Onko tällä palstalla sellaisia kirjoittajia,jotka sairastavat syöpää?
Missä vaiheessa sairautesi on,joko hoidot on pian lopussa?
Itse sairastin syövän noin puolitoista vuotta sitten,joskus luen tätäkin palstaa.
Mutta hyvin vähän täällä syöpäpotilaat vaihtavat kuulumisiaan,siksi kysyn,onko heikäläisiä täällä ollenkaan enää.
Missä vaiheessa sairautesi on,joko hoidot on pian lopussa?
Itse sairastin syövän noin puolitoista vuotta sitten,joskus luen tätäkin palstaa.
Mutta hyvin vähän täällä syöpäpotilaat vaihtavat kuulumisiaan,siksi kysyn,onko heikäläisiä täällä ollenkaan enää.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Taitaa täällä olla ainakin pete-j ,hän sairastaa syöpää.
Saattaa olla useita jotka on sairastaneet syövän joskus vuosia sitten,minä henk.koht. olen syöpää sairastavan puoliso ja luen palstaa siksi etenkin lyhytsuolisten keskusteluja.
Puolisoni on myös lyhytsuolinen luen heidän kirjoituksiaan aina kun he kirjoittavat,tosin aika harvoinkirjoittavat tälle palstalle.
Hyvä jotta kirjoittajia riittää.pmaiset ovat myöskin tervetulleita tänne,moskettahan sairaus heitäkin.
pmaiset? moskettahan?
=omaiset ja koskettaahan, hyvä tahto auttaa ymmärtämään.
Kyllähän minulla se tauti sattuu olemaan. Edellisestä oli leikkauksessa aikaisemmin ja uudesta menen ensi kuussa.
Ei tääl hirveesti ole tullut enää kirjotettua. Mutta tiedä sitten kun täämä uusiutunut on leikattu ni jaksaako sit kirjotella?? Ja onko mitään kirjottamista? Nytten kun suunilleen tietää mitä on edessä, ni ei tarvii kyselläkkään ;) Ja jokaisella kun se on ihan erillaista, vaikka ois samanlainen syöpä.. Jospa se taas siitä....
Onhan täällä meitä syöpää sairastaviakin, minunkin kohdalla siitä tuli loppuelämän kumppani.
Kyllähän kirjoituksia voisi olla enemmän, mutta hieman on sellainen tuntuma että nämä monien ketjujen turhat kiistelyt, käden väännöt aivan pienistä, turhan päiväisistä asioista vaikuttavat palstalla viihtyvien määrään. Me rekatut olemme vaihtaneet paljon kuulumisia keskenämme henk.kohtasilla viesteillä. Että tälläistä.
Eilen oli 32. tiputuskeikka, tällä viikolla on hyvä lepäillä ja kuunnella sateen ropimaa.
Aamu-virkulle tsemppiä ensi viikon leikkaukseen !
Minulle ei ole kukaan laittanut yksityisviestiä tänne, hyvä että toiset tekevät niin.
Minäkin olen yksinäinensairauteni kanssa, vaikka on perhettä.
Hyvää jatkoa!!!
claudia.c,lle ihan itsekkin voit tehdä aloitteen toiselle rekatulle privattipostissa,eise sen kummenpaa ole,niin me lyhytsuoliset on otettu reippaasti yhteyttä henkilöihin joiden kanssa tuntee samaa sairauden kokemista,ja siitä se juttu sitten lähtee jos on lähteekseen.Ei se ota jos ei annakkaan,yleensä onnistuu kun avoimesti lähestyy toista saman kokenutta.
Aika harva on rekisteröitynyt ja ne joilla olisi samaa eivät ole täällä kuin aniharvoin.
Hei claudia.c ! Anteeksi jos pahoitin mielesi, se ei ollut suinkaan tarkoitukseni. Kerroin vain että osa kirjoittajista on käsittääkseni välillä hieman tympääntynyt kirjoittemaan tänne yleiselle puolelle ja kuulumisia vaihdetaan myös muuten. Tänne kirjoittamisen mielekkyyttä olen välillä pohtinut itsekin, mutta onhan tämä yksi kanava tärkeään vertaistukeen, vaihtaa kuulumisia, tuntemuksia jne. Ja kuten sanoit pitkälti yksin olemme sairautemme ja tuntojemme kanssa ja vaikka se kliseeltä välillä kuulostaa niin helpointa niistä on keskustella toisten syöpää sairastavien kanssa. Ja perheelle tämä sairaus on usein vielä vaikeampi käsitellä kuin meille sairastuneille. Kuten alla todetaan henk.koht.viestejä voi lähetellä puolin ja toisin, yritetään pitää kuintenkin myös tätä palstaa hengissä.
Terveiset ruskan keskeltä !
Ei sinä loukannut, vaan siinä tuli esiin kuinka monet kirjoittelevat keskenään ja itse en ole saanut koskaan viestiä tänne.
Ja siinähän se on, kun täällä riidellään niin paljon että aihe lipsuu sekä on vaikeaa pysytellä siinä välissä.
Jos aloitus on asiallinen, niin kohta siinä jo riidellään, ei se ole kovin mielekästä vertaistukea.
Tsemmpiä teille,oli kiva lukea teidän kirjoituksia,vaikka surullista se on,mutta olette niin "vahvoja" kun jaksatte kirjoittaa tänne. Palsta on mennyt pois raiteltaan,Petehän siitä jo kirjoittin,hyvä että voitte vaihtaa kuulumisia muutenkin kuin vain täällä.Haljea syöpäpotilaille.
Syöpää sairastava täällä myös ja loppua ei sille sairaudelle näy,siis kävelään tämän syöpäläisen kanssa käsikädekkäin viimeiseen asti. Leikkauksia on minulla monta takana 5v aikana, sädehoidot ,sytostaatit ja nyt taasen sytostaatit niin kauan ku roppa kestää niitä vastaan ottaa.
Hoidot lopetettiin heinäkuun lopulla (1 suoneen tiputus jäi puuttumaan) sivuoireiden ilmaannuttua. Magneettikuvauksessa viime viikolla ei näkynyt leikkausalueella kasvaimen uusiutumisesta merkkejä. Seuraavaksi tulee kutsu fysiatriselle polille jossa kartoitetaan nykyinen toimintakyky. Tammikuussa on sitten suolen tähystys, kolonoskopia. Syntyneiden hait tojen korjaantumista nyt vaan odottelen.
Milloin Lysu sinun kivut alkoivat,omani alkoivat toisella sytokuurilla,mutta silloin ei voitu tehdä muuta kuin jatkaa, sillä muuten ehkä en olisi selvinnyt ollenkaan,syöpäni oli kerinnyt leviämään vähän.
Hyvää päivän jatkoa teille syöpäpotilaille ja toivotaan että syksystä tulee hyvä.Halit kaikille.
Minulla ei ole juurikaan ollut kipuja missään vaiheessa mutta saattaa tulla jollei hermosolut ala uudistumaan.
Toivottavasti ei siulle Lysy tulekkaan kipuja. Miulla kylmäarkuus loppu vast nytten kesällä jalkateristä. Nyt tässä vielä muuton teen viikonloppuna ennen leikkaukseen menoa. Pikkusen kiirettä pitää :)
Tuttava oli tavannut henkilön joka oli 5-vuotta sitten ollut syöpähoidossa ja tekee nyt aurinkomatkoja ulkomaille koska hänen jatat viin pitävät lämpimällä hiekalla kulkemisesta. Turvallista ja onnistunutta muuttoa kiireestä huolimatta. Mene hyvällä onnella leikkaukseen.
Vähän asian vierestä kirjoitan tähän viestiin.
Tuli mieleeni että sinä Lysu10.asustelet Lounais Suomessa,jos muistan oikein,tämä muisti kuva on Raspiksesta.Saatan muistaa väärinkin.
Uutisissa kerrottiin että lounaisessa oli viime yön aikaan myrsky kaatanut puita ,toivottavasti sinulta ei sähköt olleet poikki eikä puut kaatuneet talosi päälle:)
Täälläkin myrskysi ja tuuli kovin koko yön,mutta ei mitään vakavampaa sattunut.
Hyvää päivän jatkoa sinulle sateisesta ja tuulisesta pääkaupungista.
Niin toissaöiseen myrskyyn palaten olin tietokoneella kuten nytkin enkä huomannut sähkökatkosta pelätä kun en ihan ennustetun myrskun "silmässä" asu. Jälkikasvun selviämistä siellä kyllävähän mietin. Omenat kylläkin olivat sinä yönä päättäneet siirtyä puiden alle. En tiedä oliko se apu vai vahinko mutta veljeni ne sieltä keräsi kauppakasseihin. Huomenna saattaapi vielä sadella eteläisessä suomessa.
Raspis asui Kokkolassa
Kiitos,mutta osoitin kirjoitukseni Lysu 10:lle.Hän vastaa ,jos niin haluaa tehdä.
Ja Ira Kannelmäessä,ihan Prisman vieressä,viimeinen talo sillä kadulla ja eka kerros,ikkunat takapihalle.
Minulla kyllä on ikkunat sisäpihalle,ja metsäpolulle.
Taas sotkit yhden ketjun,miksi? Jos lukisit ensin mitä muut kirjoittavat,oisko se jotain,liikaa pyydettykkö?
oikaisin asian vaan koska minulla on ikkunat sisäpihalle
hfghfgj