Paras kahvi Espanjassa on

Cortado. Sitä espanjalaiset juo ja se on tosiaan juhlakahvia verrattuna suodatinkahviin.
Se tehdään pad`seillä ja omalla pads-koneella.
284686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Olen täysin kanssasi samaa mieltä tuosta kahvista!

Äänestä
  • Eikös cafe cortadossa ole vähän muutakin kuin pelkkää kahvia. Ehkä sekin vaikuttaa makuun.

    Äänestä

  • Hömpsyt kirjoitti:

    Eikös cafe cortadossa ole vähän muutakin kuin pelkkää kahvia. Ehkä sekin vaikuttaa makuun.

    Tarkoitat varmaankin carajilloa, jossa on tummaa kahvia ja tilkka brandya. Tarjoillaan yleensä samantapaisissa laseissa, kuin cortadokin. Mutta maito ei kuulu carajilloon. Pieni tilkka sokeria siihen kyllä sopii.

    Äänestä

  • Sotavento (ei kirj.) kirjoitti:

    Tarkoitat varmaankin carajilloa, jossa on tummaa kahvia ja tilkka brandya. Tarjoillaan yleensä samantapaisissa laseissa, kuin cortadokin. Mutta maito ei kuulu carajilloon. Pieni tilkka sokeria siihen kyllä sopii.

    Kiitti Sotavento, oikeassa olet. Sekoitin sen carajilloon. Sitä oli mukava aina tilata Las Palmasin Catalina-puistossa jos halusi vähän lämmikettä illalla istuskellessa.

    Äänestä

Cortado kahvikuppi on noin yhden dl kokoinen josta noin 1/4 on väkevää kahvia ja
loput kuumennettua maitoa.
saludos

Äänestä
  • Viimeksi juotiin "cortado grande", joka oli korkea, kapea lasi täynnä tätä ihanaa kahvia, n.2 dl

    Äänestä

onko suomessa tätä?

Äänestä

Siis tehdään pad´seillä ja omalla pads-koneella, mitä tämä tarkoittaa? Tarkoitatko niitä sellaisia "tyynyjä" joiden sisällä on kahvia vai mitä tarkoittaa? Noh, mutta joka tapauksessa kyllä cortadon tekeminen onnistuu ihan millä tahansa kunnollisella kahvikoneella, jopa mutteripannulla siihen mitään padsejä tai pads-koneita tarvita.

Äänestä

Se pads-kone (tai tyyny-kone, miten vain) tekee kahvi-maitoseoksesta kuohkean. Tämä on siis "cortado con leche". Sitten on vielä "cortado con leche y leche", ja siinä on pohjalla makeaa kahvikestomaitoa pikkasen pohjalla. Tosi hyvää.

Äänestä
  • Maidosta saa kuohkean kun sen kuumentaa ja vaahdottaa, tavallisessakin kahvikoneessa (espressokeitin) on kuumennin joka samalla vaahdottaa.

    Jos laittaa "kahvikestomaitoa" eli tiiviste maitoa eli leche condensadaa tulee kahvista Bombon- nimellä tunnettu kahvijuoma ja jos tähän bomboniin lisää tilkan brandyä on se sitten jo nimeltää Belmonte, ilman tiivistemaitoa eli mustana ja siihen tilkka brandyä on se carajillo, kuten jo edellä mainittiin, tosin oikein tehtynä kahvin sekaan tulee tipauttaa yksi kokonainen kahvipapu ja pieni pala sitruunan kuorta, ja joidenkin ohjeiden mukaan brandy pitäisi vielä polttaa. Cortado con leche y leche taasen on aivan outo tuttavuus minulle ja voin sanoa että kahvien ääressä on tullut vietettyä aikaa satoja tunteja...
    Cortadoon tulee aina maitoa, ei tarvitse tilata "cortado con leche" vaan maito tulee siihen aina automaatisesti jos ei tulisi se olisi cafe solo.

    Eli et tarvitse välttämättä mitään erikoista tyynykonekeitintä vaan hyvän espressokeittimen, 16-18bar. on ihan kunnollinen jo, sillä saa myös laadukkaasta kahvista kahvin oman creman pintaan, siis kahvivaahdon, vaahto on hyvä jos siihen päälle voi sirottaa sokeria ja se ei uppoa siitä.

    Äänestä

Mitenkä se tehdään jos on vaan tavallinen kahvikone?

Tavallista suodatinkahvia johon sekoitetaan 2/3 osaa maitoa?

Äänestä

Voi kuttu! Väitin Cortadoa parhaaksi kahviksi. "Tääh" haluaa keittää sen suodatinkahvikeittimessä. Voisitko nyt antaa harri_hienokahville ohjeet. Onhan se tietysti sinne päin, jos ostaa oikean kahvin, esim. Nescafelta, keittää maidon. Se sailykemaito lisätään, tilkkanen siis, pohjalle kylmänä ja antaa oman finessinsä Cortado con leche y leche:een. Se on totta, ettei tarvitse sanoa "con leche", koska kuuma maito on aina mukana, mutta täytyy sanoa "cortado con leche y leche, jos haluaa kahdella ei maidolla, kuumalla ja kylmällä.
Me ostettiin Nescafen Dolce Gusto-keittimen, joka nyt on tarjouksena. Sama mitä George Cloony mainostaa itsensä Pietarin kanssa. 129 €, mukaan tuli erilaisia padsejä. Sillä saa aikaiseksi erilaisia kahvia. Espanjalaisilla on varmaan sata ohjetta."Väkevän" kahvin nimittäisin "täyteläisen makuiseksi."

Äänestä

Voisitko copypastata tai muutoin esittää missä kohtaa sanoin että haluan keittää kahvini SUODATINkeittimessä, kuten väität? Sanoin ettei tarvitse mitään tyynykeitintä vaan ihan tavallisella kahvikoneella (espressokeitin) tulee ihan samaa tavaraa, vai luuletko että Espanjassa joka kahvilassa on joku stanan Nespresso-tyyny-pelleily-keitin? Huh huh .... Jos haluat kahviisi kylmää maitoa se tilataan "con leche fria" jos taas tiivistemaitoa "con leche condensada" ja kuten sanoin "leche y lehce" oli minulle aivan uusi tuttavuus, ainakin tähän asti, kunnes eilen tilasin sellaisen, sain kahvin nimeltä "Nube" :D

Minäkin ostin keittimen, espressokeitin jossa maidonvaahdotin hinta noin 100€ ja pieni Philipsin kahvimylly 20€ ja saan aina tuoretta kahvia vastajauhetuista pavuista, enkä mitään pusseissa maannutta, jo parhaat arominsa menettäneitä ylihintaisia pussikahveja, pthyi.

Äänestä

-onnistuu ihan millä tahansa kunnollisella kahvikoneella, jopa mutteripannulla siihen mitään padsejä tai pads-koneita tarvita.-
jahah, taisin käsittää väärin, kuten moni muukin.Tääh menee sitten vaan jäähtymään, kysyn mieluummin esp. ravintoloitsijalta ohjeita. hän selittää asioita charmikkaasti.

Äänestä

Juu, näemmä käsitit selvästi kirjoitetun tekstin väärin, ja ilmeisesti ne moni muukin joiden puolesta puhut. Kahvikone ja kahvinkeitin siis EI ole sama asia, kysäsepäs vaikka espanjalaiselta ravintoloitsijalta ;) Tai kokeile googlea, kirjoita kahvikone ja hämmästele...ei ihan heti osu kahvinkeitintä silmään.

Miksi minun pitäisi mennä jäähtymään? Minä olen vuosien saatossa tottunut jo tähän ilmastoon, harvoin tarvitsen ilmastointia. Tälläiset aiheeseen liittymättömät heitot vain kertovat ettet osaa keskustella asiasta.

Kun ensimäisen kerran vastasin tähän ketjuun tuli mieleeni sanonta "Haberle visto las orejas al lobo" ja aika hyvin arvasin. :)

Ja nyt kun et muuta enää keksi alat heittelemään aivan aiheeseen liittymättömiä sanoisin että; No te bajas nunca del burro ¿verdad?

Äänestä

Nessi ja kuumaa vettä,se on parasta.

Äänestä

Cortado con leche y leche. Cortadoon siis tulee kuumaa maitoa. Ja tämän raidallisen erikoisuuden saa aikaan tipauttamalla päälle esim.
La Lechera, Leche condensada (Nestle). Me ollaan molemmat siirrytty siihen. Valmistetaan tessulla (koiran näköinen kahvikone) padseista, joissa on jo maito, loraus l.condensada, joka tekee kahvin vain aavistuksen verran makeaksi ilman sokeria. Ja aamu on ihana.

Äänestä

ei tartte sanoo cortado CON leche leche, riittää cortado leche leche ja tavallisen cortadon voi tilata cortado natural.

Äänestä

Aamun nautiskelija; Oletko katsonut leche condensadan tuoteselostetta? No mä kerron, siinä on maitoa ja SOKERIA.(" l.condensada, joka tekee kahvin vain aavistuksen verran makeaksi ilman sokeria.")

kahvin juoja; Mitä saat jos tilaat kahvilassa ihan vaan cortadon?

Miksi cortadoon pitäisi laittaa tavallista maitoa ja lisäksi tiivistemaitoa? Sehän on sama kun laittaisit Bombon-kahviin maitoa lisäksi, mikä tämän kahvin nimi sit olis?

Äänestä

normaalisti tavallisen cortadon eli kahvi ja tavallinen maito. Monesti kysyvät et otatko natural?
bombon en ole ikinä juonut mutta luulisin, että siinä on kahvin ja leche leche suhde eri kuin cortado leche lechessä jos siintä jätettäisiin pois tavallinen maito.
On paikkoja jossa cortado leche leche tulee ilman leche condensada ja se tulee erikseen pienessä annospussissa jonak itse laitat sitten kahvin joukkoon. Esim los rodeoksen kentällä on näin. Yleensä laittavat sen koneesta siihen kupin pohjaan jonka jälkeen kaatavat kahvin ja viim lämmitetty ja vaahd maito.
menipä monimutkaiseksi tuo selostus

Äänestä

Kävin silmälääkärissä ja menimme sen jälkeen centro de saludin takana olevaan kahvilaan. Otimme cortadot. Soi santtu, että oli pahaa, suurinpiirtein kuin äidin pannukahvi. En olisi uskonut, että sellaista Kanarialla löytyy. Siksi katson sueraavalla kerralla, että tekevät padseistä. Siitä tulee hyvää aina, kuten ollaan kotona huomattu.

Äänestä
  • Cafe cortado con corto de cafe on oikea valinta hänelle joka ei halua vahvaa kahvia. Carajillonkin saa hieman lievempänä versiona (kermaliköörillä) jos pyytää un carajillo con baileys.

    Äänestä

Kerropa "mie" tarkemmin, carajillo con baileys -pyynnöllä, tulisiko musta kahvi (ei myrkkyvahva), jossa seassa baileysia vai oliko siinä maitoakin?

Äänestä
  • Tulisi normal carajillo mut brandytujun sijaan kermalikööriä eli ei maitoa. Carajillon voi pyytää myös haluamallaan brandyllä esim. un carajillo con magno.
    En ole itte koskaan kokeillut muuta kuin normicarajilloa, mutta espanjalaiseni on minnuu näin opastanut.

    Äänestä

Kun nyt en tiedä edes mitä normal carajillo sisältää kysyn vielä (ähän tyhmänä) onko se musta tavallinen kahvi? Vai mitä se on? Vai tavallinen musta kahvi brandyllä avec vai acecit kahvin seassa ja maito haluttaessa erikseen? Kysyn vaan ettei tuu tilattua ja sit jääkin juomatta, kun ei ymmärtänyt,mitä tilasi.

Äänestä
  • Avecin saat itte hankkia, sillä carajillo on käytännössä ekspresso johon tömpsy viunaa päälle, yleensä siis brandyä, mutta jossain se tarjotaan con ron eli rommilla.

    Kokeile kuomaseni cafe irlandesa´a jossa normikaffia, kermavaahtoa ja luraus whiskyä! Maistuis muuten mullekin vaikken kahvin ystävä muuten ookkaan.

    Äänestä

No, irish coffee, jonka tuossa lopussa mainitsit, on kanarialla aivan kamalaa. Joskus menneinä vuosina tuli suomen lempparijälkkärinä tilattua sielläkin, mutta ei enää toiste.

Äänestä

Ei ole Kanarialla kamalaa yleisesti, vaikka ihan espanjalaisissa paikoissa ei henkilökunta tunne "turistien hössötyksiä". Kannattaa kysyä tilatessa, onko heillä hyvä kahvi ja tilata kahvi kermavaahdolla ja whisky, tai brandy erikseen. Siitä sekoittelusta selviää sitten ihan itse.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


espanjan makuja kirjoitti:

Cortado. Sitä espanjalaiset juo ja se on tosiaan juhlakahvia verrattuna suodatinkahviin.
Se tehdään pad`seillä ja omalla pads-koneella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu