Olen ollut taas israelin suurlähetystöön yhteydessä, kävin suurlähettilään luona pulla kahvilla. Teimme virallisen valituksen suomi24 palstaa kohtaan kun se sallii juutalaisten pyhistä asioista arvostelevan kirjoittelun. Olin suurlähettilään kanssa samaa mieltä arabien ja natsien ja nationalistien vahingollisista mielipiteistä, Israelin kansaa ja valtiota vastaan.
Kukaan ei enää saa vastata fasistisiin kirjoituksiin eli(kaikki juutalaista etua vastustava ja halventava rikollinen ajatusmailma) Ainoastaan järkevät ja hyväksytyt mielipiteet ja keskustelut ovat toivottavia.
Jumalan siunausta juutalaisille Shalom
Kukaan ei enää saa vastata fasistisiin kirjoituksiin eli(kaikki juutalaista etua vastustava ja halventava rikollinen ajatusmailma) Ainoastaan järkevät ja hyväksytyt mielipiteet ja keskustelut ovat toivottavia.
Jumalan siunausta juutalaisille Shalom
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei israelia saa arvostella, mukava pikku valtio. Ammuskelevat jumalan nimissä ohjuksia vieraiden valtioiden alueelle, eikä unohdeta uusinta muotivillitystä, teosten rikkomista ruotsalaisissa taidenäyttelyissä...
On tosiaan yliluonnollinen ilmiö että usa jaksaa vieläkin suojella ja tukea israelin politiikkaa...
>> Ainoastaan järkevät ja hyväksytyt mielipiteet ja keskustelut ovat toivottavia.
Suomessa eletään Suomen lain mukaan, eikä tällaisten mielipiteiden mukaan. Sananvapaus on tärkeä asia, ja pitää olla mahdollista arvostella kaikkia asioita. Myös uskonnollisia pyhiä asioita saa arvostella.
Lain mukaan rangaistavaa on loukkaamisen tarkoituksessa tehty pyhinä pidettyjen asioiden herjaaminen.
Koska uskonnoissa on myöskin aivan järjetöntä ja vastenmielistäkin aineistoa, pitäähän niitä asioita voida tarkastella tavallisen uskonnottoman ihmisen näkökulmasta.
Et voi laa tosissasi! Kysehän on arvoista ja niistä keskustelemisesta. Ei pelin sääntöihin kuulu, että yksi osapuoli dominoi keskusteluympäristöä ja määrää sääntöjä. Vaikka en itse hyväksy useankaan ääriryhmittymän ajatusmaailmaa, ei se tarkoita sitä että niitä tulisi kieltää. Ääri-ilmauksien ja ilmiöiden purkautuessa vapaasti ja mahdollisuuksien mukaan, aiheuttaa paljon vähemmän ongelmia kuin, tukahdutetut ja kielletyt ääri-ilmiöt.
Miten muuten määritellään järkevät ja hyväksytyt mielipiteet? Pitääkö ihmisellä olla joku tietty ÄO jotta hän voi osallistua juutalaisten kanssa sanaharkkaan, vai onko kyse ainoastaan juutalaisuutta tukevista mielipiteistä?
Jos pidät arabien, natsien ja nationalistien mielipiteitä vahingollisena, pidät ilmeisesti myös vapaata tahtoa vahingollisena. Jokaisella ihmisellä on kyky ajatella ja vertailla asioita mielessään, ja itse ihminen tekee päätöksen, minkä ajatuksen hän hyväksyy ja minkä hylkää.
En minäkään loukkaannu jos minun arvomaailmaani loukataan, itsepähän olen tieni valinnut. Olen siis ateisti. Mitä se kertoisi minusta, jos haluaisin kieltää kaikki ateismin vastaiset ajatukset ja mielipiteet koska ne ovat loukkaavia?
Suvaisevaisuutta, hyvä Shalom, suvaitsevaisuutta.
Hieman epäilen, että olet SE Shalom, mutta oli miten oli. Tuollaista käyttäytymismallia edustavat henkilöt taitavat jäädä puheenvuoroissa harvalle näillä palstoilla.