Täysi maksu työttömyyskassaan - miksi?

Palkkatuella työllistettynä kertyy työssäoloehto vain puolella, vaikka työaika ja palkka on 85 % täydestä.

Palkasta maksat kuitenkin täyttä maksua työttömyyskassaa, näin ainakin Akvalaisessa liitossa. Miksi ihmeessä, kun ei kuitenkaan työttömyysturva kartu kuin puolen ajan edestä!
491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

6 euroa on maksu (TTL, AKAVA) työttömältä kuussa.

Aika paljon.

Tuo on enemmän kuin yksi prosentti tuloista (25,63 € X 21,5 = 551).

Miten muissa liitoissa?

Äänestä

Liittoon kuulumisessa ei ole mitään järkeä, kun 500 päivää menee rikki.

Työttömien, pitkäaikaistyöttömien, etuja ei aja kukaan.

Valtiovalta ja viranomaisetkin ovat kiinnostuneita vain tilastoista. Kukaan ei välitä ihmisestä tilastoissa.

Minä en tarvitse mitään hömppä kursseja, aikuisten päivähoitoa, vaan töitä, mistä maksetaan palkkaa.

Äänestä

500pv. tuli täyteen ja alkaa lisäpäivät, turhaa puhetta ettei 500pv. n jälkeen kannattaisi olla liitossa. minä ainakin saan eläkkeeseen saakka ansiosidonnaista...

Äänestä
  • Mikä juttu tämä nyt on?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vääryys tämäkin! kirjoitti:

Palkkatuella työllistettynä kertyy työssäoloehto vain puolella, vaikka työaika ja palkka on 85 % täydestä.

Palkasta maksat kuitenkin täyttä maksua työttömyyskassaa, näin ainakin Akvalaisessa liitossa. Miksi ihmeessä, kun ei kuitenkaan työttömyysturva kartu kuin puolen ajan edestä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu