Savupiipun muurauslaasti

Epätietoinen ??

Muurari haluaa väkisin muurata savupiipun alhaalta ylös asti muurauslaastilla, mutta Tiilerin ohjeiden mukaan lämpimän tilan osuudella pitäisi käyttää savilaastia.

Kumpi on oikeassa? - Vaihdanko muurarin vai laastin?

13

17377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuutamourakoitsija

      Soita Tiilerille miksi pitää muurata savilaastilla.

    • Rakentanut jo

      Tiileri ei ole ainoa firma, joka suosittelee savilaastia hormin alaosaan. Esim. muurauslaastisäkin ohjeissa sanotaan, ettei se sovellu hormin muuraukseen, jos hormiin johdetaan kuumia palokaasuja. Esim siihen kytketään kiuas tai peltikamiina.

      Savilaastin lämpölaajenemiskerroin on sama kuin tiilen, joten hormiin ei tule lämpölaajenemisen aiheuttamia halkeamia, jos hormi muurataan ohjeiden mukaan. Toisaalta muurauslaasti taas on kestävämpää hormin kosteudelle alttiissa yläosissa.

      Minä vaihtaisin siis muurarin.

    • -

      Varaavan takan hormin kanssa ei kannata tuhrata saviuunilaastilla.

    • ei ufoja ole

      Eikö noita hormeja löydy Suomesta pilvin pimein.

      Ilmoittakaa nyt ihmeessä yksikin torni, joka on mennyt alapäästä halkeilun vuoksi epäkuntoon ja muurattu tavallisella laastilla.

      Olis turistinähtävyys.

      Uskoo ufoihinkin ihmiset vaikka kukaan ei ole nähnyt itse.

    • Ihmettelempä vain

      Onko se savilaastilla muuraus paljonkin vaikeampaa, kun muurarit suhtautuvat siihen noin penseästi?

      • voivoivoooi

        Oikein tehty savilaastilla muuraus edellyttää avosaumaa ja jälkisaumausta. On pehmeä kovettuessaankin. Työstettävyys heikkoa ja töhrii tiilet helposti.

        Täysin turhaa työtä, kun on nähnyt vuosien aikana valmiita tornia ja esitettyä halkeamista ei missään.

        Kun töitä on paljon ja esitetään turhaa pelleilyä niin ei paljon naurata. Yleensä nuoren oppilaan saa tekemään tuollaisia, kun ei kalenteri ole buukattu täyteen.

        Nämä savilaastin vaatijat ovat niitä varmuuden maksimia hakevia ja rakentamisen pikakurssin kirjasta lukeneita inttuiitin varassa pelaavia yksilöitä. Heidän tarkoituksensa on ainoastaan osoittaa ammattilaiselle ja läheisilleen, kuinka hyvin olen perillä asioista.


    • Niin tai näin

      Meillä oli hyvin samanlainen tilanne. Muurari halusi muurata piipun muurauslaastilla ja muurasi myös. Vähän aikaa urputin vastaann kun monessa yhteydessä mainittiin savilaastin sopivuus paremmin piipun muuraukseen, mutta lopulta päätin, että kaippa ammattimies tietää, mitä tekee.

      Tosin sen samalla päätin, että sama mies saa tulla korjaamaan piipun, jos siihen tulee pieniäkin halkeamia. Koska muurari valitsi materiaalit ja teki piipun, niin hänellä on kokonaisvastuu työstään. Rakennus ei ole vielä valmis, joten aika näyttää miten käy.

      • ajattelija.

        Älä ota rakennusta niin ehdottomana. Kaikki betonilattiat on monesta palasta ja 1800 luvulla rakennetut talot ovat seisseet paikallaan vaikka perustus kymmenistä paloista.

        Ota selvää talon elämisestä kostean syksyn ja kuivan pakkasjakson aikana. Mihin ne sentit häipyvät?


    • Ehdottomasti

      Jos rakenteiden eläminen on otettu huomioon suunnittelussa ja rakennustyö on tehty ohjeiden mukaan, niin betonilattiaan tai savupiipuun ei tule halkeamia. - Ja jos tuleekin, niin se ei ainakaan ole työn tilaajan vika.

      Jos ohjeista on poikettu, niin se on yksiselitteisesti työn suorittajan vika, joka on myös korvausvastuussa tehdystä virheestä. Jos taas ohjeet ovat virheelliset, niin vastuu on ohjeiden antajalla.

      • rakennusmies.

        Näitä höpö esityksiä. Jokainen rakennuksen betonilattia on hiushalkeamia täynnä.

        Tuonkaltaiset esitykset ovat niitä maallikkojen uskomuksia. Betoni supistuu kuivuessaan ja valettu lattia nousee nurkista ylöspäin. Säteisraudoilla voi nousua hillitä.

        "Jos rakenteiden eläminen on otettu huomioon suunnittelussa ja rakennustyö on tehty ohjeiden mukaan,"

        Dippainssi selittää mulle tuota lausetta, vai keskustelenko kylähullun kanssa?


    • Kylän hullu

      Ohjeiden ymmärtäminen vaikeaa??

    • Epätietoinen ??

      Vai ollut kuillakin samanlaisia ongelmia.

      Kiitos, asia tuli selväksi.

      Savilaasti saa jäädä. Muurari vaihtuu...

    • vast.

      Tämä on muurareille niin vaikea aihe, että olen kuullut jopa muurarin vaihtaneen asiakasta, kun asiakas on esittänyt savilaastin käyttämistä hormin muuraukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2023
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1727
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1567
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      78
      1193
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1061
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      947
    Aihe