Osakkeiden myynnin verotuksesta

verokarhun kolkutus

Olen vasta-alkaja joten kerrotteko miten osakkeiden myynnin verotus menee.
Eli kun myyn ostamiani osakkeita pienellä voitolla niin miten verotus menee? Maksaako Nordnet tililleni myyntisumman vai periikö siitä korot välistä?
Pitääkö sen lisäksi vielä varautua jälkiveroihin vai miten homma toimii?

Mikä on tällä hetkellä yleisön mielipide, uskaltaako ostaa vai pitäisikö odotella maailmantaloudessa vakaampia hetkiä?

5

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Myyntisumma tulee tilille kokonaisena, paitsi että välittäjä ottaa oman palkkionsa. Ensi keväänä tulevassa veroehdotuksessa näkyvät tänä vuonna myydyt osakkeet ja niistä tulleet voitot ja tappiot. Vertaa lukuja omaan kirjanpitoosi, tarkista ehdotus ja tarvittaessa palauta korjattuna.

      Saman vuoden voitoista vähennetään tappiot ja lopputuloksesta verotetaan. Verot maksetaan seuraavana talvena normaalina jäännösverona. Jos tappioita on enemmän kuin voittoja, ylimenevät tappiot voi vähentää seuraavien viiden vuoden aikana tulevista voitoista. Kerran maksettua veroa ei saa takaisin vaikka seuraavana vuonna menisi huonostikin..

      Joulun tienoilla kannattaa lisäksi tarkistaa mikä on kuluvan vuoden tilanne voittojen ja tappioiden suhteen. Jos voittoja on enemmän, saattaa olla edullista myydä vielä vuoden viimeisinä päivinä jokin tappiollinen osake-erä, niin pääset maksamasta veroa siltä vuodelta.

    • verokarhun kolkutus

      Eli periaatteessa yksinkertaisuudessaan kun laskee verotettavann osuuden määrän ja tallettaa sen toiselle tilille odottelemaan niin on helppo maksaa jälkiverot sitten aikanaan.. ok.

      Tämän vuoden loppuun ei montaa tapahtumaa itselleni ehtine tulla, mutta tuo loppuvuoden tarkistus on hyvä neuvo.

    • Vakuusvaje

      Lisätään siihen loppuvuoden tarkistukseen vielä sen verran, että osakkeita voi myydä verovapaasti, kunhan niiden yhteenlaskettu myyntihinta vuoden aikana jää alle tuhannen euron. Jos ei ole tullut muuta myydyksi ja jouluna salkussa on voimakkaasti nousseita osakkeita, tällä tavalla voi parhaimmillaan säästää veroissa pari satasta.

      Jos myyntien arvo vuodessa rikkoo rajan vähänkään, koko voitto muuttuu verotettavaksi nollasta alkaen.

    • Jonna_P

      Verotus ei koske pelkkää VOITTOA, vaan tuo 1000 euron raja tarkoittaaa KAUPPAHINTAA. Eli jos myyt esimerkiksi 2000 eurolla osakesarjan ja saat voittoa yhteensä 500 euroa, vero menee koko voitosta (30 %). Myyntihinta pitäisi jäädä tosi alhaiseksi (alle tonnin), jotta tuo verovapaus toteutuisi.

      • Vakuusvaje

        Tässä tapauksessa on tietenkin helpointa myydä noin puolet osakkeista hintaan, joka juuri alittaa tuhannen euron rajan. Verotonta voittoa siitä tulee 250 euroa eli veroissa säästyy 75 euroa. Eihän se paljon ole, mutta tyhjää parempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3099
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2951
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      105
      1331
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      135
      1057
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1047
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1037
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      977
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      949
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      777
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      753
    Aihe