Parisuhde pahasti jo sivuraiteilla?

Syystuuli_2011

Olen seurustellut avomieheni kanssa 3,5 vuotta, suhteemme on pariin otteeseen jo ollut katkolla. Suurin ongelma tuntuu olevan se, että minulla on aiemmasta liitostani kaksi lähes jo täysi-ikäistä lasta ja mieheni on kamppaillut lapsettomuuden kanssa aiemmassa liitossaan. Hän ei pysty hyväksymään lapsiani vaan kokee vihaa oikeastaan kaikkia lapsiperheitä kohtaan.
Lisäksi mieheni on useaan kertaan jäänyt kiinni nettideittailusta. Hän on ilmeisesti lähes koko suhteemme ajan viritellyt netissä uusia tuttavuuksia. Taas kerran hän on luvannut lopettaa sen ja olla uskollinen.
Olemme yhdessä halunneet perustaa perheen ja hankkia myös yhteisen lapsen. Kävin alkuvuodesta sterilisaation purkuleikkauksessa, pitkän mietinnän jälkeen. Nyt mieheni on ilmoittanut, että mikäli syyskuun loppuun mennessä en ole raskaana, suhteemme loppuu ja hän lähtee etsimään itselleen uutta kumppania!
Alan olla jo aika epätoivoinen tilanteeseemme, toisaalta rakastan miestäni kovasti ja haluaisin elää loppuelämäni hänen kanssaan. Toisaalta minun alkaa olla vaikea luottaa häneen, kun koko ajan vedetään mattoa jalkojen alta.

Tiedän, ettei minun pitäisi sietää häneltä tällaista käytöstä ja suhdetta, mutta jostakin syystä haluan hänen kanssaan vielä yhteisen tulevaisuuden. Arkielämämme sujuu todella hyvin ja meillä on jotenkin niin samanlainen tapa elää.

Toivoisin kuulevani kokemuksianne, mikäli olette olleet vastaavassa elämäntilanteessa ja jopa selvinneet siitä.

5

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järjen ääni päivää

      Kuulostaa absurdilta, että rakastat miestä, joka on uskoton, vihaa lapsiasi ja painostaa sinua vauvan saamiseen uhkavaatimuksin. Onko itsetuntosi ihan nollassa! Yritä olla vastuullinen, mieti sitä suunnittelemaanne vauvaakin, olisiko noin epäluotettava ja epätasapainoinen mies hyvä isä lapsellesi?

      Haluatko itse edes vauvaa, vai haluatko sitä miehen painostuksen vuoksi, että saisit pidettyä hänet luonasi?

      • Syystuuli_2011

        Kyllä itsekin olen joutunut paljon miettimään, rakastanko minä häntä vai onko yhdessäolomme vain pelkkää tottumusta. Haluaisin todella, että perheeseemme sopisivat täysivaltaisesti myös edellisestä liitosta olevat lapseni, he ovat kuitenkin minulle rakkaimmat maailmassa.
        Jotenkin jaksan edelleen uskoa, että lapsen saaminen tekisi hänestä ehjän ihmisen ja auttaisi hyväksymään myös minun lapseni. Minä en ole häntä tuntenut ennen lapsettomuushoitoja enkä siten pysty arvioimaan, johtuuko hänen synkkyytensä ja lapsivihansa todellakin lapsettomuudesta ja sen tuomista valtavista pettymyksistä.
        Olen itse hyvin seurallinen ja haluaisin pitää yhteyttä ystäviini, sukulaisiini, myös hänen sukulaisiinsa. Nyt olla möllötämme kahdestaan tapaamatta juurikaan muita ihmisiä tai käymättä ns. "ulkona". Mieheni haukkuu ystäväni, sukulaiseni, myös omien sisarustensa puolisot... kaikissa muissa on kovasti vikoja hänen mielestään!
        Sitten minulla on se toinen elämä, kun vietän aikaa lasteni kanssa ja sillä aikaa mieheni todennäköisesti virittelee nettituttavuuksia tai käy ainakin selailemassa tarjontaa.
        Kyllähän minä itsekin käsitän, ettei tämä ole tavoiteltavaa elämää... olen varsin näyttävän näköinen nainen ja tiedän, että seuraa kyllä löytyisi mikäli sitä haluaisin hakea. En halua antaa kovin helposti periksi, meillä on tässä suhteessa kuitenkin paljon hyvääkin.


    • buff...

      tuhkamuna?

    • tiina1985

      älä jää roikkuun.....maailma on ihania miehiä täynnä..jotka ei tasan oo tollasii!!

    • 1410

      Jos/kun saatte yhteisen lapsen täytyy sinun muut lapset "raivata pois jaloista" että voitte elää onnellista ydinperheen elämää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe