Onko luvallista kopioida kuvia

luvallista?

Onko luvallista kopioda kuvaamossa otettuja kuvia esim kavereille? Tuntuu, että riistoa valokuvaus nykyään valokuvaamoissa.

5

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • %rQlIu'B

      Kuvaamo omistaa ottamansa kuvat vaikka oletkin maksanut niiden ottamisesta. Tarvittavat kuvat kannattaakin ottaa itse. Digikuvien aikana ei kuvan ottaminen maksa mitään. Voi ottaa vaikka sata kuvaa ja valita parhaan.

    • 02o

      On luvallista kopioida (vähäinen määrä) niille kavereille jotka ovat samman perheen jäseniä (= syövät samasta jääkaapista).

      Valokuvausala on niin kilpailtu, että hinta vastaa laatua, riisto ei onnistu.

    • Oikeus kopioida yksityiseen käyttöön koske vain julkistettuja teoksia. Valokuvaajan ottamia kuvia ei ole julkistettu, joten niitä ei saa kopioida ollenkaan ellei tehty sopimus anna tähän lupaa.

    • julkistettu?

      ”Valokuvaajan ottamia kuvia ei ole julkistettu”
      —pelkkää höpönhöpöä jossa ei ole päätä eikä häntää
      Koetappa selvittää mitä julkistamisella tarkoitetaan

      TEOSTEN hyödyntäminen edellyttää, että se on julkistettu tai julkaistu.

      Eli jos haluat kopioida kuvaa omaan käyttöön niin ensin pitää selvittää ylittääkö kuva teoskynnyksen jolloin sitä koskee tekijänoikeuslaki.
      Jos teoskynnys ei ylity, niin kuvaa koskee vain laki oikeudesta valokuvaan.
      Jos teoskynnys ylittyy niin teoriassa kuva pitää näyttää jollekin jotta se on julkistettu ja sitten saa kopioida muutamia kappaleita omaan käyttöön

    • älä maksa turhasta

      Jep, kaikki valokuvat eivät suinkaan ole teoksia! Vaikka kahta samanlaista kuvaa ei olekaan olemassa, teoskynnys ylittyy vasta kun kuvassa on jotakin (poikkeuksellisen) ainutlaatuista.

      Omaan käyttöön saa teettää valokuvista kopioita joita voi jakaa perheenjäsenille. Valokuvaamo usein pidättää oikeudet kuviin, vaikka asiakas olisikin maksanut niiden ottamisesta. Tämä ei välttämättä käy järkeen tai edes ole kovin kohtuullista. Asiakasystävälliset ammattikuvaajat ovatkin siirtyneet toimintamalliin, jossa asiakas maksaa kuvaajalle vain kuvaajan ammattitaidosta (=kuvien ottamisesta), ei niiden kopioinnista. Tämä kannattaa ehdottomasti varmistaa kuvaajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1437
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      920
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      810
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe