. Eihän se paljon ole, mutta tyhjää parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6888
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe