Olin pudota jakkaralta kun luin lehdessä, että santahakaan tungetaan 500 tonnia futiskentän lämmitykseen???
Kaupunki on korviaan myöten kusessa rahattomuuden kanssa, ja sitten tehdään potkupallokenttään lämmitys, oikein ekoteko.
Rakentajia ja asukkaita vaaditaan energiatehokkuuteen ja ekoon, mutta kaupunki lämmittää ulkokenttää, heh.
Pitää sanoa että kyllä tämä on kaupungit tyhmistä hommista kaikkein tyhmin.
Kaupunki on korviaan myöten kusessa rahattomuuden kanssa, ja sitten tehdään potkupallokenttään lämmitys, oikein ekoteko.
Rakentajia ja asukkaita vaaditaan energiatehokkuuteen ja ekoon, mutta kaupunki lämmittää ulkokenttää, heh.
Pitää sanoa että kyllä tämä on kaupungit tyhmistä hommista kaikkein tyhmin.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Ei pitää lukea lehdessä, menee kotiin ja lukee lehdestä.
Nyt vastako sää huomaat? Seurasin pari viimeistä kuukautta ku katuvalot päällä ja ilma oli kirkas ku päivällä. Sitte neuvotaan säästään energiaa.
Suntti löyhkää ja vesi "seisoo" ja sitten rakennetaan muutamalle yhden jalan potkijalle maltaita maksavaa lämmitettävää kenttää.
Tehdäänkö Vimpelissä joko-joko-palloilijoille samallainen "Saarikenttä"?
Voi saatanan tunarit.
Edelleen: "saatanan per-seen nuolijat" menkää kerämään pirate park mainokset pois! T:Kalle Perähellänä
Suntin venevajat vaativat arvoisensa kanavan,eikä löyhkäävää oja pahasta. Suntti kuntoon! Rahasta se ei saa olla kiinni!
Ei mene enää laulun sanoilla santahaassa; "kalahallin kentältä noussut"....
Santahaan tekoputki potkupalloilijat...
vittu että jotku voi olla tietämättömiä ja tyhmiä. Kokkolassa yli tuhat rekisteröityä jalkapalloilijaa joista suurin osa lapsia ja nuoria. Näitä ohjaavat sadat vapaaehtoiset, satoja tunteja vuodessa /valmentaja. ILMAISEKSI !! Jos nämä lyövät hanskat tiskiin voitte olla varmoja että lapsien huostaanotot ja laitoshoito lisääntyy. Yhdenkin nuoren pelastamisen takia kannattaa tehdä tämä kenttä. Hoitokulut vuosi/ laitos n. 100.000 e. Tämä että rakennetaan liikuntapaikkoja , jos mikä on ennalta ehkäisevää hoitotyötä. Oikeasti tämä taas säästää hoito/laitos/vieroitus kuluissa miljoonia.
Niinpä niin. Pakolla yritetään saada lapset mukaan "potkimaan".
Naapurini isä huusi vuosikaudet suu vaahdossa pojalleen: "Nyt treeneihin ja heti". No tämä pullukka - lähes satakiloinen 10-vuotias pojanvesseli, väänsi itkua ja huusi, että kentälle en enää mene.
Siihen taisi jäädä "pollottelu", sillä kohta vesseli polki pyörällään tuhatta ja sataa kohti "Mäkkäriä"...
Sittemmin hän kurvaili pihallaan vuosia kaiket päivät grossillaan ja tätä nykyä kaiket yöt kaduilla pärisevällä "mustangillaan"...
vittu sun naapurissa ei oo ketään potkupalloilijaa asunutkaan.. En käsitä miten aikuinen (sairas kylläkin) voi keksiä ihan mitä asioita tahansa.
Montako aikuista laittaa lapsensa harrastamaan niitä harrastuskia, jotka on aikuiselta jäänyt harrastamatta.
Aikuinen on mukana, kun lapsi toteuttaa aikuisen haluamaa harrastusta, kun ei aikuinen itse kykene enää harrastamaan, niin laitetaan lapsi harrastamaan ja aikuinen vaan seuraa.
Lapsi on niinkuin sijaisharrastaja aikuiselle.
Tämä jalkapallokentän lämmittäminen on täysin järjetön investointi.
Kaupungillahan on tapana tuhlata sähköä polttamalla katuvaloja päivällä ja yöllä, kun kukaan ei edes liiku kaupungilla, valot palaa harakoille.
Samaan aikaan syyllistetään tavallista ihmistä siitä, jos valo palaa vähänkin aikaa jossain huoneessa, jossa ei sattumalta olla, mutta jonne tullaan takaisin.
Pitäisi sammuttaa valot joka välissä.
Nythän on nämä energian säästölamput ja ei niitä saa koko ajan räpsyttää.
Jos niitä räpsyttää, niin käyttöikä lyhenee ja menee paljon enemmän energiaa tuolla tavalla käytettynä.
Lisäksi vaaditaan, että huoneen lämpötilaa pitäis laskea, että säästyy energiaa. Ihmisten pitäis palella kotona ja kaupunki tuhlaa lämpöä jonkun
nurmikon lämmittämiseen ja lämmöt menee suoraan harakoille, kun on kenttä taivas alla.
Eikös kipparihalli tehty just sen takia?
Kyllä kokkolassa kenttiä on, mutta että niitä pitää vielä lämmittää.
Ennenvanhaa kesällä potkittiin palloa, talvella pelattiin kiekkoa ja hiihdettiin.
Järki käteen harrastamisenkin kanssa.
Rakennuskustannuksethan eivät ole tässä ainoat kulut, paljonko energiaa mahtaa itse lämmittäminen viedä?
Myöhemmin Santahakaan rakennettaneen lisäksi katsomot, joissa pukuhuonetilat. Se maksaa 2-3 miljoonaa. Kokkola on futiskaupunki, ei siitä mihinkään pääse.
nyt kun kerta aletaan "törsäämään" niin voitaisiin kehitellä veneilijöille semmoinen väylä mikä pidetään talvella sulana, oishan se komiaa veneillä karvalakki pääsä..
Tää on just tätä,,palloa potkitaan maakuntasarjassa.Lisää vain kenttiä ja jalkapallohalleja.Näkee mihin politiikka suuntautuu Kokkolassa.
Ehkä on jotain syytä tehdä jos "palloa potkitaan maakuntasarjassa". No, tämä tekonurmi nyt oli hyvä edistysaskel parempaan.
Kovat oli puheet kun kipparihalli rakennetaan, että parin vuoden päästä ollaan mestaruussarjassa... Kymmenkunta vuotta nyt kulunut... Missä tulos??? Hyvä jos nyt ykkösen paikka säilyy..
Ei kysymys oo mistään mestaruussarjasta vaan laadukkaasta nuorisotyöstä,
joukkueellinen kokkolaisia pelaa nytkin muualla ja pärjää korkealla tasolla.
No esittäkää kysymykset oikein ja selkeästi, niin tiedetään mikä on kysymys? haha.
Ne pelaajat lähti maailmalle ilman halleja. Kyllä tosiasia on ettei kokkolassa panosteta niin paljon muihin lajeihin kuin potkupalloon
11....? nyt korkki kii
Kokkolassa on 1600 aktiivi futisharrastajaa jolla on lisenssi maksettuna kaikki ne jotka ei ole aktiiveja mutta harrastaa.
Eli käyttäjät lasketaan tuhansissa.
Onko Vimpelissä koko kunnassa asukkaitakaan yhtäpaljon?
Ilmankin olis pärjätty mutta rahaa voi kyllä, ja on laitettu , turhempaankin.
Tosirealiistin kannattas ottaa selvää faktoista ennen kun alkaa paasaamaan "totuuksia"
Mitä sillä lisenssillä tekee,kun ei ole näyttöjä?Aikonaan juostiin hangessa ja meren jäällä,,pelattiin hiekalla ja tulosta syntyi.Nyt ei saada mitää aikaiseksi,,pelkkiä suupaltteja nämä nykyiset pelaajat.Vaihtaakaa pesäpalloon.
Vai joko-joko-palloon. Kuinka monta suomalaista Olympia- ja Maailmanmestaria on tämä naurettava pesäpolloilu vienyt mennessään. Siis todellakin NAURETTAVA peli. Eihän sitä pelata missään muualla maailmassa.
Onko se sun ylistämä laji jossa yritetään paukuttaa toista kuonoon sitten järkevää. Toisaalta nämä olympia- ja maailmanmestarithan sitä jo harjoittelee viikonloppuisin kaupungilla.
näin on...eikä tämä kokkolan potkupallokaan kovin häikäisevää ole...;)
Jos 6v junnu pelaa jossain seurassa, sillä tulee olla lisenssi tai ei saa pelata.
Aikoinaan oli suo kuokka ja Jussi , nyt on aika eri ja nurmikot tulee rullalla ja ne lämmitetään.
Onhan tuo ihan perkeleen hämärää. Toisaalla ei ole rahaa korjata homeisia kouluja tai hoitaa kunnolla vanhuksia ja Santahaassa aletaan pitää jalkapallokenttää sulana talvella. Ne homeiset koulut aiheuttaa terveydenhuollolle takuulla enempi kuluja kuin mitkään syrjäytymiset ilman sulatettavaa jalkapallokenttää. Onhan se ihan mielenvastaista sulattaa tällaisessa maassa jäätä että joku voi potkia palloa. Minä en ainakaan veronmaksajana tahtoisi tuollaiseen osallistua.
Taitaa olla ensimmäinen kaupunki jossa lämmitettävä kenttä rakennetaan, ja jossa pelataan kakkosdivari tasolla..
Väärin, lämmitettyjä kenttiä on useita kymmeniä, mm. Viitasaarella
Ei toi nyt eroo suurestikkaan jäähalleista, halvempi se on lämmittää kuin jäähdyttää
Repeen!
Lautakunnan päätöksissä lukee esim., että ens vuonna ei mm. ole varaa palkata vakituisiin virkoihiin yhtään opettajia...
Ja tosiaan ne koulut on joka ainoa ihan homeisia ja lapset (meidän kaikkien) on niissä päivät pitkät...
Mut pitäiskö tässä nyt iloita, että lapset saa juosta kalliilla ja lämmitetyllä kentällä. Omille lapsilleni riittää metsä:/ Eikä omianikaan kait huostaanoteta, kuten joku edellä kirjoittanut mainitsi, että vaihtoehtona lämmitetylle nurmelle:)))
*itkee*
Aivan sama halutaanko lämmittää talvella ja kylmettää kesällä.
Mutta ei ole kaupungin homma maksaa sitä lystiä.
Niin kauan kun vanhustenhoito, terveydenhuolto, talous, kadut jne on kaupungissa kuralla ei tulisi tuollaiseen totaaliseen paskaan laittaa rahaa.
Ei ole mitään järkeä lämmittää kenttää ulkona, ei siis mitään. Ja onhan meillä kipparihalli jo syömässä rahaa.
Mutta minkäs teet, kun päättävät elimet on täynnä tyhmiä ihmisiä joilla ei ole mitään suhteellisuudentajua.
Jos vanhustenhoidon puutteita ym. käytetään mittarina miksi ei liikuntapaikkoihin saisi investoida niin se kay syyksi moneen muuhunkin ei niin välttämättömän palvelun alasajoon.
Pannaan kiinni uimahalli, teatteri, konservatoorio, kirjasto, lopetettaan latujenteko, valot pois hiihtoladuilta...jne
Ja venetsialaiset
Samaa mieltä ja lopetetaan vielä oopperat ja kaupunginteatteri niin varmasti riittää rahat vanhustenhoitoon.
Aikoinaan kokkola pelasi jalkapallon huipulla, sm-huipulla.
Ei sillon ollut jalkapallohallia, ei ollut lämmitettyä talvikenttää....
Palloa potkittiin kun se oli ulkona mahdollista, kun se ei ollut niin treenattiin muuten kuntoa, ja hyvin pärjättiin.
Mutta en ihmettele kun katselee nykyisiä kansikuvafutaajia, pitää olla hallit, ilmastoinnit, sponsoriautot, energiajuomat... Pullamössöpaskaa koko porukka. Tenavat pitää viedä ja hakea. pelistä ei tule mitään kun ei ole uusimmat kengät ja suojat.
Siihen asiaa systeemi oli muutenkin toinen. Kaikki mestaruussarjajoukkueet pelasivat käytännössä kokonaan omilla kasvateillaan amatööreinä palkkatyön ohessa. Sarjan taso oli noiden olosuhteiden mukainen. Kukaan ei nauranut KPV:lle 9-0 ja 5-0 -tappioista europeleissä Celticiä vastaan. Itse asiassa KPV:tä kadehdittiin hyvistä talviharjoittelumahdollisuuksista, vaikka varsinaista jalkapallohallia ei ollutkaan.
Älä valehtele, urheilutalolla oli maapohjahalli jossa harjoiteltiin talvella. Se oli ainoa koko Suomessa silloin. Siihen aikaan Kokkolassa oli parhaat talviharjoittelumahdollisuudet.
itse olet täysin tyhmä etkä tajua isoa kuvaa, yhdenkin lapsen pelastaminen laitoskierteestä tuo yli miljoonan säästön. Mutta ethän sinä tämmöisiä mieti kun säästät lamppujen kanssa puuhastellessa...
Niin, että kun isot pojat haluaa, on pienempien peesattava perässä? Kommentit tällä palstalla lähinnä naurattavat. Ensinnäkin Vimpelin pesiskenttä on ollut siellä iät, ajat. Pesis on kunnan henkireikä ja Saarikentän kunnostusta ovat tukeneet monet yritykset aina perinteikästä Rannilaa myöten aikanaan. Silti: Kohtuuksettomiin ei olla menty. Pesis kuvioiden kautta on kuntaan saatu monia perheitä ja jopa yritystoimintaa sitä kautta. Tuntuu siten uskomattomalta, että Santahakaan upotetaan moisia rahoja, "että saataisiin pelikausi jatkumaan marraskuuhun".... heh- heh; miksei samalla läpi talven? Ja kuinka monta sielua tämäkin operaatio pelastaa? Entä homekoulut tai lasten psykiatriapaikat? Jostakihan se raha on pois!
Olisi mukavaa, jos lasten ja nuorten taideharrastuksiin ja muuhun urheiluun panostettaisiin yhtä paljon kuin jalkapalloon. Jalkapallo ja liikunta yleensäkin on mainio harrastus, ei siinä mitään, mutta tasapuolisuuden nimissä voisi panostaa muihinkin harrasteisiin.
Taideharrasteisiinkin pitäisi panostaa. Tarvitaan enemmän mahdollisuuksia lapsille ja nuorille päästä musiikkikouluun ja kuvataidekouluun. Näihin pääsee vain harva, vaikka taide kuuluu kaikille. Ei ole olemassa niin epätaiteellista tai -musikaalista lasta, etteikö hän voisi aloittaa harrastusta. Taiteesta pitäisi olla jokaisen mahdollisuus nauttia!
Taideharrastus. Sitä on yllin kyllin ja aina saatavana. Katso nuorten taideharrastuksia kun törsäävät maaleja seiniin ja hajottavat kun ovat sitä mieltä että tämä on taidetta.
Vanhempien tulisi olla valmiita maksamaan urheiluseuroille kunnon maksun siittä että heidän lapsensa saavat harrastaa lähes ilmaiseksi.
Kuka hoitaa lapsianne iltoisin? Valmentajat. Kuka niitä kasvattaa. Minkälaiseen ympäristöön he pikku hiljaa. Pois kadulta ja riskeiltä alamaailmaan.
Sanon vielä kerraan 5000e vuosi on pieni summa pelastaa lapsenne. Nyt ette ole valmiita maksamaan edes 500-1000e vuodessa.
Lisää kenttiä Santahakaan.
Kyllä futisharrastaminen maksaa vahintään tonnin vuodessa junioritasolla.
No mitäs se on 1000e jos saat kasvatetun lapsen kaupan päälle jolle kertyy terveet elämäntavat. Olis kun laittais rahat korkoa kasvamaan. Valmentajat ovat ilmaisia ja lapset saavat kasvatusta ja lähes ilmaista hoitoa.
Hyvä kasvatus???
Jalkapallossa opi muuta kuin ulisemaan tyhjästä, esittämään, ryyppäämään ja polttamaan. Hyvällä tuurilla on vielä joku pedofiili valmentaja/huoltaja.
Ei Kokkolassa kannata oikeasti mitään kehittää, aina haukutaan oli se sitten jalkapalloa tai katurallia, tämä on kohta maailman-nähtävyys, Kokkola = maailman narisiapaikka nro ykkönen, tänne kaikki positiiviset ihmiset kyllä se negatiivisuus teihinkin puree ja nopeesti !!!
Todella törkeää ja vastuutonta rahankäyttöä !!!! Koulut homessa, eikä ole muka rahaa korjata. Muihin lasten harrastus ei ole vara panostaa.
Voin luvata, että Kokkolan "potkupallojoukkueet" eivät tule koskaa nousemaan kansalliselle tasolle......ja kun vielä huomioidaan tamän kansallisen tason sijoittuminen kansainvälisesti...hoh hoijaa...
Mitä hittoa ne koulut tähän liittyvät?
Jos ja kun Kokkolassa on "miljoonia" rakennuksia, niin ei kait vain koulut ole homeessa.
Mitähän löytyykään vanhan kaupungin (1700 -luvun) "raunioista".
Ei kai siellä ole muuta kuin lahoa ja hometta.
Selvittäkää ihmeessä ketkä ovat altistuneet homeelle ja ennen kaikkea MILLAISISSA OLOISSA NE LAPSET ELÄVÄT.
Jos ja kun lapsukainen on koulussa 3-5 tuntia, niin ei kait siinä ajassa voi altistua homeelle.
Joka toinen Kokkolan asuintalo on HOMEVAURIOINEN.
Ja piste!
muutamia poimintoja edellisiin,ensinnäkin kipparihalli ei riitä,vuoroista huutava pula,suuri osa käyttäjistä nuoria .Toisekseen ei pidä aina sanoa,että silloin kun olin nuori potkittiin pelloilla,omat poikani opettivat minulle sanonnan ennen oli ennen ja nyt on nyt,on meillä aikuisillakin asiat paremmin kuin ennen.Palloilutasosta puhuttaessa harjoitusolosuhteiden paraneminen nousee varmasti,mutta ei heti ensivuonna vaan tulevaisuudessa pikkupoikien kasvaessa ja oppiessa,kun olosuhteet on kunnossa.Tosirealistille,menepäs niitten jokojoko pallistien harkkoihin taitaa tulla mamia ikävä on kovia jätkiä
Jalkapallon taso vain laskee ja helskutti rahaa äyskäröidään näihin tekonurmiin sun muihin putki vempaimiin.Tiedän ketä äänestän ensi vaaleissa.Nämä saatanan urheilukepulaiset niille ei ääniä heru.
Suurin osa jotka tällä uudella kentällä ja hallissa harrastaa lajia on lapsia ja junioreita ja nuoria. Tämä on kyllä niin säälittävää tämän kaupungin asenneilmapiiri. Minä maksan osaltani erittäin mielelläni että junioreilla ja nuorilla on paikat missä harrastaa terveellistä liikuntaa.
Montakohan samanlaista palstaa tästäkin aiheesta vielä sikiää ?
Saitti on vasta alussa ja pakkotoisto senkun jatkuu toisessa ketjussa.
Piäisiköhän panna uusi palsta pystyyn, " Santahakan kentällä varpaat viihtyy"
nim. JA TALVELLA KANS
Niin tämä ketju on venähtänyt jo niin pitkäksi ettei kannata lämmittää niin uudella palstalla voisi jatkaa keskusteua. milloin ajttelit avata jatkopalstan
Potkikaa toisianne munille ,siinä on palloiluharrastusta.Ja juoskaa lumessa talvella,,.Typeryyden huippu tämä lämmitys järjestelmä.
Milloinhan samanlaista tukea saa Kokkolan mönkiä/krossi harrastajat. Suurin osa lenkkeily poluista on kumminkin aikoinaan krosseilla tehty ja nykyään niillä ei saa ajaa. Kannattaa muistaa et tämän alan harrastajat maksaa eri verojen muodossa harrastuksesta erittäin paljon ja sillä on työllistävä vaikutus muutenkin, esim osamyynti, koneistamokulut, polttoaineverot ja kaluston hankinta. Suomalaiset on kummiski moottoriurheilun saralla menestynyt kiitettävästi… Sauvakävelyssä ei ole kauheasti tulosta tullut, vaikka suurin osa näistä reiteistä on varattu siihen tarkoitukseen nykyään.
Eikö teille pärinäpojille ole osoitettu paikka jyväskyläntien varresta. Vittuako teidän pitää joka metsään päästä. Eli kyllä teitä on tuettu. Ota selvää ennen kuin alat huutelemaan asioita. Käsittääkseni kaupunki ositti maa-alueen ajoi osittain maata ja on jopa käynnyt tasaamassa alueella.
Siinäpä kaksi edellistä kommentoijaa tietää/ymmärtää kommentoimistaan asioista yhtä paljon, kuin sika tuulimyllystä.
Yhtä mönkijä-/krossiharrastajaa kohden on 100 futaajaa. Jotain tolkkua näiltä extreme-harrastajilta.
Yhtä mönkijä-/krossiharrastajaa kohden on 100 futaajaa. Jotain tolkkua näiltä extreme-harrastajilta.
Eikös kyse ollut tuesta, ei saavutuksista, vaikkain aika vaikuttavaa tuo kyllä on.
Toki formula1 rata pitää saaha joka kauppalaan,
Silla onhan meillä noita maailmanmestareita useampia, futisksessa ei oo...
Eikös kyse ollut tuesta, ei saavutuksista, vaikkain aika vaikuttavaa tuo kyllä on.
Kaupunkihan tarjoaa epävirallisesti käytettäväksi kaikki polut,reitit,pururadat yms.
pitkään jatkuneella nuivalla suhtautumisellaan kaikkia moottoriurh. lajeja kohtaan, eiku bensaa tankkiin ja suunta kohti lähimetsiä.
Voisko Kokkolan Kaupunki / Kokkolan Matkailu lämmittää merivettä ja pitää kaupunginsalmen/-lahden sulana että veneily-,uinti-,purjehdus- ja vetouistelukautta vois jatkaa parilla viikolla ? Näissäkin lajeissa on junioireita ja harrastajia.
Tankarin sesonkikin jatkuis ja saatais matkailun paattien käyttöastetta nostettua yhteen -jopa kahteen
Kukahan on ton lämmitetyn kentän kokkolalalainen 'keksijä' ja aloitteen alullepanija ? Ketkä ovat lautakunnassa puoltaneet : Miettikää mitä idiootteja äänestätte !