koiran silmäsairaus :(

hei minulla on todella ihana koira 9-10kk vanha ja hänellä on todettu silmäsairaus :/
Kortikaalinen katarakta : todettu
Posterior polaarinen katarakta : todettu

onko kellään kokemusta näistä sairauksista lueskelin hieman netistä että koira voi jopa sokeutua kokonaan ja leikkauskin oisi yksi vaihto ehto mutta tämä voi ehkä uusiutua joten jos ymmärsin oikein ? ihmettelen kun koirani vanhemmilla on kans tutkittu ja niillä on kummallakin ei todettu perinnöllisiä silmäsairauksia
eikö tämä tarkoita sitä että ei pitäisi myös olla pennuilla? ja miten tämä on tullut koiralle kiitos kaikille vastanneille
61200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko pentusi varmasti kyseisistä vanhemmista? Coton piirejä ravisteleva juttu lähti liikkeelle pennusta jolla todettiin perinnöllinen sairaus jota kummallakaan vanhemmalla ei ollut todettu. Ja kun asiaa alettiin tutkimaan niin pentu oli rekisteröity väärille vanhemmille. Joskus perinnölliset sairaudet saattavat olla ns.piileviä eli vanhemmat ovat terveet mutta kauempaa suvusta löytyy sairautta.
Onko muilla pentueen pennuilla todettu samaa sairautta? Entä jommankumman vanhemman aiemmilla jälkeläisillä? Perinnölliset sairaudet eivät tipu taivaasta vaan kulkevat ikävänä perintönä.
Kannattaa kysyä hoito-ohjeita eläinlääkäriltä joka on erikoistunut silmäsairauksiin -näin saat parhaan avun perheenjäsenellesi.
Perheessämme on vanhemmalla iällä eläinkodilta hankittu koira joka on sokea ja vieraat ihmiset eivät edes huomaa että koira on sokea.Koira pärjää hyvin niin sisällä kuin ulkonakin-eli mahdollinen sokeuskaan ei ole maailmanloppu.

Äänestä
  • katselin vähän kauenpaa sukutaulukkoa tuon koiran emosta ja ja sen aikaisimmista pennuista jollain todettu kans silmäsairautta : / katselin tuon koiran isän sukutaulukkoa sieltä ainaskaan löytynyt ja sama juttu oli että äitin äitin ei perinnöllisiäsairauksia

    Äänestä

omistan 5v cotonin jolla todettu PRA ja kaihi. Koiran vanhemmilla (isä tuontikoira) eikä myöskään sisaruksilla tai muilla saman kasvattajan koirilla ei yhdelläkään ole todettu samaa perinnöllistä sairautta. Tutkiskelin sukutauluja molempien puolelta ja ainoa PRA-tapaus löytyy emän sisarelta..tieto tuli täytenä yllätyksenä iski aika kovalla shokilla, kun ell kertoi koiran olevan jo täysin sokea toisesta silmästä..koira on kuitenkin vielä nuori ja täysin terve ollut aina lukuunottamatta yhtä silmätulehdusta..

Äänestä

Ette ole koskaan perehtynyt periytymisen lainalaisuuksiin, mm resessiiviseen periytymiseen?

Ekan kirjoittajan koiralla iästä päätellen ihan perussettiä normaali ikäkaihi

Äänestä

Ai ikäkaihi 9-10kk ikäisellä koiranpennulla?

Äänestä

Perinnöllinen katarakta periytyy yleensä resessiivisesti, eli terveeksi todetuista vanhemmista voi syntyä sairas pentu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koiran omistaja 1 kirjoitti:

hei minulla on todella ihana koira 9-10kk vanha ja hänellä on todettu silmäsairaus :/
Kortikaalinen katarakta : todettu
Posterior polaarinen katarakta : todettu

onko kellään kokemusta näistä sairauksista lueskelin hieman netistä että koira voi jopa sokeutua kokonaan ja leikkauskin oisi yksi vaihto ehto mutta tämä voi ehkä uusiutua joten jos ymmärsin oikein ? ihmettelen kun koirani vanhemmilla on kans tutkittu ja niillä on kummallakin ei todettu perinnöllisiä silmäsairauksia
eikö tämä tarkoita sitä että ei pitäisi myös olla pennuilla? ja miten tämä on tullut koiralle kiitos kaikille vastanneille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu