Vinyylitapetti irti

Nad

Aion poistaa vinyylitapetin seinältä. Miten ongelmaa kannattaa lähetyä? Apinanraivolla? Onko hyväksi todettuja konsteja?

6

12771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minni

      1. PALJON kärsivällisyyttä
      2. Kuumailmapuhaltimen
      3. Jonkin terävän, metallisen lastan tyyppisen jolla sitten kaavit sen kuumenneen alueen tapettia pois.

      KOKEMUKSESTA KERRON, ETTÄ PÄÄLLE LEVYTTÄMINEN ON KUITENKIN PALJON PIENEMPI VAIVA KUIN VANHAN IRTI KAAPIMINEN. sAATATPA ITSEKIN TULLA TUOHON LOPPUTULOKSEEN PARIN-KOLMEN PÄIVÄN PÄÄSTÄ ALOITTAMISESTA.

      • tekijä

        Eli alempi vastaus on oikeassa. Tällä tavalla hangität ei-niin-terveellisiä-kaasuja joita tuosta tulee ja lisäksi paloriski on ilmeinen.

        Eli pintakerros ensin pois ja sitten aluspaperi vedellä tai ohuela liisterillä irti. Kunhan jaksat vain tarpeeksi odottaa.


    • rami

      Meillä oli yhdessä huoneessa vinyylitapetti ja huone piti maalata. Vinyylitapetissa on muovipinta ja pohjapaperi. Ensin muovi pois; pienempinä tai isompina palasina irti. Muovin poiston jälkeen liuotin pohjapaperia vedellä, johon lisätty hieman tapetinpoistoainetta. Riittävästi liottamalla ja lastan avulla paperi irtosikin. Jälkeenpäin kuulin, että olisi saatavilla jonkinlainen piikkitela, jolla voi rikkoa muovipinnan pienillä reiillä, joiden kautta voi liottaa vedellä. Tällöin pitäisi tapetin irrottamisen onnistua. Itse en ole kokeillut moista laitetta.
      Onneksi meillä tapetin alla oli maalattu gyproc-levy. Tuossa ylläolevassa vastauksessa olikin -- aikaa tahtoo kulua ja jopa hermoja.

    • leena

      Vuokraa tapetin irrotin,irrottaa tapetit kuumalla höyryllä,vettä säiliöön ja eiku töihin ,helppoa ja siistiä.Säästät pohjatöissä ja vuokra ei paljon maksa,itse vuokrasin värisilmä-liikkestä ja maksoin 10e

      • Vinyylitapetin poistaja

        Tehtiin kanssa tapetin vaihto, ja piti ottaa vanha vinyyli eka pois, eli liisteriä ja vettä sekoitettiin astiaan (enemmä vettä) ja tapetti harjalla leviteltiin sitä seiniin....piti hetki odottaa ja hienosti lähti pois vain (päälly kerros)vetämällä. Samoin tehtiin sille pohjapaperille. Mutta kannattaa varoa jos kyprokki on takana ja sitä ei ole maalattu (saattaa lähteä kyprokin pintakin mukana.) Meillä oli onneksi maalattu.

        Laitettiin muuten sitä momentV vinyylitapettia ja oli kyllä yli helppo tapetoida =D


    • oinh

      revit sen päällisen ensin KUIVANA irti, jonka jälkeen kastelet sen ja sitten se irtoo niinku normi tapetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      26
      4943
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4740
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      210
      4722
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4561
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3660
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2128
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1647
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1474
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      188
      1214
    Aihe