Eli olen tätä nykyä 14v poika jonka elämä pääosin liikkuu netin ja parin pelin ympärillä, haitaten opiskelua ja kaverisuhteita. Sukulaiset eivät motkota asiasta.
Olin pienempänä n. joskus 7-9 vuotiaana aktiivinen lapsi joka ulkoili ja teki asioita. Sen jälkeen vanhetessa olen alkanut pelata enemmän ja pelasin tuolloinkin jo n. 4 tuntia päivässä, mutta päivään sisältyi lähes 3 tuntia liikuntaa ulkona. Nyt kun iskä eros vaimostaan vuonna 2008, se meni n. 6-8h pelaamista ja n. 3 tuntia liikuntaa viikossa. Tilanne ei oo muuttunut mikskää. Olen vaa niin addiktoitunut enkä tiedä mitä tehä. Koulussa hommat sujuu joten, mutta koulun jälkeen mietin vaan konetta. En siis vapaa-ajalla tee mitään muuta. Jos mulla ei ois koiraa, pelaisin vieläkin enemmän.
Neuvoa, miten voisin ratkaista tämän? Tein nettiriippuvuus testin viime vuonna ja sain 47 pistettä. Tein nyt uudelleen ja pistemääräni on 60.
Kuntokin on heikentynyt ja kaikkea.. Asiallisia vastauksia kiitos, jos ette keksi mitään asiallista ei tarvitse vastata =)
Nettiriippuvuuteni
1
195
Vastaukset
- Vanhusz
Moi! Hyvä, että olet huomannut jo noin nuorena, ettei liika pelaaminen ole hyväksi. Olen itse sinua yli 10 vuotta vanhempi ja varsinkin 16-22-vuotiaana käytin aivan liikaa aikaa pääasiassa netissä. Aika monelle nykyinen "mediakulttuuri" aiheuttaa ongelmia. Oikeastaan ihan sama onko kyse videopeleistä, nettisurffailusta, tv:stä ja dvd:istä tms.
Tiedän monia 25-30-vuotiaita, joilla on elämä mennyt tavallaan ohi... Aika jonka olisi voinut käyttää ihmissuhteisiin, opiskeluun, urheiluun, matkusteluun jne. on vietytty tietokoneen/tv:n ruudun ääressä. Pahimmassa tapauksessa rahatkin on kulutettu nettipokeriin ja vastaavaan.
Todella hyvä siis, että olet vasta 14-v. ja ymmärrät jo nyt, että ajan voi käyttää paremminkin. Ongelma ei mielestäni ole se, että joskus pelailee, vaan se jos AIKAA kuluu aivan LIIKAA melko hyödyttömään asiaan. Myöhemmin oikeasti harmittaa jos on käyttänyt aikansa ja arvokkaat nuoruusvuotensa huonosti.
Tässä ihan pari vinkkiä, joista voi olla apua:
- Joku kehittävä harrastus, jossa tapaa muita ihmisiä ja johon on pakko mennä tiettyyn aikaan. Näitä voi olla useampiakin viikossa. Esim. palloilulaji, taistelulaji, tanssi, kuviskerho, näytelmä- tai elokuvakerho, joku musiikkiin liittyvä harrastus jne.
- Jos kotona on vaikea tehdä mitään muuta kuin pelata, niin esim. kirjastoon voi mennä tekemään läksyjä sekä lukemaan lehtiä ja kirjoja.
- Jos pelaat, niin älä pelaa aina yksin. Tapaa samalla kavereita.
Itse olin aika yksinäinen lapsi/nuori, joten senkin takia aika kului helposti koneella. Kavereita voi onneksi löytää myös muualta kuin koulusta. Jos menee mukaan johonkin harrastukseen, joka kiinnostaa, niin tapaa luonnollisestikin ihmisiä joiden kanssa on ainakin jotain yhteistä!
Yksi juttu vielä. Kun puhun harrastuksista, siis "kehittävistä harrastuksista", niin tähän saattaa joku vastata, että mitä vikaa on peleissä, tv:ssä jne. Ero on se, että pelien, netin, tv:n ja vastaavan parissa aikaa viettävät ovat pelkkiä KULUTTAJIA. Kehittävissä harrastuksissa ihminen tekee itse ja oppii uutta ja tapaa ihmisiä. Nyt kun olen itse päälle 25-vuotias, niin tajuan että senkin ajan jonka käytin netissä ym. olisin voinut opetella kaikkea kivaa, kuten piirtämistä, taekwondoa, kitaran soittoa, break dancea, rullaluistelua, valokuvausta, japanin kieltä tai ihan mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831469Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671255Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2221225Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2031223Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134946Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65923- 79821
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123808