Dysfasia ja koulu

Dysfasian äiti

Hei! Olen 8 vuotiaan dysfasian pojan äiti. Haluaisin kysellä teiltä koulun käynnistä.
Poikani menee integroituluokkaan. Hän on tyytyväinen koulusta, mutta viime aikoina hän alkoi sanoa hän haluaisi mennä lähikouluun, jossa on naapri kkavereita. Totta kai, mekin toivotaan hän pääsisi lähikouluun, mutta toki se riippuu hänen kielen kehityksestä.
Keskustellaan pian hänen opetussuunnitelmasta ja ennen sitä hänelle tehdään psykologinen koe.
Olen kuullut ystävältä että pojalla on oikeus käydä lähikoulussa ja koulun pitää järjestää hänelle tarvittavat aput, esim avustaja , tukiopetus jne.
Haluaisin kysy teilä onko se näin että oppivelvollisuudella on oikeus käydä lähikoulussa ja koulun pitää järjestää asiat.

5

1388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 00000000000000000

      Meillä ainakin piti sopeutua kunnan juttuihin -eli dydfasia poikani pääsi kouluun jossa luokalla n 10 oppilasta avustaja. Sopeutui hyvin ja kaikki ok:)
      Täällä ei ainakaan onnistuisi lähikoulu avustajineen mitenkään.

      • dysfasian äiti

        Kiitos vastauksesta! Meillä oli tapaaminen luokan- ja erityisopettajan kanssa. Me kerrottiin koulun siirtoa jos on mahdollista. Erityisopettaja sanoi että on mahdollista siirtaa tavalliseen luokkaan, mutta voidaan jutella keväällä ja päättää silloin. Eli nyt on pieni mahdollisuus siirtaa lähikouluun! Ollaan ahkerasti opettanut ja opettamassa pojallemme suomea. Hänen heikko ja hyvä puoli on kaksin kielinen siksi suomen kielen oppimisnopeus hidastaa...mutta silti opetan hänelle toista kieltä kotona.


      • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

        xc




















        lkk

        kjopååibg byu8-oöuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu


    • kokenut asiasta

      Minulla on dysfasia ja olen käynyt koko ikäni normaalia koulua.olen nyt ylä asteella .minulla on oma avustaja ja olen pien luokassa .jos lapsesi tykkää lukea ,osta mielellään paljon kirjoja .sillä minulla ei nyt olisi näin lievää dysfasiaa ilman kirjoja .kirjat lieventävät dysfasiaa.

    • Maan tavalla

      Meidän kaupungissa ei tuollaista lähikoulunkäymisoikeutta avustajan tuella ole. Kaupungissamme on koulu, jossa on dysfasialuokkia. Avustajan palkkaaminen jokaiselle dysfaatikko-oppilaalle erikseen on kallista ja dysfasialuokalla saadaan kaikille dysfaatikoille opetus annettua halvemmalla erityisluokanopettajan ja avustajan turvin.

      Normaalissa 20-30 oppilaan luokassa dysfaatikon oppimismahdollisuudet ovat heikommat, koska erityisavustajia ei luokissa ole. Luokkaan voidaan palkata koulunkäynninohjaaja, mutta hän on tuolloin myös muiden luokan oppilaiden käytössä.

      Millaiseen luokkaan poikasi on nyt integroitu? Luulisi, että jo nyt integroituneena oppilaana hänet voisi integroida lähikouluunsakin. Kaikki on varmaakin kiinni avustajatilanteesta ja luokan oppilasmäärästä. Tyhjästä ei voi rahaa nyhjästä eli jos kuntanne on jo nyt säästötomien alaisena, eikä uusille viroille ole perustamislupia, niin on opetus junailtava siten kuin se edullisimmaksi tulee.

      Meillä maahanmuuttajaoppilaiden huoltajat ovat usein vaativampia kuin suomalaiset ja heille on joskus vaikea selittää, miksi kaikki ei hoidukaan vaan kuten heille on "viidakkorumpu" kertonut. He ovat "mä haluun"-menttaliteetilla liikkeellä ja luulevat, että Suomi on rikas maa ja täällä saa kaiken kultalautasella, jos vain älyää pyytää. Näin ei suinkaan ole ja kunnat/kaupungit ovat suuressa taloudellisessa ahdingossa. Usein nämä vaativat vanhemmat tulevat maista, joissa heillä ei olisi mitään erityiskohtelua lapselleen, vaan hän saisi pärjätä tai olla pärjäämättä tavallisessa luokassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5669
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      4020
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3706
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      3089
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2439
    7. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2286
    8. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      12
      2252
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1727
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1704
    Aihe