POSKIONTELOTULEHDUSTAKO??

viivuska00

Olen tällä hetkellä tässä ihanassa syysflunssassa. Viikko sitten alkoi kurkkukivulla ja siitä eteenpäin nuhaa ja viimeksi on tullut yskää. Eilen alkoi yläleukaa/hampaita pakottamaan, ja kaikki tärähtelevä liike tekee kipeää..Tänään jopa syöminen sattuu yläleukaan. Ja korviakin välillä jomottaa.
Tässä mietiskelenkin, voiko olla poskiontelotulehdusta jo nyt, kun itse taudin alkamisesta on vasta viikko?
Hammaslääkäri on 2kk sitten tarkistanut purukalustoni.
Vajaa vuosi sitten ollessani raskaana sairastin ensimmäisen kerran poskiontelotulehduksen samoin oirein ja se todettiin kaikututkimuksella, antibiootilla hoidettiin. Ilmeisesti raskaus vaikutti asiaan. Mutta nytkö taas sama tauti?? En viitsisi vielä mennä terkkarillekaan näyttäytymään, kun itse flunssa kestänyt vasta viikon..Onko jollain samanlaisia kokemuksia, että jo flunssan tässä vaiheessa ilmenee poskiontelotulehduksen oireita?

3

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rituli31

      heippa.vastailen sulle koska itse olen poskiontelotulehduksen tuomion saanut.mulla on flunssa kestänyt reilun 2 viikkoa jo.kuumetta ei ole ollut kertaakaan mutta älytön väsymys ja kova nuha ja yskä, räkänen olo.tällä viikolla ollut kovia lihaskipuja ja hakeuduin vihdoin ja viimein saikulle.koitin sinnitellä kipeenä töissä mut lepo on paras lääke tautiin..

      eilenä kävin lekurissa ja tosiaan mulla todettiin poskiontelotulehdus.oireita ovat paineen tunne poskissa kun pidät päätä alaspäin ja muutenkin, hammassärky, limaa valuu nenästä kurkkuun kokoajan, ihan höntti olo.sain antibiootti kuurin.suosittelen että iteki meet lekuriin mahd.pian.hoitamattomana poskiontelotulehdus menee pahemmaks vaan.

    • viivuska00

      Okei..tänään tuntuu tosiaan vielä kipeämmältä, poskea, ylä/takahampaita särkee(kaikki viisurit on poistettu), ilmeisesti kipu heijastuu korvaankin, ja nuha on kova.
      Lepo onkin sitten toinen asia, miten puolivuotiaan kanssa levähtää :D täytyy nyt viikonloppu seurailla ja mennä särkylääkkeen voimin, ensi viikolla sitten vastaanotolle. En viitsi ruuhkaiseen ensiapuunkaan nyt lähteä.

    • nuhanenä*

      Välttämättä ei ole vielä poskiontelotulehdus, jos flunssa kestänyt vasta noin vähän aikaa. Ainakin mulle on lääkärit näin sanoneet, kun olen näistä samoista oireista kärsinyt. Ja välillä ne sitten ovatkin menneet itsestään ohi eli kuuleneet ihan siihen flunssaan eivätkä olleet vielä poskiontelotulehdusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      188
      5210
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4269
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3000
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2425
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2208
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1602
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe