Googlen toiminta törkeätä

Olin perustamassa sähköpostiliä gmail.com. Moneen kertaan muka ensin väärin annettuja tietoja ja lopuksi vaativat toimivan puhelinnumeron mihin lähettävät tekstarina kirjautumistunnuksen.

Siis puhelinnumero pakollinen! Onneksi oli vanha prepaid olemassa. Googlella jo muutenkin huono mainen kaikenkarvaisen tiedon keruussa että saa kyllä jäädä omaan arvoonsa koko p***a.
5107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos mennään riittävän pitkälle, niin onko sulla siihen numeroon sellanen älypuhelin jonka voi paikantaa? Vois kohta kysyä, kenen se palvelu oikein on?

Äänestä

No enpä ole tarvinnut mitään puhelinnumeroa ja gmail ja youtube-tilit toimii kuin häkä.

Äänestä

Nii-i... kamalaa, ei voinut enää tekaista tiliä Pervo Hintikainen, vaan piti ihan omalla nimellä, juu. No, varmaan olet mestari muuten estämään profiloinnin koska tämä puhelinnumeron pyytäminen oli ainoa joka sai sut googlea välttämään. Ei ne oikeasti sun puhelinnumerolla tee yhtään mitään, sut on jo nettihistorias vuoksi profiloitu. Sain sun tietos ja ne sano, että olet 33-vuotias poikamies joka asuu Varsinaissuomessa. En viitti tarkemmin kun muuten sut tunnistaa liian helposti.

Äänestä

Ei oo pakollinen, toki välillä utelee mutta ei aina.

Äänestä

Profilointi voidaan tehdä vain hyvin yleisellä tasolla, jos mitään henkilö- tai muita tietoja ei ole annettu. Nettihistoriasta voidaan tietysti päätellä henkilön mahdollinen ikä, sukupuoli jne, mutta tarkempi tieto on aina epävarmaa. Ei Google voi varmasti tietää pelkän ip osoitteen perusteella kuka siellä linjan toisessa päässä on.

Asia muuttuu, jos on käytössä on gmail, annettu puhelinnumero tai sähköpostiosoite, tai jopa kaikki tiedot. Googlen liiketoiminta perustuu henkilötietojen keruuseen, niiden hyödyntämiseen ja myymiseen. Samaan tapaan kuin Facebook, joka on kunnostaunut ottamaan jopa puhelinnumerot ihmisten älypuhelimista. Näennäisesti palvelut ovat ilmaisia, mutta käytännössä niistä maksetaan luovuttamalla tietoja ko palveluntarjoajalle.

Voit olla varma, että Google, Facebook yms, tekevät kaikelaisia temppuja jotta antaisit vahingossa tai tarkoituksella puhelinnumerosi ja muut henkilötietosi. Itse en ikinä luovuttasi netissä sähköpostiosoitetta kummempaa tietoa mihinkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansanhuiputusta kirjoitti:

Olin perustamassa sähköpostiliä gmail.com. Moneen kertaan muka ensin väärin annettuja tietoja ja lopuksi vaativat toimivan puhelinnumeron mihin lähettävät tekstarina kirjautumistunnuksen.

Siis puhelinnumero pakollinen! Onneksi oli vanha prepaid olemassa. Googlella jo muutenkin huono mainen kaikenkarvaisen tiedon keruussa että saa kyllä jäädä omaan arvoonsa koko p***a.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu