eli miten saisi itseään roikotettua niskasta ja tekemään jotakin ? olen tosi hyvä suunnittelemaan kaikkea mutta se tekeminen jää sitten vähemmälle.
oikeastaan tarvitsisin kotiapulaisen/ sihteerin joka tekisi melkein kaikki käytännön työt puolestani. voisinkohan ottaa jonkun au-pairin tänne ?
oikeastaan tarvitsisin kotiapulaisen/ sihteerin joka tekisi melkein kaikki käytännön työt puolestani. voisinkohan ottaa jonkun au-pairin tänne ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Etkös sinä jo vuosia sitten houkutellut luoksesi jotain nuorta tyttöä palstallakin ?
Kyllä tein. Ja sainkin kaksi tyttöä meille viikoksi koiria hoitamaan. Mukavia tyttöjä olivatkin ja hoitivat hommansa aivan mahtavasti.
Jouduitko maksamaan heille vai olivatko ruokapalkalla, kai nyt kuitenkin matkakulukorvaukset jouduit maksamaan ?
Ilmeisesti ne hommat eivät sitten taidakkaan olla tärkeitä, kun et saa itseäsi niitä tekemään:)
En enää suunnittele niin hirmuisesti mitään täällä kotona, sillä olen huomannut asioiden rullaavan suunnittelemattakin niitä etukäteen.
Toista oli ennen kun kaikki vielä olivat kotona, ja hommia kotona paljon enemmän. Silloin huomasi että hyvin suunniteltu on jo puoleksi tehty.
Yksi juttu tietty olisi että aikataulustaisit itsellesi päivän hommat oikein paperille. eli työjärjestyksen.
no, semmoset työjärjestelyt ei minulla kotona suju. töissä kylläkin.
ja sitäpaitsi ehkä tuo sairaalassa olo on ollut niin mukavaa kun ei tarvi tehdä yhtään mitään. tilata vaan syömistä aamusta iltaan. ;-)))) rasittavaa kylläkin kun pitää nousta sängystä siksi aikaa että saavat petata sängyn.
Eipä sitä toipilaana tarvitsekaan saada hirveästi tehtyä muita asioita kuin toipua, siinä on tarpeeksi. Mitenkähän siellä onnistuisi jonkinlaisen avustajan saaminen vaikka lyhyeksikin aikaa?
juu. pitäis kyllä ottaa ihan rauhallisesti eikä suurempia tehdäkkään. saisin kyllä kotiapua kunnan puolesta mutta ei hittos soikoon ....
sellaista apua en kyllä vielä ota vastaan. olen kyllä privaatisti maksanut siivousavusta joskus. nyt koisiin.