Mihin kannattaa hakea, ettei varmasti tule valituksi.

laapda

Kertokaa syksyn yhteishaussa jokin koulutus johon ei varmasti tule valituksi :D tai ei saa edes kutsua pääsykokeisiin?

24

3841

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepulipeliä ?

      kelan kanssa ongelmia ?

    • laapda

      syksyn haussa ei ole mitään mieluista koulutusta :( silti pakottavat hakemaan kouluun.

      • EE

        Hakemaan pakottaminen on kyllä älytöntä! Kun noin puolet opiskelun aloittaneista keskeyttää opinnot, järkyttävää yhteiskunnan varojen ja opiskelijan ajan ja kapasiteetin tuhlausta. Helposti käy vielä niin, että kerran aloittanut, pari vuotta opiskellut jättää siihen eikä hakeudu oikeasti häntä motivoivaan koulutukseen. Tätä olen nähnyt ystäväpiirissäni: mm. erinomaisin paperein kirjoittanut meni amk:n suoraan lukiosta, lopetti puolivälissä ja on siitä asti ollut pätkätöissä kymmenisen vuotta. Itse olin vuoden töissä ja lähdin vasta sitten opiskelemaan. Valmistuin ja olen ollut vakituisissa työsuhteissa. Kuitenkin tuo toinen oli lukiossa parempi, luultavasti myös yleisesti lahjakkaampi.


    • Nursionomi

      Hae sairaanhoitajaksi, terveydenhoitajaksi tai kätilöksi.

      Pääsykokeet ovat varmaan tiukimmat kaikista amk-tutkinnoista. Esim. Turun amk:n salon yksikköön pääsi sh-opintoihin 27 aloittavaa opiskelijjaa yli 350:ä hakijasta.

      Ja jos oikein haluat varmistaa, niin lyöt pääsykokeet läskiksi. Vastaa tahallaan väärin.

    • 12+22

      Joo, kirjoita niihin pääsykoelappuihin vaikka uhkauksia ja että sulla on ase. Sitten ei tarvitse mennä ikinä mihinkään kouluihin.

    • ei-oota?

      Eikös kannattaisi mieluummin valita sellainen koulutus, johon haluaa tulla valituksi? Jos on jo työpaikka, niin ei tarvitse hakea Kela:n tukien menettämisen pelossa. Jos ei ole työpaikkaa, niin kannattaa hakea koulutukseen! Vaikka se, mihin on mahdollisuus päästä, ei aivan sitä olisikaan, mitä olisi alun perin ajatellut, niin kaikista koulutuksista on hyötyä ja niistä saa valmiita hyväksilukuja vapaasti valittaviin opintoihin sitten kun lopulta pääsee omalle alalle.

    • laaaalaaaaaaaa

      mites tää harjoittelu työmarkkina tuella eikös sen aikanakin oo pakko hakea`?

      • Ihme pummeja täällä

        Monessa Euroopan maassakin nuoret kapinoi ja on vihaisia kun ne ei voi hakea opiskelemaan. Lukukausimaksut on kovat eikä yleisiä opintotukia ole. Täällä joku pälli kyselee että onko pakko hakea.

        Et kai tosissasi halua olla mieluummin työmarkkinatuella puoli-ilmaiseksi töissä?

        Mutta hae kuule muusikoksi, jos et osaa laulaa. Et varmasti pääse. Tai hae ihan mihin vaan pääkaupunkiseudun amkiin ihan mille linjalle vain. Tuolla asenteella et varmasti pääse, ei pelkoa!


      • Siitäpä se lähtevi
        Ihme pummeja täällä kirjoitti:

        Monessa Euroopan maassakin nuoret kapinoi ja on vihaisia kun ne ei voi hakea opiskelemaan. Lukukausimaksut on kovat eikä yleisiä opintotukia ole. Täällä joku pälli kyselee että onko pakko hakea.

        Et kai tosissasi halua olla mieluummin työmarkkinatuella puoli-ilmaiseksi töissä?

        Mutta hae kuule muusikoksi, jos et osaa laulaa. Et varmasti pääse. Tai hae ihan mihin vaan pääkaupunkiseudun amkiin ihan mille linjalle vain. Tuolla asenteella et varmasti pääse, ei pelkoa!

        Onhan se toki niinkin, että ilmaiseen, tai ainakin edulliseen koulutukseen kannattaa hakeutua, etenkin jos on kiinnostusta.

        Tosin kaikkia ei vain kerta kaikkiaan kiinnosta, ja moni ihan realistisesti tiedostaa, ettei tulisi edes koulussa pärjäämään.

        Sitä minä taas en ymmärrä, miksi esim. kortiston sijasta kaikki, etenkin nuoret, pitää ajaa koulutukseen - Aika selkeästi näyttää olevan niin, tulevaisuudessa vielä paljon pahemmin, ettei kaikille koulutetuille ja halukkaillekaan löydy töitä.

        No toki, nouseehan se koulutustaso aina vaan enemmän kansalliseksi ylpeydenaiheeksi. Tosin pienenä lieveilmiönä maisterin papereilla pääsee edelleenkin Siwan kassalle, vaan ei enää sitten sitä ylemmäs ja siivoojankin perustukinto on AMK -tasoa.


      • Ihan faktaa vaan
        Siitäpä se lähtevi kirjoitti:

        Onhan se toki niinkin, että ilmaiseen, tai ainakin edulliseen koulutukseen kannattaa hakeutua, etenkin jos on kiinnostusta.

        Tosin kaikkia ei vain kerta kaikkiaan kiinnosta, ja moni ihan realistisesti tiedostaa, ettei tulisi edes koulussa pärjäämään.

        Sitä minä taas en ymmärrä, miksi esim. kortiston sijasta kaikki, etenkin nuoret, pitää ajaa koulutukseen - Aika selkeästi näyttää olevan niin, tulevaisuudessa vielä paljon pahemmin, ettei kaikille koulutetuille ja halukkaillekaan löydy töitä.

        No toki, nouseehan se koulutustaso aina vaan enemmän kansalliseksi ylpeydenaiheeksi. Tosin pienenä lieveilmiönä maisterin papereilla pääsee edelleenkin Siwan kassalle, vaan ei enää sitten sitä ylemmäs ja siivoojankin perustukinto on AMK -tasoa.

        Koko Suomessa AMK-tutkinnon suorittaneista päsee töihin ensimmäisen vuoden aikana 85%, isoissa kaupungeissa työllistyy 95% ja pääkaupunkiseudulla 97%.

        Käytännössä loput 3% pääkaupunkiseudun luvusta tarkoittaa äitiys- tai perhevapaalla olevia tai niitä harvoja yliopistossa opintoja jatkavia, jotka eivät tee samalla töitä. Ei ole mitään syytä olettaa, että tulevaisuudessa koulutetuille olisi vähemmän töitä kuten väitit, vaan päinvastoin: kun nuorten ikäluokat pienenevät ja eläkkeelle jää koko ajan enemmän väkeä, nuoret saavat töitä entistä helpommin.

        Kortistossa yli vuoden olleista nuorista yli 70% on työttömiä myös seuraavan vuoden aikana. Kaksi vuotta työttömänä olleiden työllistyminen on vieläkin hankalampaa.

        Tämän takia etenkin nuoret pitää ajaa mieluummin koulutukseen kuin kortistoon. Jos joku kokee, että ei pärjää lukion jälkeen edes koulutuksessa, niin paikka ei ole työttömyyskortisto vaan jokin muu tukimuoto, joka auttaa pärjäämään.


    • lähtevi, lähtevi

      "Koko Suomessa AMK-tutkinnon suorittaneista päsee töihin ensimmäisen vuoden aikana 85%, isoissa kaupungeissa työllistyy 95% ja pääkaupunkiseudulla 97%. "


      Jo toki, mutta tutkimusta onkin syytä tehdä siitä MIHIN työhön ja MILLAISIN ehdoin työllistyy.

      Tätä trendiä seurataan useampi vuosi ja kas; koulutus kannattaakin, aina?

      • Aina kannattaa

        On noistakin tutkimusta, käy Tilastokeskuksen sivuilla. Oikeasti: AMK:sta työllistyy hyvin ja koulutuksen jälkeen olet aivan eri asemassa työmarkkinoilla kuin ilman koulutusta.


      • grgegege
        Aina kannattaa kirjoitti:

        On noistakin tutkimusta, käy Tilastokeskuksen sivuilla. Oikeasti: AMK:sta työllistyy hyvin ja koulutuksen jälkeen olet aivan eri asemassa työmarkkinoilla kuin ilman koulutusta.

        Eri asemassa, tosiaan?

        Hmmm... joo, saa sentään aika usein edes jonkinlaisia töitä. Tutuista insseistä muutama on inssin duunissa, paljon useampi jossain ihme hanttihommissa ja liian moni on ilman mitään töitä.

        Kyllä kai se koulutus kannattaa siinä mielessä, että ilman koulutusta ei pääse edes siivoojaksi. Takana ovat ne ajat, jolloin insinöörit työllistyivät suoraan insinöörin hommiin ja moni nousi siellä nopeasti ylöspäinkin.


    • laaaalaaaaaaaaaaaa

      kyseessä vain on syksyn haku! jolloin sitä itselle mieluista koulutuspaikkaa ei ole tarjolla. Keväällä aijon kyllä hakea ihan OIKEASTI ja myös päästä!

      • Kannattaa silti hake

        Ei se haittaa vaikka aloittaa toisella alalla, koska puolessa vuodessa saa sopivasti tehdyksi vapaasti valittavat opinnot 15 op. Ne voivat olla myös sen mieluisen alan opintoja ja ne vodaan myöhemmin hyväksilukea siihen mieluiseen tutkintoon. Moni on tehnyt ekan vuoden jollain toisella alalla ja sitten vaihtanut.


      • Hae jonnekin

        Hae silti. On parempi opiskella ihan mitä vaan puoli vuotta. Alaa voi vaihtaa ja kaikki opiskelu vie eteenpäin, koska niitä voi lukea hyväksi. Opiskelijana saa myös opiskelijakortin ja alennuksia.

        Ei voi olla totta että muka työttömänä oleminen olisi mieluisampaa kuin opiskelijana olo. Et nyt tiedä mihin olet ryhtymässä? Työttömänä olo on raskasta ja moni masentuu, koska työttömiä kohdellaan kuin paaria-luokkaa ja haukutaan pummeiksi. Harva jaksaa työttömänä olon jälkeen enää koskaan opiskella. Mitä jos et pääse keväällä mihin haluat?


    • 2022

      Kannattaa myös ajatella sitä, että nyt syksyn haussa voit oikeasti päästä sisään jonnekin, ja kevään haussa et pääse mihinkään. Ehkä kannattaa hakea jo nyt johonkin paikkaan, ja jos et pääse kevään haussa mihinkään, sinulla on silti koulupaikka valmiina.
      On melko lapsellista ajatella, että koulutusalan tulisi kiinnostaa. Työn tekeminen ei ole pätkääkään kiinostavaa, ja usein ei edes saa työtä, johon on hankkinut koulutuksen. En tarkoita tällä sitä, että jos tuntee ettei todellakaan sovi jollekin alalle, että sinne tulisi mennä koulutukseen. Mutta jotain ihmeellisiä intohimoja ei tarvitse seurata.
      Nimimerkki Kokemusta on, eli kävin koulun josta todella nautin, työtä siltä alata ei ole mitään mahdollisuutta saada eli olin 20 vuotta töissä toisella alalla. Nyt taas koulutus hyvältä alalta, mutta töitä ei näy, ei kuulu. Tulos koulutuksista aika turhauttava, mutta toisaalta koulutus kannattaa aina. Eipä ole tarvinnut siivoilla laivoja, ja onhan sekin rehellistä työtä.

    • sfaafsas

      Itsekkin haluaisin tietää, että mihin koulutukseen kannattaisi hakea, niin ettei saisi edes pääsykoekutsua välttämättä.......... Ei sillä, että väheksyisin opiskelua, mutta haluan tehdä välivuoden töitä, mutta että saisin työttömyysajalta korvausta, Kela pakottaa hakemaan myös syksyn yhteishaussa....

      • Hae pois vaan!

        Ei tuohon voi sanoa mitään varmaa; jos sulla on kohtalaiset paperit niin pääsykoekutsu varmaan tulee ihan mistä vaan. Mutta mikä on ongelma, vaikka pääsisitkin nyt sisään? Voit ilmoittautua nyt poissaolevaksi ja aloittaa opiskelut vasta vuoden kuluttua.


    • Kirveellä ois töitä

      Nuoret jo pakotetaan orjatöihin. On 5 kuukauden työvelvoite, jos ei ei esim. ole mennyt pääsykokeisiin.
      No, jos ikää on jo 20, haluaako sitä mennä jonnekin teini-pissis-välihousu-kikatuskouluun, jollaisiin yhteishaussa haetaan? Pitää aina hakea jonnekin tyhmälle nuorisopuolelle, vaikka aikuiskoulutus olisi se ainoa vaihtoehto.
      Ok. Teen työtä puistopuolella noin parin euron tuntipalkalla, kiitos työvoimatoimiston. Ja kun tulee seuraava yhteishaku keväällä, niin siihen on pakko hakea. Sinne teinipissisvälihousukikatuslinjoille, joissa tarjontakin on aika suppeata. Jos en hae, on edessä taas 5 kuukauden työvelvoite - noin 2 euron tuntipalkalla.
      Orjatyötä on nykyäänkin.

      • Kirveellä ois töitä

        Niin, tämän takia haluaisin tietää, onko kevään yhteishaussa sellaisia aloja, joille ei varmasti pääse! Nimittäin, minulla on tulevaisuuden koulutussuunnitelmat selvillä, ja niitä ei yhteishaussa ole, mutta kun siinä fucking yhteishaussa kuitenkin pitää hakea... Kiitos, työvoimatoimisto.


    • laulanmavain

      Ihme touhua, ensin v***llaan työvoimatoimistolle, ja silti päiväraha kelpaa. Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat.

      • 21-vuotias vanhus

        Samaa mieltä. Saahan sitä olla hakemattakin, jos ei halua mihinkään. Eikä ole pakko mennä orjatöihinkään. Suomi on vapaa maa.

        Vaihtoehtona on mennä myös ihan oikeisiin töihin. Raksalla ja siivousaloilla on työvoimapula, kun ei työt kelpaa, ja täällä jengi ruikuttaa kun ei saa päivärahaa tyhjästä.


    • Mikä ihmeen pakko?

      On ymmärrettävää, että joku on töissä tai armeijassa. Sen sijaan ei ole suositeltavaa viettää välivuotta tekemättä mitään, Kelan tukien varassa loikoillen. Silloin on parempi opiskella ihan mitä tahansa alaa ja tehdä siitä vaikka vaan pakolliset virkamiesruotsit, englannit ja vapaasti valittavia.

      Ei kukaan myöskään pakota hakemaan mihinkään, jos on töissä tai armeijassa välivuoden. Eikä muutenkaan ole pakko hakea mihinkään, jos opiskelee haluamiaan aineita avoimessa ja asustelee kotona ilman Kelan tukia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe