Eka lasta imetin 6kk täysimetyksellä. Olin tosi iloinen onnistumisestani, toki mukaan mahtui rintaraivarit jne. Tykkäsin imettää, vauva oli tyytyväinen ja olin itsevarma maidon riittävyydestä. Nyt toka vauva onkin sitten ihan erilainen jo syntymästään. Jo sairaalassa halusin antaa lisämaitoa, koska oli rinnalla 24h ja silti itki koko ajan. Imuote on kuulema hyvä. Nyt poika on 1kk ja imetän lähestulkoon 1,5 välein. Noin 2-3 kertaa päivässä menee lisämaitoa.Imetän ja annan pullosta jos tuntuu että jää kiukkuiseksi. Sillä rauhottuu. Öisin syö 3-4 kertaa klo 24-5 noin.
Koko tämän kuukauden olen ollut lopettamassa imetystä. Jotenkin ahdistaa ja pullon vaivattomuus houkuttelee, sais ainakin tarpeeksi maitoa. Esikoisen kanssa olin vakaasti sitä mieltä, että maito kyllä riittää kun ei anna korviketta. Nyt en ole ollenkaa varma.
Vauva on nyt alkanut saamaan raivareita rinnalla, siis suu auki hamuaa ja autettuna ottaa kiinni, imee hetken ja päästää irti, kädet vispaa ja kitisee ja itkee.
On vaan sellainen olo, että hittoon koko imetys. Toisaalta haluan antaa vauvalle parasta, eli äidin omaa maitoa. Mutta tuntuu ettei mikään riitä, vaikka painoa tulee hyvin jne. Muutakin elämää on lapsiperheessä, kun jatkuva imettäminen... masentaa kun en nyt onnistunut.
Odotan innolla 4kk ikää, että saa antaa kiinteitä ja masurutinat loppuu. Omneota annan korvikkeena. Tokihan vauva on pieni vain hetken jne, please älkää syyllistäkö.
onnistuminen ja pettymys
2
134
Vastaukset
- Yrittäny oon
Aamen. Kirjoitin tuonne osittaisimettäjän syyllisyydestä, ja täältä heruu sulle empatiaa roppakaupalla. Eilen oli taas hankala päivä, ja meilläkin lämmitellään noita rintaraivareita, toisaalta vauva on rinnalla KOKO AJAN ja pelko maidon riittävyydestä kalvaa, joten hetkittäin tekisi mieli jättää koko helkkarin imetys. Toisaalta nautin suunnattomasti niistä hetkistä kun vauva imee hyvin, ja haluaisin imettää pitkään ja tarjota lapselle parasta mahdollista... en vain haluaisi imettää kitisevää vauvaa tunnin välein itku kurkussa :(
- h43ghertg
en syyllistä, mutta sanon "rumasti"... Ei siitä imetyksestä mitään mitalia saa! Kolmentoistavuoden kuluttua lapsi tuskin tulee kysymään imetitkö, olitpa hyvä äiti!
Mielestäni on ihailtavaa jos imetys onnistuu ongelmitta ja vo imettää pitkään, mutta meidän yhteiskunnassamme sen ei pitäisi olla mikään maailman napa-asia ja ratkaista koko hyvää äitiyttä. Sitä kuitenkin mokaa siinä hommassa mennen tullen ja palatessa. Äitinä kun ei voi aina tarjota kaikkein parasta, tehdä kaikkea oikein ja olla täydellinen. Jos yrittää parhaansa niin se on mielestäni aivan loistava saavutus tässä asiassa. Vauva kuitenkin tarvitsee onnellisen äidin ennemmin kuin äidin, joka yrittää itku kurkussa imettää ja kun ruokintatilanne lähenee, jännitys nousee, sydämensyke nousee ja vauva aistii ahdistuksen. Yritäpä siinä sitten luoda turvallinen olo pienelle.
Ja lisään vielä, että se osaimetys on ihan mahtava juttu! Siihen pitäisi kannustaa enemmän, koska se voi ihan hyvin onnistua. Silloin nauttii äiti ja vauva. Äiti tietää, että vauva saa tarpeeksi ruokaa, mutta voi silti tarjota "omatekemää". Vauvan ei tarvitse kärsiä stressaantuneesta vanhemmasta ja saa silti mahansa täyteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302816Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171800- 171414
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa97997