Lopettakkee jo näpertely matkailun kanssa. Pittää lyyvä miljoonat pöytään! Kaikki keskitys Emolahteen eikä risteysaluveelle hiisimaalimoita. Sekin Emolahteen ja KUNNON investoinnit pystyyn. Ei tämä ole nappikauppoo! Ripottelulla ei keskittymistä tule!
NYT PITÄS RYSSÄYTTEE KUNNOLLA EMOBEACHILLE
näkemyksijä ja heti
821085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 82
Vanhimmat
Eihän siellä ole kun se laiska lötkeä rannonmaa joka on antanu rapistua mökit piloille.
Nythän siellä on tarjouskisa tulevista vuosista päällä. Ei muuta kuin tarjous sisään ja rysäyttelemään niitä miljoonia pöytään, jos se kerta niin varma ja tuottoisa bisnes on.
Muuten vois onnistua mutta idioottinaapurit siellä pistää kapuloita rattaisiin ja kaataa kaiken. Niin perinteistä puuhaa...
Suosittelen myös emolahden kehittämistä matkailuun,omistajahan on Pyhäjärven Kehitys jolle kuuluu alueen kehitys ja kunnostus ei suinkaan vuokralaiselle.
Niinhän se on. Vaan jospa se HIISIMAA poikis jotain....
Niin siitä matkailusta sinne muuta kuin vökäleitä. Ei mitään kehitys yhtiötä.Tarjous kilpailu oikein ei jo sovittuja sopimuksia kuin ennen!
Niinpä niin. Ne naapurithan ne.Niitä voi syyttää. Ei me.
lieneeko voineeko kannattaneeko caravan aluetta laajentaa mihinkää suuntaan?
Hiisiparkkiin risteysalueella en usko, ainakaan suurimittaisena.
Jonkinlaisena "parkkipaikkana" vois toimiakkin, mutta kuivalle maalle joka on vailla rantaa ??
Emolahti kuntoon tai sitten Parkkipaikka joka on järvenrannalla eteläpäässä (suetz) tullessa etelästä, se on nyt jo komea alue ja sitä ois hyvä kehittää.
Alueelta ois muös sopiva matka houkutella turistejä Pyhäsalmeen.
Olisko miettimisen arvoista ?
Näitä asioita pitää katsoa turistin, ei paikallisen silmin ja kysellä vieraitten mielipiteitä, niin minä ainakin olen tehnyt ja saanut pointtta ajatuksille.
Tuommonenko tulloo emopiitsille? Huva juttu
http://www.vector-in.com/wslides/cascade1.jpg
niin ja tämmöinen
http://www.vector-in.com/rus/banana.htm
Visulahti tapainen matkailukeskus.Koulu kiinni ja matkailu käyttöön,saneerataan majoitus tilaksi.Talvella jäälinnaa,"miljoonapilkkiä,"koiravaljakkoajelua,eräretkiä yms.Talviasuttavia mökkejä myös lisää ,pinta-alaa lisää koulun puolelta jonne mökki ja caravanalueita isot uima-altaat,liukumäet.Kreikan tukirahat sinne,eri pitäjän järjästöt hoitamaan palvelu jota kautta rahaa koululaisille ja nuorisotoimintaan.Kesätyöpaikkoja nuorille ja muillekkin..... 4-tie pitää saada
pysähtymään..ideoita hirveesti kun vaan kaupunki avaa nyörejä....
Joo, mutta kaupungin pitäisi itse pyörittää hommia. Ei mitään hirveitä satsauksia, jotta joku voisi yrittää kaupungin rahoilla.
nelostietä myöten pusikot siisteiksi asfaltoiduksi pensasaidoilla rajatuiksi caravan alueiksi. kulkureitti suoraan nelostieltä suuren hiisiportin alitse.
nuo laitteet yllä saa väen kääntymään
Ei joka paikkaan kannata samalla kaavalla huvipuistoa rakentaa. EI kaikkiin riitä kävijöitä, mutta oon samaa mieltä, että lapsiystävällisempään suuntaan sitä tulis kehittää ei lisää lonkkulinjaa, se karkottaa lapsiperheet...
Hyvin monessa paikassa lonkkulinja vetää ja se todellakin ei ole lasten kateltavaa.
oikeassa olet. nykyään aina sitä örveltämistä saa katsoa. pois alkoholi myynnit ja örveltäjät, ni vois lapsiperheetkin liikkua sielä joskus. ja reippaampaa henkilöstöö sinne ni olis jo tuokin kova virkistys.
Se nyt vaan on realiteetti että yhden jäätelön ostava lapsiasiakas käy vessassa monta kertaa ja pelkästään niihin kuluihin se jäätelön kate meneekin. Lapsiperheasiakkaat eivät valitettavasti tuo mitään rahaa. Viinanmyynnissä on katetta - valitettavasti.
hiisparkkia ei edes nimellä viritellä---aivan toisenlainen konsepti on tulossa.
maltetaan niin saadaan oikeeta puhumista ensvuojen puolella.
ei kantsis lyntätä ja masentaa ihan huvikseen.
Minklainen konsepti on ensvuonna emopiitsille tulossa??
onko valittu
ma maksan 4milj €uro.koko paika.
mä maksaa 1e koko paika
isompi pitsapöytä emolahteen nii voi panna spurguja perseeseen!!!
Nyt kaikki yrityshenkiset reikppaat ihmiset, pariskunnt tai kaksikin. Ruvetkaa yhrittäjiksi ja ottakaa yhteys Kehitys OLy:n johtoon.
Hieno paikka odottaa. Neuvottelette kaupungin kanssa saneerauksista ja ensi kesä kutsuu yrittäjää avoimin ovin ja mielin.
Puhaltaako ensi kesänä uudet tuulet?
Kyllä Emolahteen kannattaa uutta rakentaa.
Josko sinne tehtäisiin yleissuunnitelma. Ostetaan maata ja laajennetaan päivän tarpeisiin. Kannatetaan.
Oliko talousarviossa mitä Emolahti Beachille
Vaatimus, Emolahtea on kehitettävä, ei saa myydä kaupungilta pois.
Dimitri tarjosi tuolla yllä 4 milliä. antaa mennä. saadaan jotain mielenkiintoista tilalle esim auditorio
Koulun uusi liikuntasali myös camping alueen käyttöön,elikkä jotain on jo kehitteillä.
Ei Dimitrille myydä, ei kenellekään.
Mieluummin pyhäjärvinen.
Mites ois, löytyykö? Nuori innostunut pariskunta, hei hei!!
Emolahden ranta-alue on ihan ok. kaikki mökit remonttiin osa purkuun, vetäjäksi asakaspalvelu henkinen ja työstään nauttiva, perheyritykselle sopiva!
Jopa asunto tontteja "kaavaillaan" alueelle.
Eikö löydy pyhäjärvisiä (nuoria/nuorehkoja) yrittäjiä.
Ottakaa selvää Kehitys Oy:ltä.
Hanke kannattaa, Laguna tulee.....
joko lopullinen pitäjä on valittu.
Ei kaikki kelpaa .Miksi aattele toinen voi rikastua ?
voi sanonpa, että Hera Jeesus, jos ei työstään voi saada palautetta ja palkintoa, että on onnistunut. Tulosta on synnyttävä.
Mitä tarkoitat esitykselläsi.
Oletko niin kateellinen, että uhraat meidän Emolahtemme ennen kuin annat sen meidän oman paikkakunnan hoidettavaksi.
Kaupunki ei saa myydä aluetta, ainoastaan toiminnot vuokrausperustella ja myös, että kiinteistöjä kunnostetaan. Se on meidän kaikkien etu.
Emolahti paikkakunnan yrittäjille. Oletteko tehneet tarjouksia....
ei varmasti tehdä.Kateelliset paikkakuntalaiset ovat näyttäneet puheilla ja teoilla mikä merkitys heillä on paikalle, ei niin mikään,nykyistä pitäjää on moitittu ja solvattu nyt on myöhäistä itkeä
Rakennukset myyntiin vaan jollekkin Venäläismiljonäärille tai vaikka Romaani yhteisölle.
Ps. se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa.
sitä ei myydä-- ei sitten varmasti.
tyhmäkö olet?kuin
kuka hullu sinne tulee yrittäjäksi myyntiin vaan sillä rahalla saadaan kulttuuritalo että heilahtaa lopulla voi rakentaa sahanrantaan pienen uimapaikan lapsille kesäajaksi rahaa jäänee sen verran että Uimahallia voi entrata ja pitää auki kesäisinkin .
Eiköhän siinä vittuilut lopu.
Emolahti rantaa ei myydä, ei sitten ikuna kuuna päivänä.
Uimahallista tehhään parilla miljoonalla Kylpylä Laguna ja sinne se auditorio. voi koulukin käyttää
No miksi ei, mutta luulen, että sille tontille ei sovi ja saako parilla miljoonalla kylpylää-auditorioa?
Ei siellä voi ryypätä salaa..
Joko on jatkaja tiedossa? Kiitos Tapsa 1997-2011!
kiitos myös.
eiko Tapsa siellä sitte jatka?
ei jatka
Kuka ottaa viihtyvyys ja kaupunkilaisten ilo lahden hoitoon. Kyse on siisti alkoholiton osa rannasta?
ei kukaan,eihän se tuota mitään.
Uuno mene Sukulaisten lasten kans rantaan ja kuuntele pari tuntia pienten kans örvelöitä. Voit harkita mielipitees uusiin aatoksiin!
eikös se oo joku kaivosmies joka alkaa pyörittää sivubisneksenä emppaa?
vai sivubisneksenä.
Eikö tämä ollut haettavana oleva? jos löyty hakija ok.
No nyt on uudet pitäjät valittu.
Tätä toivotaan:
http://www.vector-in.com/wslides/cascade1.jpg
toivotaan parasta pelätään pahinta.
Sitähän tämä on ei tule ei näy aurinkoa ei .!!
Persaukisten panettelua.
Tätä myyntiä suunniteltiin jo silloin kun myimme turhat koulut pois.
Nyt olis aika myydä pois tuo turha kuluerä ja käyttää raha jäähalliin, se on nykyaikaista ja tulevaisuutta, kuka nyt jostain rantapahasesta järvestä välittäs,
Herätkää, nyt elämme jo 2000-lukua, emmekä mitään soutelu tai uinti aikaa,
Rantapahanen :-( Emolahti on yksi kauneimpia uimarantoja koko Suomessa. Minkä takia rahaa pitäisi vielä syytää hirvittävään kuluerään - jäähalliin. Pyhäjärven kokoisella paikkakunnalla ei todellakaan tarvita mitään jäähallia muutaman marginaalisen kiekkoilijan takia.
ilman muuta halliin on satsattava,toisaalta hiihto on myös rahoitettavaa aluetta kun saatais tuo doping porukka vain vaihtumaan.
hupasaa oli ettei kerrota ketä alkaa hommaan, yksi nokkamies vaan mainittiin lehdessä- häpeääkö ne muut jotain kun ei mainita, oikein haluavat pimittää... vaikka ne tiedetäänkin kyllä- niin heti alussa tuollanen toiminta... naurattaa...
tyypillistä kieroilua, onkohan tarkoitus piilottaa muutakin sitten- tuli vaan mieleen...
Persaukisten panettelua.
Onnea vain uusille Emolahden yrittäjille. Tunnen kyllä Arin ja uskon että hän todellakin haluaa keksiä jotakin uutta ja kannattavaa leirintäalueelle. Faktahan vain on se että toiminta on kannattavaa:
- kesälomien aikaan eli 15.6 - 15.8
- kauniina kesäpäivinä
- kohtalaisina viikonloppuina
Muina aikoina siellä ei pysty edes maksamaan kunnolla palkkaa työntekijöille, yrittäjän pitää olla siis "elämäntapayrittäjä."
Tapsahan pystyi tuomaan sinne mm. keskellä viikkoa olevat ilmaiset tanssit ja silloin tällöin karaoken, nämä hänen vuosikymmenien kontakteillaan artisteihin ja tanssiorkestereihin, hänhän on hankkinut suurlavalle esiintyjät jo ikuisuuden.
Jotenkin vaikuttaa että oli jo etukäteen päätetty että yrittäjä vaihtuu, joka tapauksessa, onnea matkaan.
Niin, edellinen eikä uusi paikan pitäjä ole vaikuttaneet tähän kirjoitukseen, olen vain asiakkaana seurannut vuosikymmeniä toimintaa. Kun siellä sateisena arkipäivänä istuu kahvilla sisällä niin miettii aina toiminnan järkevyyttä.
No eipä tuohon ole lisättävää eikä pois otettavaa.
Lupasko se rakentaa sinne enskesäksi monta mökkiä ?
Tuossa aikaisemmin mainittiin vanhat ja rapistuvat mökit. Faktahan on se että ne vanhimmat mökit on rakennettu 1970-luvulla. Uudemmat ovat myöhemmin rakennettuja ja ne isot mökit ovat Räisäsen Pekan ajoilta. Asiasta kolmanteen, se leirintäalueelle menevän tien varressa olevan tuplamökin pappani on voittanut bingossa :-)
se on vähän niin ja näin nyt tuo homma- empä tiiä oikeen vielä
Tammikuussa avataan uusittuna,rakennushommat kovassa käynnissä.
kovasti pitää investoida,katsotaan löytyykö uusille pitäjille rahaa.?omillaan ei kukaan saneeraa.
Aika paljon matkustaneena ja nähneenä voin sanoa että Emolahti on Suomen parhaimpia leirintäalueita, monta yötä olen siellä viettänyt ja viihtynyt ja tarkoitus on tulla kesälläkin katsomaan miten uusi yrittäjä toimii. Pitäisi nyt vaan Pyhäjärvistenkin päästä siitä iän ikuisesta kateudesta jota he tuntevat vähänkin onnistunutta ihmistä kohtaan, tukea häntä eikä olla laittamassa keppejä rattaisiin.
Näin entisenä Pyhäjärvisenä surettaa ihmisten muuttunut käytös ja turhanpäiväinen kateus ja kiusan teko toisia kohtaan. Mnä ainakin toivotan onnea matkaan uudelle yrittäjälle aivan rehellisestä sydämestä.
Totta, Pyhäjärviset on muuttuneet kylmiksi, peräävät jopa kuitteja kunnan antamista rahoista mokomat , pelkästä lentelystäkin.
Sais juntit ajatella, että se on rasite kun joutuu kauniina kesäpäivänä lentelemään taivahalla.
Mutta ei, kieltäytyä ei passaa kun velvollisuus kutsuu, lennettävä on vaikka kuin vituttas.
Ennen oli kivaa kun rahaa tuli ja sai olla rauhassa kuitinkyselijöiltä.
Lapsuuden kotipitäjä, älä viiti vouhkata trolli !
Samalla kun tuli teksti, tuli 15 pistettä, oletko tyhmä vai ääliö ?
Jaa enpä tiedä mitä tuolla tarkoitat.. 45 vuotta sitten lähdin sieltä ja pitäjästä on kivat muistot niiltä ajoilta mutta nyt kun olen käynyt siellä ja ollutkin hyvien ystävien luona niin olenpahan huomannut että ihmisillä on tosi halu tehdä toistensa elämä vaikeaksi, silloin kun minä asuin siellä niin naapureista tuli apua ilman kysymättäkin jos huomasivat että sitä tarvitsee. En kirjoita tähän minkään pisteiden toivossa koska en edes huomannut enkä tiennyt että niitä tulee mutta sinäpä olet oiva esimerkki siitä miten osa Pyhäjärvisitä kohtelee toisia. En ole ääliö enkä tyhmä siitä todisteena melkein kympin keskiarvot todistuksissa ja koerkeakoulu opinnoista saadut examenspaperit. Enkä puhu tässä nyt mistään rahojen tuloista vaan siitä että ihmiset ovat muuttuneet , ei ennen sitä rahaa varmaan monellekaan tullut mutta toisia autettiin niiden pahempien päivien yli.
Tuotahan se on kaikki "parhaat" on lähteny meilläpä ei täällä 10 miehiä ole jäljellä yhtään.
Rupusakkia on jäljelle jääneet, koeta siinä sitten kehittää paikkakuntaa.
Unohit laittaa heti taas ne 15 pistettä.
No hyvä kun vastailet vielä itsellesikin.
Siinäs näet ! Rupusakkia.
Ilmeisesti sinulla on luulo että olen joku Pyhäjärvinen ja kirjoittelen tässä, no asia nyt ei todellakaan ole niin vaan olen ollut sieltä pois nämä kymmenet vuodet. Joskus voin olla hupanenkin mutta joskus on hupasuus kaukana kun laitan asioita järjestykseen mitä tämän elämän aikana on pitänyt tehdä useamman kerran. Kyllä Pyhäjärveltä löytyy ihmisisä jotka pystyy tekemään mutta sitähän minä just tarkoitin että kun joku yrittää niin sieltä löytyy sitten näitä jarjuttajia ja kepin rattaisiin laittajia. Mutta annetaanpa nyt asian olla ja sinulle joka kutsuit minua ääliöksi tai tyhmäksi niin kerropas mistä sinut sitten heinäkuulla löytää niin otetaan pieni keskustelu ja katsotaan että vieläkö sinä sen jälkeen tykkäät samoin, ilmeisesti olet mies mutta minä edustan kyllä sitä toista sukupuolta. Minua ei kyllä kiinnosta sellainen juttelu mitä sinä tässä olet harjoittanut että pistät omat luulosi etusijalle etkä pysty kuuntelemaan mitä toinen sanoo. Kirjoitin koska Pyhäjärvi on edelleen minulle todella rakas paikka, siellä kirkkomaalla on isä ja äiti ja monta muuta rakasta ihmistä jotka tekivät lapsuudesta sen ajan jota muistelen elämäni parhaimpana aikana vaikka se olikin köyhää.
Ja kun tulen sinne käyn taapamassa näitä tervaskantoja jotka ovat vielä elossa ja joista löydän sitä vanhaa Pyhäjärvisyytta siis vanhuksia jotka ovat tuolla 90 ikävuoden molemmin puolin ja kuuluvat sinne lapsuuden kulta aikaan. Monta ei heitä ole mutta jokunen on jäljellä. Oikein hyvää kevään ja kesän odotusta kaikille ja tavataan kesällä.
Toivottavasti uusi porukka saa toiminnan parempaan ryhtiin. Aiemmin ei osattu hyödyntää riittävästi esimerkiksi sitä kaikkein luonnollisinta elementtiä, mikä alkaa heti siitä vesirajasta. Nimittäin järveä.
Esimerkki: yritimme joitain vuosia sitten vuokrattua soutuvenettä. Vene vuokrattiin, vuokra perittiin (olikohan 3 euroa tunti) ja menimme "veneille". Veneitä oli kaksikin. Harmi vain että toisen pohjan läpi kasvoi heinä ja toinen alkoi täyttyä vedellä saman tien kun veneen työnsi veteen. Aika velttoa touhua ettei vaivauduta tarkistamaan kun kerran pidetään vuokrattavana. Toisaalta voi olla, että olimme ensimmäiset venettä vuokranneet asiakkaat pariin vuosikymmeneen, joten "rutiinia" ei ollut.
Veneet olivat mitä luultavimmin aikoinaan jo 70-luvun lopulla silloisten toimijoiden hankkimia vihreitä lasikuituveneitä. Silloin oli muuten tarjolla myös polkuveneitä.
Toinen esimerkki on se minigolf-rata. Aikoinaan se oli esimerkillisesti hoidettu, pinta hyvälaatuinen ja rata "vatupassissa". Pelaajia riitti jonoksi asti. Se oli ainakin viimeksi käydessä ihan kyr...vähtänyt. Muita "golffareita" ei ollut vaikka toista tuntia pelasimme.
Tässä vain kaksi esimerkkiä, miten ollaan päästetty "oheistoiminta" rempalleen. Eivät kaikki ole ohikulkumatkalla olevia yöpyjiä. Kävijöissä on ja voisi olla ihan oman paikkakunnan ja lähipaikkakuntien asukkaita ja kesälomalaisia. Paikan houkuttelevuus vaikuttaa suuresti. Toivottavasti uusilla toimijoilla on näkemystä ja varsinkin tarmoa saada paikkaan parempaa ryhtiä...