Mitä minusta jäljelle jää
Katso itseäsi.
Olen kooste
11
65
Vastaukset
Tämän oivalluksen antoivat keiikki palstakirjoittajat. Te olette kaikki erilaisi.a Teitä tarvitaan.
Please. Minä pyydän. Teitä tarvitaan. Ihan jokaista.Sinä olet t ä r k e ä niille ihmisille joiden elämään olet ollut osallisena. olet minun rakas. merkityksellinen. tärkeä minulle. ainutlaatuinen. sielunkumppani.
yxex kirjoitti:
Sinä olet t ä r k e ä niille ihmisille joiden elämään olet ollut osallisena. olet minun rakas. merkityksellinen. tärkeä minulle. ainutlaatuinen. sielunkumppani.
Kulta. Minä en ole tärkeä. Vaikka minä miten rakastaisin sinua, niin se ei kuvaa sinua tai minua.
Milloin olet valmis kohtaamaan itsesi yxex? Mitä sinusta on jäljellä tänään? Tai huomenna? Uskallatko kohdata sen? Sinut? Näet mielessäsi sininuttuisen kummituksen/taikurin, joka on hyvätahtoinen ja lempeä. Mitä muuta?
Rehellisesti? Oletko valmis?elisakettu kirjoitti:
Kulta. Minä en ole tärkeä. Vaikka minä miten rakastaisin sinua, niin se ei kuvaa sinua tai minua.
Milloin olet valmis kohtaamaan itsesi yxex? Mitä sinusta on jäljellä tänään? Tai huomenna? Uskallatko kohdata sen? Sinut? Näet mielessäsi sininuttuisen kummituksen/taikurin, joka on hyvätahtoinen ja lempeä. Mitä muuta?
Rehellisesti? Oletko valmis?Valmis kuin lukkari sotaan =)
Pilaat mun ketjun idealogian. Mene nukkumaan siitä. Miten kasaat itsesi? Kuka olet?
Välitän sinusta yxex, mutta ei sinunkaan tarvitse olla joka paikassa. Ei minunkaan. Varsinkaan minun. Vaikka kuvittelen olevani itselleni tärkeä. Niin olenkin.
"Olen kooste"
Siitä tuli mieleeni että olen todellakin oman elämäntieni kooste! Ainutlaatuinen, jäljittelemätön, tärkeä ja rakas itselleni. Ja vaatimaton! ;-D- .
Oletko tyytyväinen koosteen tulokseen tällä hetkellä? Kadutko, muuttaisitko tai haluaisitko olla joku muu kuin sinä? Minä olen halunnut olla joku muu kuin minä itse, olen katunut omaa koostettani ja halunnut muuttaa tai alkaa koko elämäni alusta :(
Kiitos vastauksestasi. Kiinnitin huomiota sanojesi aika- ja olomuotoon: "olen halunnut, olen katunut". Työskentelitkö itsesi kanssa vai oletko vielä matkan alussa?
Kysymyksesi minulle pisti kyllä miettimään.
Minä olen ollut jotain muuta. Olen elänyt kulisseissa ja erilaisissa rooleissa suuren osaa elämää. Kaiken pahuuden/ikävän olen yrittänyt lohkoa pois itsestäni, tiedostamatta pahuutta/huonoja puoliani tai sitä, minkä tiedostanut; kärsinyt armotonta häpeää asian hyväksi ja salannut minääni ulkopuolisille. Olen pelännyt esimerkiksi niin paljon mielenterveydellisiä sairauksia kokemani ja melkoisen sukurasitteen vuoksi, että kaikki ongelmat on pitänyt yrittää lakaista maton alle. Monessa mielessä minua on vieläpä tuettu tähän.
Roolit ja entistä paksumpi suojapanssari on pitänytkin niitä piilossa itseltäni, tietoisuudestani. Se vain, että kieltäminen tuo monenlaisia sijaistoimintoja; muunmuassa tavalla tai toisella olen selittänyt huonoa oloani verukkeilla. Muiden ihmisten tai asioiden syyttelyllä. Erilaisia korvaavia toimintoja.
Kun omia piirteitään alkaa hahmottamaan, nimenomaan niitä ikäviä, pelästyy. En minä ole tuollainen, en halua olla tuollainen. Tunkee tietoisuudesta asian yhä syvemmälle. Mutta kyllä se sieltä taas tulee. Seuraa syyllisyys. Oman itsensä tarkastelu tekee kipeää. Rehellisyys sattuu.
Hyväksyminen on kuitenkin oleellista. Ilman sitä lohkominen jatkuu. Tämän jälkeen vasta on mahdollisuus muokata käyttäytymismallejaan.
Minä en pysty vaikuttaamaan siihen, miten minua on kohdeltu, enkä ihmisiin sinänsä. Siis menneessä aikamuodossa. Tulevaisuuteen ja vuorovaikutussuhteisiin pystyn vaikuttamaan kehittämällä itseäni.
Olen nimittäin ollut eräänlainen kaltoinkohtelija itsekin. Sen tajuaminen ei ollut kivaa.
Olen katunut. Ja olen halunnut muuttaa itseäni. Olen myös onnistunut siinä joillakin osa-alueilla. Kaiken aikaa pitää vain osata tutkia itseään objektiivisesti. Minä olen enkeli ja minä olen demoni.
- .
Vasta monen mutkan kautta olen oppinut ymmärtämään ja hyväksymään niin itseni kuin toiset. Olen tuntenut samoin kuin sinä, kulissit ja roolit ovat olleet osa minua tiedostamatta sitä itse. On tarvittu suuria muutoksia, jotta olen tullut siksi mikä nyt olen, aito oma itseni. Kaikki epäonnistumiseni ovat johtuneet siitä, että en ole hyväksynyt itseäni sellaisena kuin olen ja olen yrittänyt ansaita muiden hyväksynnän olemalla jotain muuta, näyttämättä koskaan omia heikkouksiani. Minua on kadehdittu ja olen saanut taistella aina ja joka paikassa ja puolustella itseäni. Olen kokenut, että minut on hyvin usein ymmärretty väärin sanojeni takia, joita en ole osannut muotoilla oikein.
Olen samoin tullut huomaamaan, että en ollenkaan olekaan niin pyhimys kuin mitä olen luullut.
Olen matkani kulkenut, nyt olen se mikä oikeasti uskon olevani. Näen muut ihmiset ja muut näkevät minut. En enää ole näkymätön, enkä halua enää ohittaa ketään... siltikään en usko olevani valmis, mutta nyt minä tiedän kuka minä olen ja mitä minä haluan.Kertomukseesi oli helppo samaistua. Mutta olen iloinen puolestasi, että olet matkalle lähtenyt ja polkuasi vaeltanut. Pidin huomiostasi, ettet ole näkymätön ja näet muut.
" Olen kokenut, että minut on hyvin usein ymmärretty väärin sanojeni takia, joita en ole osannut muotoilla oikein."
Ihmiset ovat erilaisia tunne- ja kokemusmaailmoissaan ja siksi samaistuminenkin on erilaista. Kyllä se väärinymmärretyksi tuleminen sattuu siitä tietoisuudesta huolimatta. Ja joutuessaan puolustelemaan sanojaan ja itseään, joutua taisteluun vie turhaa energiaa, mikä pitäisi käyttää omaan voimaannuttamiseen itsensä heikentämisen sijasta.
Minä olen puhunut palstalla myös mykkyydestä. Tuo mykkyys lähti ensin siitä, etten osannut kertoa kokemastani tai olotilastani. Myöhemmin ulkopuoliset tahot pitivät huolen, että asioita ei levitetä. Kun yritin, saatettiin sanani ja tarkoitukseni käsittää väärin. Huomasin ettei kannata. Pidin mykkyyteni. Mutta upposin senkin kanssa niin syvälle, etten käsitellyt oikein tunteitani. Muutin ne joksikin muuksi. Mykkyyskin oli lopulta vain eräänlainen panssari itseni ympärilläni. Paksu sellainen. Kun erään trauman jälkeen aloin puhumaan, läheiseni eivät olleet uskoneet korviaan. Olin niin hyvin oppinut piilottelemaan asioita etten tajunnut sitä itsekään. Olin kieltänyt näkemästä ja kielsin samalla itseni sekä toiset.
Sanat ovat tärkeitä. Puhumaankin voi oppia monin tavoin. Tärkeintä että aloittaa. Ensimmäinen puheen kuulija löytyy oman pään sisältä, aikanaan kuulija löytyy muualtakin, joka puhuu samaa kieltä. Ja kun aikaa kuluu, niin oppii kuulemaan myös toisen puhetta, joskus jopa vierasta kieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t515398Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo913311Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel333142HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1472956Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L532295SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral482249Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi701827Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271726Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921636Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2711463
