Kotkan kaupunginhallituksen puheenjohtajan omista esityksistä, jossa hän esittää mm. uudelleen kaupunginjohdon palkankorotuksia. Vuodenvaihteessa käydyssä demarikokouksessa ainoastaan vanhemmat demarit kannattivat puheenjohtajan jatkoa kun taas nuoremmat eivät olisi haluneet häntä jatkolle. Kokouksen tarkoitus oli se, että puheenjohtaja kantaa vastuun ehdottamistaan palkankorotuksistaan ja miitä siitä seurasi, mutta nyt haluaa ehdottaa uudelleen niitä korotuksia.
Jos demarit haluavat kuntalaistensa luottamuksen ja pitää omaa uskottavuuttaan yllä niin tietävät, että tälläisenä aikana jolloin kaikkien täytyy osallistua lamasäästötalkoisiin, on johdon mielivaltaiset palkankorotukset estettävä.
Lukematon määrä irtisanottuja ja köyhyyslokkuun ajautuneita kotkalaisia kokee nämä paremman väen palkankorotukset nöyryyttävinä ja vääränä tapana hoitaa yhteistä säästölinjaa.
Kun koko Euroopassa ja myös meillä Suomessa yritetään välttää pahinta taloustaantumaa niin tarkoittaa se myös paikallisesti kuntien kuntajohtajien perustteettomia palkankorotuksia.
Jos demarit haluavat kuntalaistensa luottamuksen ja pitää omaa uskottavuuttaan yllä niin tietävät, että tälläisenä aikana jolloin kaikkien täytyy osallistua lamasäästötalkoisiin, on johdon mielivaltaiset palkankorotukset estettävä.
Lukematon määrä irtisanottuja ja köyhyyslokkuun ajautuneita kotkalaisia kokee nämä paremman väen palkankorotukset nöyryyttävinä ja vääränä tapana hoitaa yhteistä säästölinjaa.
Kun koko Euroopassa ja myös meillä Suomessa yritetään välttää pahinta taloustaantumaa niin tarkoittaa se myös paikallisesti kuntien kuntajohtajien perustteettomia palkankorotuksia.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Näin on, suurin osa kotkalaisdemareista ei todellakaan jaa samoja näkemyksiä kuin kaupunginhallituksen puheenjohtaja eikä varsinkaan johdon palkankorotuksia.
Juttelin erään demarivaltuutetun kanssa ja hänen mielestä minkäänlaista lupaa tai valtuutusta palkankorotuksien hyväksi ei valtuustoryhmä ole kaupunginhallituksen demarijäsenille antanut. Hän ei myöskään omasta puolestaan tule asiaa puoltamaan.
Hienoa. NImittäin nuoremmat demarijäsenet ajattelee asioita muutenkin ihan eri tavalla kuin kaupunginhallituksen puheenjohtaja. Kun vielä ottaa huomioon Metallin nuorten kannanoton suomalaisten työttömyyteen ja köyhyyteen, jota olivat Kymen Sanomissa yhdessä kertoneet ja samalla yritysjohtajien ahneudesta, niin vaikea olisi uskoa tämän sukupolven demareiden myöntymistä Kotkan johdon palkankorotuksiin. Olisi täysin ristiriidassa heidän aatteidensa kanssa.
Kun esitin kaupunginjohdolle julkisen haasteen Kotkan köyhyydestä ja työttömyydestä kahteen otteeseen niin sen haasteen otti vastaan Grönvall.
Ja nyt on sitten Nevarantakin jättämässä paikallispolitiikan ylhäältä tulevan painostuksen takia. En ihmettele pätkääkään, että kaupungista lähtee kaikki ne , joilla on oikeasti kykyjä ja Nevaranta on yksi heistä.
Nevaranta ei todellakaan ole ensimmäinen eikä viides, joka on sanonut ettei voi tehdä työtään painostuksen takia.
Kotkalainen korruptoitunut hallintokulttuuri ja " avoimmuus" on kopioitu neuvostoliitosta ja ddr:stä eikä vielä ole havaittavissa minkäänlaisia merkkejä
sen länsimaistumisesta. Ystävyys suhteet Tallinnaankin on jätetty hunningolle
koska Viro ei ole enää neuvostoviro. Kotkalainen kulttuuri on eristänyt
kaupingin naapurikunnistaan eikä Kouvolan tapainen kehitys ole täällä mahdollista.
Tämä Kim Soares on tyhmä öykkärijätkä. Ne sen pelitouhut pääsevät ainoastaa Welkamon näyttelyihin. Historiaa kun ovat ja venepelejä. saatana mikä ääliö. Sitten se pelitouhu saa vielä yhteiskunnan eli veronmaksajien avustusta. Täydellinen turhake se koko jätkä ja sen touhut.
Sain myös kuulla tänään eräältä demarivaltuutetulta, että heidän ryhmänsä ei tule niitä demrijohdon palkankorotuksia hyväksymään. Kokoomuksen ja muiden puolueiden kanta asiassa on vielä epäselvä.
Joka tapauksessa rividemareilta oli erittäin hieno ja kunnioitettava teko kun eivät hyväsyneet oman puolueen johdon itsekästä kähmintää.
No se jätkä on erittäin arka arvostelulle eikä siedä, että Salmista arvostellaan ja hänen pyrkimyksiään nostaa johtajien palkkaa sillä summalla, jota monet ei saa edes toimeentulotukena.
Kymen Sanomissa oli muutama viikko sitten kirjoitus - Johdon palkoista 500 e pois -, viesti oli, että toimikaa kuten ministerit, jotka alensivat palkkojaan tuolla samalla summalla.
No demarivaltuutetut eivät ryhmäkokouksessaan hyväksyneet näitä johdon palkankorotuksia. Päätöksen yksimielisyydestä ei ole tietoa, oliko ketään joka ne olisi hyväksynyt.