Kirjoitin tupakasta 17.9.2011;

Osa 1;


IRTI TUPAKASTA. USKOVAINEN JA TUPAKKA.

Raamatussa on selvät periaatteet miksi uskovaisen ei sovi tupakoida.
"Pyhän hengen temppeliin" ei sovi mikään saastainen, eikä pyhän hengen temppeliä saa turmella. (1 Kor 3:16-17, 6:18-20)
Pyhän hengen temppelin suojelemiseen liittyy mikä suojelee itseä ja toista ihmistä hyvinvoinnin, terveyden, siveyden sekä hengellisen haureuden suhteen.

Tupakka on myrkky joka lopuksi tappaa tavallisesti jokaisen ennen aikojaan.
Kukaan tupakan riskeistä tietoinen ihminen ei toimi täydessä harkinnassa jos ei pyri vakavasti tupakasta eroon.

Nautintoaineet ovat yhteiskunnan syöpä. Tupakasta ja alkoholista kertyneet veromarkat eivät kata taloudellisia menetyksiä. Vähäinenkin nautintoaineiden käyttö voi johtaa huumeisiin saakka. Tupakoimimattomia ja absolutisteja huumeiden käyttäjiä tuskin on olemassa ja nautintoaineiden aiheuttama oheisrikollisuus on kallista yhteiskunnalle. Inhimillisiä kärsimykset ovat mittavat verrattuna jos yhteiskunta olisi kokonaan raitis. Kukaan ei ei ole katunut tupakoinnin lopettamista ja 70% tupakoitsijoista haluaa lopettaa tupakoinnin. Tupakointia ihminen katuu viimeistään kun havaitsee menettäneensä terveytensä ja sairastavansa tupakan aiheuttamia sairauksia.

Nautintoaineiden käytön sarjan aloittaa helposti jo tottumukset teehen, kahviin ja energiajuomiin. Kaikki nautintoaineet stimuloivat hermostoa josta ihminen saa hetkellistä mielihyvää, mutta alkaa vaatimaan tiheämpää ja vahvempaa tyydytystä. Riippuvuudet syntyvät kun elimistö kieroutuu vaatimaan myrkkyjä.
Nikotiiniriippuvuus syntyy jo kolmessa päivässä. Kun aivojen "nautintokeskuksen" reseptorit ovat joskus tottuneet nautintoaineisiin riippuvuus laukeaa ennalleen heti ensimmäisestä tupakasta tai ensimmäisestä alkoholiannoksesta. Kahden centtilitran kirkon ehtoollisviinipikari voi laukaista entisen alkoholistin juomaan.

Tupakka nostaa veren sokeripitoisuutta 15 minuutiksi. Virkistää hetkellisesti, mutta romahdus on entistä syvempi. Savun vetäminen pitää yllä jatkuvaa häkämyrkytystä ja siten jatkuvaa väsymystä kun veren hapenottokyky on heikentynyt. Kun elimistö pyytää nikotiinitäydennystä on mielihyvä hetkellinen sokerin nousun vuoksi. Säännöllisin väliajoin sama toistuu. Ihminen hakee tätä mielihyvää ja rentoutusta tapatottumuksena. Kaikessa nautintoaineiden käytössä pätee sama sääntö. "Puree kuin käärme" takautuvasti pelkkiä kärsimyksiä aiheuttaen. (San 23:29-33)
Ihminen voi paremmin kaikin puolin kun on hyvässä kunnossa ja syö raittiina terveellisesti. Kun huonot tapatottumukset loppuvat, nautintoaineiden tuoma hetkellinen mielihyvä unohtuu eikä ihminen sitä kaipaa. Helpotus on suuri päästessään eroon riippuvuudesta joka tuo vain huonoa vointia ja rahamenoja.

On arvioitu että vain noin viisi prosenttia nikotiiniriippuvaisista vapautuu tapakasta pelkällä tahdonvoimalla. Erilaisia nikotiinikorvaushoitoja myydään yleisesti ja lääkäri voi kirjoittaa Varenikliin tai Buprobionirseptin harkinnan mukaan.
Tupakointia lopetettaessa on hyvä välttää kaikkea sellaista tapatottumusta missä on tottunut tupakoimaan. Kriittisisiksi alkupäiviksi on hyvä laittaa nikotiinilaastarit ja suun kautta otettavat nikotiinivalmisteet käyttöön lisäksi.
Lomamatkaa sellaiseen ympäristöön missä ei tupakoida kannattaa harkita. Lomamatkalla sitten on koko ajan jotakin ohjelmaa ja mielenkiintoa olemassa niin ettei käsi hakeudeudu jatkuvasti tyhjään taskuun kaivamaan olematonta tupakka-askia. Tupakan himo menee ohi parissa minuutissa jos sen kestää. Äkkipaniikki ostamaan tupakkaa on aina mahdollinen jos sellainen on lähellä. Tavallista on että tupakka sytytetään kotona tiettyjen tavaksi tulleiden toimien jälkeen esim. aamutoimien ja ruokailun jälkeen, jossakin määrätyssä paikassa. Työpaikalla myös määrätyissä vaiheissa päivän mittaan. On puoli voittoa kun onnistuu kiertämään nämä tapatupakoinnin paikat ainakin 3-14 vrk ajan. Hermostumisen välttäminen laskee kynnystä vastustaa tupakanhimoa.

jatkuu, osassa 2...........................................
19127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat
Aloittaja

Osa 2..........................


Masennus on sairaus jossa ihmisen tahdonvoima on heikentynyt, eikä usien ole voimia kunnolla tapariippuvuuksien voittamiseen. Toisaalta masennus ei voi parantua kuin olemalla raitis. Lääkäri voi hoitaa 3-9 kk serotoniinilääkityksellä ihmisen masennuksesta terveeksi, mutta se ei onnistu nautintoaineiden kanssa yhdessä. Ihmisen keholla on kyky korjata itseään ja toipua kun antaa keholle mahdollisuuden. Tuo mahdollisuus merkitsee ettei polta, syö tai juo mitään myrkkyjä. Kahvikin edesauttaa masennusta. Tupakka masentaa entisestään alkoholista puhumattakaan. Ihmisen kehon mekanismit ovat sekaisin silloin kun ne alkavat pyytämään myrkkyjä tai ruokaa yli tarpeen eivätkä voi toipua ennen kuin saastutus loppuu. Kaikilla tavallisilla nautintoaneilla on mielialaa laskeva vaikutus. Hetkellisestä mielihyvän tapaiselta tuntuvasta kokemuksesta seuraa aina uusi romahdus. Pelkkää karhunpalvelusta siis hakea mielihyvää nautintoaineista. Ei mitään hyvää. Kärismystä ja huontovointisuutta todellisuudessa. Keinotekoista yritystä hakea nautintoa ja itsensä pettämistä. Silkkaa itsensä huijaamista.
Pienellekään alkoholimäärälle ei löydy puolustusta. Liikunta korvaa verenkierron keinotekoisen virkistyksen ja flavonoidit saa punaisista marjoista paremmin kuin viinistä. Alkoholi huuhtelee elimistöstä vitamiinit ja hivenaineet. Jokainen alkoholisti on ottanut ensimmäisen alkoholiannoksensa. Siksikin ainoa oikea tapakasvatus on ehdottoman raittiuden puolustaminen.

Ihminen voi olla hyvävointinen vasta kun saavuttaa terveet elämäntavat.
Nautintoaineet kulkevat käsi kädessä tavallisesti. Kun koskee yhteen aineeseen, koskee toiseenkin. Kuppi kahvia tai pullo olutta tai tupakka johtaa näiden kaikkien käyttöön useimmiten heti yhdessä. Yhdestä aineesta luopuminen ei onnistukaan vaan helpointa ja varmimman tuloksen saamiseksi on parasta luopua kaikista ko. aineista. Terveys- ja hyvinvointikirjallisuutta on olemassa vaikka kuinka paljon ja
kun kiinnostuu terveydestä alkaa terveellinen ruoka maistumaan ja houkuttamaan.
Ihmisen suussa maistuu tavallisesti hyvältä kaikki epäterveellinen, sairastuttava ja tappava, kuten tyydyttyneet eli kovat eläinrasvat, sokeri, kofeiini, nikotiini ja alkoholi.

Päätös tupakoinnin lopettamiseksi syntyy ensin. Kun syntyy ensin halu voida hyvin ja elää terveenä on se ensimmäinen askel. Kun alkaa häpeämään tupakointia ja polttamaan salaa, ymmärtää että valtaosa ihmisistä pitää tupakoitsijoita vajaina älynsä suhteen niin suuren typeryyden vuoksi ei kehtaa enää polttaa julkisesti.
Silloin on jo lähellä varmaa päätöstä lopettaa tupakointi. Ihmisen kyky kantaa minkäänlaisia vastuita on kyseenalainen jos kokee ensin itsestään niin vähän vastuuta että on tappavien myrkkyjen tapakäyttäjä. Ei kirkasta aivosuluja vajaat voimat ja jatkuva häkämyrkytys, ei krapuloista ja valvotuista öistä aiheutuva väsymyskään. Rajun ravintolaillan jälkeen aivot lomailevat viikon päivät ja mitä enemmän on ikää toipumisaika voi venyä kahteen viikkoonkin.
Tupakoitsija herää öisinkin tupakoimaan. Keski-iässä yöheräilyt ovat tavallisia johtuen verensokerinkin laskusta. Omena ja lasillinen piimää tms. kevyt syöminen, niin uni jatkuu.

jatkuu................ osassa 3;

Äänestä
  • Aloittaja

    Osa 3.................................


    Menojen budjetointi valaisee kuinka suuret kuluerät nautintoaineet aiheuttavat.
    Niin kauan kun ostaa tupakkaa, kannattaa ostaa joka kerta eri merkkiä. Vähentää makuriippuvuutta.
    Kevyt syöminen, ei sokeria, ei makeaa eikä raskaita aterioita, ei eläinrasvoja. Ihminen voi syödä "niin kuin hevonen" lihoamatta kunhan ensin katsoo mitä hevonen syö. Kriittiset vieroituspäivät voi hyvin syödä vain hedelmiä ja juureksia niin paljon kuin jaksaa. Juureksia voi kuoria veteen astiaan annospaloiksi. Hyvin voimakkaan makuinen sokeriton purukumi jatkuvasti taskussa voi olla suuri helpotus tapavierotuksessa. Käy paljon suihkussa ja harjaa hampaita. Sopivalle lenkeille kunnon mukaan vaikka moneen kertaan päivässä kuitenkin fyysisen kunnon mielessä pitäen ettei rasitusvammoja eikä sydänkohtauksia.

    Kävely on liikkumattomalle mainio tapa aloittaa liikunta. Sauvat mukaan ja tehoa lisäten. Voi johtaa vaikka maratonariksi saakka. On ihmisiä jotka ovat polttaneet pari askia tupakkaa päivässä ja juoksevat maratoneja ja ovat onnellisia. Keskustele lääkärin kanssa sydämen ja kehon kunnosta jos on sairauksia ja ikää. Ylikuntotilaa ei pidä hankkia, liikunta lopahtaa usein ylikuntotilaan kokonaan. Palautuminen liikunnasta on niin tärkeä asia. Liikkua saa kunnon mukaan kunhan muistaa "palautuspäivät." Vain entisestä liikunnasta täysin leväneenä uudelle lenkille ! Ei koskaan liikunnasta väsyneenä lenkille ! Vähitellen kunto nousee ja liikuntasuoritukset ja -tiheydet kasvavat kunnon myötä. Liiku paljon raittiissa ilmassa.
    Jos haluat laihtua lähde aamuisin pelkällä vesilasillisella kävelylle niin rasva alkaa heti palamaan pelkällä kävelyllä. Energiaa ei silloin ole verensokerina eikä ruokana vatsassa yön jälkeen ja rasvanpoltto alkaa heti. (Juoksemallakin rasvanpoltto alkaa vasta n. 45 minuutin kuluttua silloin kun on syöty ja veressä sokeria ja ruokaa vatsassa.)

    Jos tupakoinnin lopetus ei onnistu ensimmäisellä kerralla, ei pidä luovuttaa.
    Usein joutuu käymään taistelua ja riippuvuuksista luopuminen ei onnistu ilman voimakasta motivaatiota. Moneen kertaan voi epäonnistua mutta ei saa lannistua !Onnistumisen päivä koittaa ennenpitkää heti tai myöhemmin jokaiselle jos omaa tahtoa riittää. Nikotiinivalmisteetkaan eivät auta yksinään missään tapauksessa.
    On oltava vakaa ja voimakas mielihalu ja tahto lopettaa tupakointi ja nautintoaineet. Hyvinvoinnin ja terveyden tavoittelu ja ylläpito on mielekästä.
    Erilaisia ryhmiä tupakoinnin lopettamiseen järjestetään sekä liikunta- ja terveysasioiden ryhmiä joissa voi olla sopivaa kannustavaa ystäväseuraa.

    Miltä tuntuisi sairastaa tupakan aiheuttamaa keuhkösyöpää tai -ahtaumaa ?
    Etsi netistä valokuvia ko. sairauksien kohdalta miltä näyttävät mustat keuhkot joissa kasvaimia !
    Miltä tuntuisi olla fyysisesti hyvässä kunnossa ja liikkua ja voida hyvin virkeänä.
    Hankalien kriittisten päivien yli mennään 3-7 vuorokaudessa ja purukumin käyttö voi usein jatkua n. 3 kk. Tuossa ajassa ihminen unohtaa tupakan, ja usein heti kriittisten päivien jälkeen savut ovat mennyttä ja unohdettua entistä elämää jota ei enää kaipaa.

    Keuhkojen värekarvat kasvavat vuodessa uudelleen. Maku- ja hajuaisti palautuu. Hengitys helpottuu ja sairauksien riskit pienenevät ja puolittuvat viimeistään 10 vuodessa. Ihmisen solut uusiutuvat jatkuvasti ja jonkun laskelman mukaan ihminen on kokonaan uusi kuudessa vuodessa kun kaikki solut ovat uusiutuneet ?

    Kristitty valvoo kaikkia haluja ja himojaan ymmärryksensä ja omantuntonsa mukaan.

    Asiaan liittyviä raamatunkohtia;
    - Kol 3:5, Tiit 2:12, Ef 4:22, 1 Piet 1:22, 2:11, 4:3, 2 Piet 2:8, Room 1:18, 6:12-13, 13:14, 7:2-25, 1 Joh 2:15-17, Ilm 18:14, Jaak 1:14-15, Matt 7:21-23.

    Jumalan Henki antaa ihmeellisen voiman silloin kun ihminen on tehnyt vakaan päätöksen seurata Jumalan tahtoa. Jumalan Hengen tuki on uuden liiton uskovan etuoikeus. Ihminen ei yksin voi ja kykene. Hebr 8:10, Hes 36:26-27, Jer 31:31-33.

    Itsensä voittaminen ja raittiuden hyvät vaikutukset antavat uusia voimia, iloa ja mahdollisuuksia terveyttä edistäen ja hyviä elinvuosia lisäten.


    http://jarinhotelli.blogspot.com
    17.9.2011


    yst. jari

    Äänestä

Olipas sulla Jartsa asiaa! Erikoista, että onnistuitkin yhdistämään uskontosi ja tupakoinnin. Olen sanaton.
Eli olet entinen tupakoitsija joka on vain vaihtanut yhden riippuvuuden toiseen.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kaikenlaista on nähty kun vanhaksi eletty.

    Pontikkaa ja pirtuakin on juotu jo pikkupoikana, ja tupakkaa palanut.

    On juostu ja pyöräilty, uskoonkin hurahdettu.

    On monta kovaa jätkää oikein hevosmiehiäkin ollut jotka ovat nostaneet avuttomana tassut pystyy etteivät pysty lopettamaan tupakanpolttoa.
    Minä olen lopettanut moneen kertaan elämässäni tupakanpolton.

    En enää uskalla ottaa yhtäkään olutta, tupakka palaisi helposti, kaikki tupakkalakot elämässä meni savuisissa kuppiloissa.
    En uskalla riskeerata terveyttäni enää, ja olen varma ettei ihminen koskaan toimi täydessä harkinnassa jos terveyttään riskeeraa moisilla tavoilla.
    Niinpä olen elämässä joku pysynyt kokonaan raivoraittiina tai hetken pätkän matkaa istunut kuppiloissa, mutta 53 vuotiaana toipumisajat ja kärsimykset olisivat moisista, sekä rislit liian suuret.
    Ylipäätään kuppilassa on istuttu joskus hetken vain erilaisissa siirtymävaiheissa, työttömyyden iskiessä, uupumuksen jälkeisiä masennuksia podettaessa, yms. jolloin poikamies ei viihdy yksikseen kotona eikä kiinnosta mikään hyödyllinen tekeminen, eikä ylipäätään jaksa sellaisiin.

    Monenlaista sikailua ja sekoilua vuosien mittaan tietysti, olen jokaisen kännisekoilut unohtanut aina viimeistään seuraavaksi päiväksi enkä ole sellaisia koskaan puhunut mihinkään.

    Juuri tulin tunnin sauvakävelylenkiltä, ja juoksin 15 minuuttia päälle. Pitää varovasti koettaa miten toinen polvi kestää, eli hissukseen lisätä siihen saakka mihin se kestää, siellä on pikkusen kaventunut nivelrako, mutta ei kulumaa. Sellainen on vasta vanhempana ukkona sitten.

    Pitää siis liikkua ja pyörällä on mukava polkea muutama tuhat kilometriä pakkaukset päällä.
    http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily
    Vanhat pyöräilykuvat ovan menneet vanhan koneen mukana. Kesä 2011, katsele hienoja paikkoja !

    Kuhan jos terveenä pysyn siinä on rakasta puuhaa ja vähävaraiselle sopivaa.
    Marketin hybridipyörä riittää ja puuroa polttoaineeksi.

    Tupakka ja alkoholi ei sovi kuvaan.

    Ps. vaikka olen jo poikasena juonut pirtua ja pontikkaakin, heh, on se aivan totta, mutta en ole koskaan ehtinyt ja kerinnyt alkoholistiksi saakka ja asti.
    Alkoholi ei ole koskaan kaatanut minua mistään, minut on kaatanut aina poikkeuksetta naiset, tämä on totta, tavalla taikka toisella naiset aina nuorempana ja aina on laskut maksettu ja syöty minun huushollissani.

    Minä kirjoitan tupakka-asian kokemuksesta ja minusta siinä on ohjeita joilla pitäisi onnistua.

    yst. terv. jari

    Äänestä

Tämä kirjoitus oli tosi hyvä olen ollut ilman tupakkaa 13 päivää eikä ole ollut vaikeaa.

Äänestä
Aloittaja

Tupakan lopettaminen on yksilöllistä.

MInä voin sanoa että elämässä yleensä aina jos olen polttanut olen lopettanut koko ajan samalla.

Sitten kun tosissaan on halunnut lopettaa, on pitänyt kauan tapella ja taistella asiassa, mutta sitten kun se onnistuu lopulta, siinä ei ole mitään vaukeutta.

Havaitsin että 3 päivää, ja olen kokonaan unohtanut tupakan.
Vain 3 päivää on minulla ollut kriittinen aika.

Viimeinen taistelu oli aikamoinen. Se oli ankara ja vaikea.
Minua vaivasi samanaikaisesti strerri, uupumus, ja uupumusta seuraava masennus, olin tosi maassa ja poikki.

Kun kävin sydänfilmissä nainen sanoi minulle. "taidat olla kovassa kunnossa.?!"
Sanoin että älä ny viitti että olen ollut aivan rättipoikki 2 vuotta jo.
Nainen sanoi että pulssini on vain 42/krr min. Ihmettelin että onko vieläkin, että olen tietoinen asiasta että lääkäri kerran luuli minulla olevan sydämen vajaatoiminta, ja sitten kysyi paljonko liikun. Kun kuuli paljonko liikun sanoi ettei hätää että minulla on "urheilijan sydän" eli lyö harvakseltaan ja paljon kerralla.

3 vuotta pulssi piti 42krr/ min ja neljäntenä vuonna se tippui 53 krr/min.
Nyt mennään taas pyörällä että toivon savani vielä 42/krr min.
Joku on ennustanut että yli 70 vuotiaana hiihtelen 30 km päivässä ja kai se sydänkin sitten on yhtä tuhdissa kunnossa. Kuitenkin 3 vuotta piti matkapyöräilijän sydämen kunto, vaikka vedin 3 vuotta tupakkaa ja otin kaljaakin. Olin uskonelämästä sivussa koko tuon ajan.
Silläkin tiellä lankeillaan, San 24:16. Jos pidä uskosta kiinni on viikossa sama vanha aatami mitä joskus nuorempana.

Onnittelen 13 päivästä.

En minä uskalla enää riskeerata terveyden kanssa, joka tapauksessa vaikka poljin viime kesänä 2100 km pakkaukset päällä, minulla on treenaamista siihen kuntoon missä olin 5 vuotta sitten. Siitä huolimatta että hiihdin maratoninkin, olin moninkertaisessa maraton kunnossa 5 vuotta sitten.
Huilia oli 3-4 vuotta tasan johtuen uupumuksesta ja sitä seuranneesta masennuksesta.

Menin hiukan sivuun, mutta halusin sanoa että taistelu oli kova johtuen juuri ko. väsymyksestä ja olin hermoraunio, vedin monet nikotiinilaastarit irti aina kun hermostuin ja lähdin ostamaan tupakkaa.

Sitten kun lopulta koittaa onnistumisen päivä, ei ole mitään vaikeutta, minulta siihen meni vuoden päivät ensin taistelua sitten koitti se helppo päivä.

Vaikka en ole koskaan alkoholistiksi asti ja saakka, olen havainnut että jos kaljaa otan, niin otan sitä sitten sen aikaa että se ei enää laske ilman oksentelematta. On muuta tekemistä ja ei kaljat ole koskaan maistuneet elämässä jos on tekemistä mukavaa puuhaa tarpeeksi, kuin tietysti aivan
nuorena tapana kaupungin yöelämä ja työkaverien kanssa istuminen ja liike-elämän jatkuvaa kokoustamista ja matkoja.

Hyvä että pääsit tupakasta.

http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/pyoraily

yst. jari

Äänestä

Olen 12 ja mitä tämä on?

Äänestä
  • Aloittaja

    Hyvä.

    Kaksitoista päivää ilman tupakkaa ja liikaa tekstiä. Oikein hyvä asia.

    Minä olen aina rupatellut paljon elämäni varrella ihmisille kirjeissäni.

    Aina mukavaa mukavaa suoltaa mitä sylki suuhun muutoin toisi
    kirjoitella sitten.

    yst. jari

    Äänestä

  • hehheh, jaa Jonne suoraan RR:sta? Vieläkö ES pärisee?:)

    Äänestä

sinunlaisesi uskovaiset ovat yhteikunna syöpä

Äänestä
  • Samaa mieltä osittain kuin satana666. En muuten jaksanu lukee muuta kun alusta ton ''uskovainen ja tupakka''. Ei enää pää kestäny enempää :DDD
    Pitääkö toi uskontokii vetää joka asiassa noin paljon yli. Onhan se ihan kiva jos uskoo johonkin ja on jotai mitä elämältä odottaa, mutta sitten kaikki pitää tuomita koska uskonto ja raamattu.
    im disappoint

    Äänestä

Tupakointi ei ole syntiä. Tupakan voidaan ymmärtää olevan Raamatussa mainittua pyhää savua eli suitsuketta. Seuroissa väliajalla käydään aina tupakalla.

Äänestä

Vähäinenkin nautintoaineiden käyttö voi johtaa huumeisiin saakka.
Hyvinvoinnin ja terveyden tavoittelu ja ylläpito on mielekästä


Tuossa oli lueteltu tupakan lisäksi tee, kahvi, energiajuomat ja alkoholi.
Mielestäni liian ankarakaan ei saisi olla.Elintavoissa kokonaisuus on tärkeintä, eikä se, että kovasti nipotetaan joistain yksittäisistä jutuista, joilla ei kohtuullisissa määrin ole paljon mitään painoarvoa, jos ollenkaan.

Joillakin uskovilla on ahtaita sääntöjä, esim mormonit ei käytä edes kolajuomia. Sellaisten sääntöjen perusteet nojaavat mielestäni enempi uskontoon kuin terveydellisiin näkökohtiin.Jos alettaisiin tuolla tiukkuudella suhtautumaan, niin pitäisi karsia valtavasti kaikkea pois ruokavaliosta, jonkin epäterveellisen ainesosan vuoksi. Eihän jäljelle jäisi paljon mitään ja hankalaksi menisi eläminen.

Monet muutkin asiat ovat ihmiselle haitallisia kuten pienikin ylipaino tai ruokavalio, joka harvalla on täydellinen Kahvi ei ole haitallista liiaksi käytettynä, vaan sillä on hyviäkin vaikutuksia.Pari kupillista voin juoda hyvällä omallatunnolla päivässä. Vihreä tee on erittäin terveellista, siinä on paljon hyviä aineita. Kannattaa juoda. Alkoholia en käytä humalahakuisesti, mutta satunnaisesti lasillisen viiniä tai jotain muuta. Siitäkään ei ole haittaa, en keksi miksi pitäisi lopettaa. Nyt en edes muista milloin olen viimeksi lasillisen ottanut. Käsittääkseni siitäkin on tutkimuksia että on parempi käyttää alkoholia hieman kuin olla täysin ilman, terveyden kannalta. Keho on tottunut olemaan ilman kun vähän käyttää, eikä mitään viikottaisia saunakaljoja tee edes mieli.
Jos joskus on tilaisuus ottaa pieni viinilasi, niin enpä siitä huonoa omaatuntoa tunne. Terveellisiin elintapoihin kannattaa pyrkiä, mutta en ala tästä tekemään itselleni mitään uskontoa tai sääntöviidakkoa, jossa nipotetaan perusteettomasti pienistäkin asioista.

Tupakkaa olen polttanut ja se on ahdistanut, koska sillä on selvästi havaittavia huonoja vaikutuksia. Kunto laskee, hengästyttää yms. Yritin lopettaa mutta tahdonlujuutta ei ollut riittävästi. Olotila ei kunnolla parantunut kun aina repsahtelin ostamaan askin oltuani muutaman päivän ilman. Purkasta oli apua, mutta repsahtelin silti, kun olin tottunut polttamaan. Lopulta vaihdon tupakan sähkötupakkaan. Savu on nikotiinipitoista vesihöyryä ja käytän mietoa nikotiininestettä siinä. Pystyin jättämään tupakan lopullisesti. Sähkötupakasta puuttuu kaikki tuhannet tupakan haitalliset aineet, joten olotila on parantunut aivan huomattavasti sen jälkeen. Lähinnä käytän sitä muutaman kerran päivässä ja sen verran että tupakanhimo unohtuu. Tulee halvemmaksi kuin tupakka tai nikotiinipurkat. Sen nyt tietysti voisi joskus lopettaa, mutta en ota asiasta paineita. Nämä satunnaiset viinilasilliset ja kohtuullinen kahvin yms käyttö ei ole ongelma. Enempi mietin vähäistä liikuntaa, kohtalaista ylipainoa ja ruokavaliota, jossa on liian vähän itsetehtyä. Nyt yritän laihduttaa, käydä kuntosalilla ja panostaa enempi ruokavalioon.

Äänestä
  • Aloittaja

    Uskonasioissa ei ole kyse sinänsä uskosta vaan terveyskasvatukesta.
    Käskyjä ja sääntöjä ei voida uskon "varjolla" asettaa ja säätää siihen mitä ihminen kurkustaan alas kaataa, vaan ne ovat omantunnon asioita ja muuttuvat ihmisen tietomäärän ja intressien mukaan huolehtimaan itsestään.
    Uskovaisia Raamattu kehottaa ymmärtämään kehonsa "Pyhän Hengen temppelinä" jonka turmeleminen on suuri rikos oli sitten oma tai toisen temppeli haureudessa tms. tavalla. Myös saastuttamalla vahingollisin nautintoainein ja -syömisin.
    Nautintoaineiden käyttö vai alkaa jo runsaiden raskaiden rasvaisten aterioiden kannustamana jonka päälle yleensä keho pyytää sokeria ja sitten muuta.

    Nuo ovat asioita joita ei ihminen ymmärrä kun aineita käyttää.
    Minä olen juonut pikkupoikana ihan totta pirtuakin joka paloi ja pontikkaa.
    Pontikkapöytiäkin on vastaan tullut myöhemminkin.
    Olen nuoruuteni tupakoinut ainakin 25-30 vuotta enemmän tai vähemmän.
    Eli minulla vertailupohjaa on.
    Tuossa ajassa on joskus 10 vuotta aikaa etä oli niin köyhää ettei ollut varaa kuin pariin irtisikaariin kioskilta päivittäin onneksi kuitenkin.

    1990 luvulla luin kaiken mahdollisen kirjaston hyllyiltä koskien terveyttä.
    Avarsi paljon. Erityisesti suositan tri Tolosen kirjoja.
    Alalla on tehty paljon ihan myyntiä varten, mutta paljon lukemalla löytää kultaisen keskitien ja ymmärryksen itse ja onhan monenlaista tutkimustietoakin saatavilla.

    Karjala proheksi osoitti Jumalan viisauden kun Jumala käski polttamaan kovat rasvat, ei missään tapauksessa syötäväksi.
    Laki puhtaista ja saastaisista eläimistä merkitsi että ihminen söi ravintoketjun ensimmäisiä eläimiä, ruohonsyöjiä. Ei toisten eläinten- ja raadonsyöjien lihaa. Tämä viimeisin aikojen eläinsairauksien- ja saastumisen vuoksi.
    Veri pilaantui hetkessä ilman jääkaappeja ja verellä oli symbolistakin merkitystä. Uuden liiton apostolikokous vahvisti verensyöntikiellon.
    Siinä oli kaikki mitä Raamattu ja usko sinänsä "kieltää" ja suosittaa syömisissä siis Raamattu.
    Usko on kaikessa omantunnon kysymys, myös syömisissä. Usko ei syömistä
    ja juomista ole sinänsä.

    Minun kirjoitukseni tupakasta, on saanut hiukan lisää ja olen sitä viimeistellyt juuri eilen. Korjattavaa aina löytyy kun ketken kuluttua lukee uudelleen kirjoittamansa.
    Voit katsoa sitä etusivulta heti: http://jarinhotelli.blogspot.com

    yst. jari

    Äänestä

  • Aloittaja

    Hei

    Kiitos asiallisesta kirjeestäsi.

    MInun postini tuli vahingossa 2 kpl väärässä järjestyksessä palstalle.

    Vastasin kahdessa osassa.

    Sähkötuopakka on mainio keksintö kun jos siinä on vain nikotiini ja muut aineet pois. Varmaan paras tapa vierottua ja kaikkein helpoin. Nerokasta. Hyvä. Olisin ollut onnellinen moisesta monen tupakanpolton lopettamiseni yhteydessä. Aina kun poltin lopetin koko ajan myös.
    Kuppiloissa kaikki tupakkalakot aina meni. Olenkin ollut aina rauvoraitis ja elämän hankalina aikoina, uupumuksessa, yms. työttömyydessä joskus hetki kuppilassakin murheeseen ja siinä sitten laski jokunen olut ja paloi tupakka.
    Nuoruuteni työpaikka oli ryyppyporukka. 1980 luvulla yhtiöt juottivat henkilökuntaansa tämän tästä känniin. Kokouksia piisasi ja työporukalla kapakoita ravattiin. Jokainen paljon edustava oli alkoholisti. Aivot aina jumissa ja kännissä aamuisin auton rattiin. Yksikin alkasi puhumaan aina kielillä eli sekavia yhtäkkiä kun oli juovuksissa edustamassa, heh.
    Kerran vuodessa lähdettiin ulkomaillekin "kokoustamaan" viikonlopuksi firman piikkiin.

    yst. jari

    Äänestä

Aloittaja

Hei

Ymmärrrän 100% ja ylikin mitä kirjoitat ja tarkoitat.

Kyse kolajuomissa, kahvissa ja teessä on siinä että lapsen hermosto ja täysin raittiin hermosto on paljon herkempi kuin kaljaveikon ja tupakoitsijan.
Vitsi piilee siinä että hermoston stimulointi (kiihottaminen) kun se aloitetaan, niin se aloitetaan pienestäkin ja enrgiajuomia seuraava onkin keskiolut.
Itse rakastin olutta, en minä viinakaupan asiakas ole eläissäni koskaan ollut, mutta ah "ihanaa" kylmää huurteista. Alkoholia sekin on.

Raitis ihminen kokee ja tuntee kahvinkin eri tavoin, siis jos ei juo kahvia.
Minulla on ollut elämässä aikoja ettei kahvia eikä teetäkään ja tunsin heti sen hermostolliset vaikutukset.

Terveyskeskuksessa luin esitteen jossa sanottiin että kahvi edesauttaa masennusta. Allekirjoitan tämän. Monen monituista hyvää olo muuttui alakuloon kun join kahvia.

Keitin aamuisin pannullisen vihreää teetä, sitten päivän mittaan 1-2 pannua intialaista aromatisoitua mustaa teetä.
Tein kuolemaa jos keuhko- ja syöpäsairauksien vuoksi, oli kauheita oireita, mutta heh, närästys eli refluksitauti on sellainen että sen ovat varsin moninaiset.
Olen kuukauden syönyt happosalpaajia ja Rennietä levyn joka päivä, niin oireet loppuivat kaikki.
Olen miettinyt teen osuutta asiassa, mutta juon taas yrittiteetä kuin joskus ennenkin. Harmittaa kun kaappi on täynnä hyvä teelaatuja.

Intialainen Roibospussi yksi pannuun ja kamomilla tai piparminttu mukaan myös. Siinä minun tee nyt.

jatkuu...............for body

Äänestä

Vitsi piilee siinä että hermoston stimulointi (kiihottaminen) kun se aloitetaan, niin se aloitetaan pienestäkin ja enrgiajuomia seuraava onkin keskiolut.
----

Kyllä sitä välillä miettii, että miltä tuntuisi, jos olisi kokonaan ilman näitä nautintoaineita. Jättäisi kahvit ja sähkötupakat, energiajuomat ja piristävinä tunnetut teet sekä vähäisenkin alkoholin. Millainen olo olisi, kun kehoon ei laittaisi mitään tälläisiä aineita? Vaikka kohtuullinen käyttö ei haittaakaan, mutta silti, se olisi kiinnostava kokeilla että miltä tuntuu ja kuinka sitä jaksaa. Yhteen aikaan oli sellainenkin kausi, että energiajuomia tuli ostettua jatkuvasti ja juotua puolentoistalitran kokis pullo melkein joka päivä. Onneksi niistä kalliista ja epäterveellisistä turhakkeista on nyt päästy, kun vielä kupillinen kahvia ajaa saman asian. Silloin on jotain tehtävä, jos jotain tiettyä alkaa kulumaan liikaa. Sitten se ei ole enää kohtuullista tai haitatontakaan.

Käytön taustalla on pelko pienten arkisten ilojen menettämisestä ja varsinkin omasta jaksamisesta. Usein on sellaisia tilanteita, että pitäisi päästä paremmin sängystä ylös, tuntea olonsa virkeämmäksi tai pysyä paremmin hereillä, pystyä keskittymään tai saada jotain aikaiseksi. Kotona tai töissä. Tupakat tai nikotiinituotteet, suuret kahvikupilliset, satunnaiset viinaryypyt joskus yms helpottavat siinä. Mitä ihmettä tilalle, jos ei jaksakaan ilman? Kun kohtuullisesta käytöstä ei niin haittaakaan ole, ja välillä kerrotaan myönteisistäkin vaikutuksista, niin ei tule lopetettua, eikä jaksa sillä stressata kun on tärkeimpiäkin asioita. Se olisi silti kiinnostavaa olla ilman, olipa kyse terveydellisistä vaikutuksista tai ei. Mutta mistä motivaatiota jatkaa, jos ei käytöstä niin haittakaan ole?

Aiemmin mulla ei ollut mitään nautintoaineita käytössä. Kahvia oppi juomaan töissä, kun sitä oli joka paikassa tarjolla ja samalla opetteli tupakoinninkin, kun tuntui että ne auttavat jaksamaan. Alkoholia nykyisin tosi vähän, mutta aiemmin tuli juotua aina humalahakuisesti kun halusi käydä viikonloppuisin baareissa ja otettua tölkki pari usein arkisinkin virkistymiseen.

"närästys eli refluksitauti on sellainen että sen ovat varsin moninaiset.
Olen kuukauden syönyt happosalpaajia ja Rennietä levyn joka päivä, niin oireet loppuivat kaikki."


Kokeile jotain muutakin vielä lisäksi. Jotkut juo närästykseen perunamehua. Myös pascoe merkkinen emäsjauhe voi auttaa, nostaa kehon ph:ta. Kehon happamoituminen on hyvin yleistä. Pitkään jatkueessaan voi aiheuttaa lihaskipuja ja jäykkyyttä etenkin aamuisin, närästystä, päänsärkyä ja monia muita juttuja. Kun sitä pulveria ottaa, niin itsellä loppuu närästys ainakin samantien. Paketissa olevilla testiliuskoilla voi seurata ph arvoa. Jotain tälläisiä kannattaa kokeilla, voi auttaa siihen ja moneen muuhunkin ja ehkä oireet pysyy paremmin kurissa.

Intialainen Roibospussi yksi pannuun ja kamomilla tai piparminttu mukaan myös.

Olen kokeillut paljonkaikenlaista, ja vielä olisi vaikka mitä kokeilematta. Nykyisin erilaisia teelaatuja ja yrttejä on paljon saatavilla.

Äänestä
  • Aloittaja

    Minä olen jo keski-ikäinen enkä uskalla enää riskeerata terveyttäni.
    Näin ja kävin koulun itseni oppimisessa että minulla on aina elämässä ollut kaksi vaihtoehtoa, joka raivoraitis tai sitten olen latkinut kaljaa ja tupakoinut.
    Muita vaihtoehtoja ei ole.
    Tämä ei tarkoita että olisin ollut alkoholisti. En täyttänyt koskaan alkoholistin ensimmäistäkään oiretta kun tavasin niitä kerran terveyskeskuksen seinältä 10 kpl luoteltuna.
    Olen poikamies. Vain Tyhjiöaikoina olen kuppilassa istunut. En kun on jaksamista ja mielekästä tekemistä.
    Nyt näillä näkyminen olen avoimen yliopiston puolella opiskelija seuraavat 15 vuotta näillä näkymin. Aina voi suunnitelmat muuttua.
    Olen viisastumassa, en niinkään opiskelemassa. Tutkinto on mahdollinen
    kuitenkin joskus 10 vuoden tuolla puolen. Tavoite kuitenkin on tutkinto aikanaan. Siis mielekästä tekemistä.
    Ihan mukavaa lukea nytkin julkisen johtamisen toiminnan perusteita, ja tarkoitus onkin hankkia monen tieteenalan perusteet ja 1-2 alaan aineopinnot lisäksi. Kaupalliseen olen lukenut kaikkeen mahdolliseen vähintään perusteet 1980 luvulla.

    Hiukan menneet murheet vielä häiritsevät. Elämä on ollut suhteellisen raskas ja haluan viettää elämää ilman akkojen kaakatusta mm. varsinkaan kun eivät minulle mitään puhu. Ihmisten röyhkeydellä ei joskus ole rajoja.
    Minullakin omat sekoiluni ovat, mutta neljännesvuosisadan takana kaikki.
    Olen jokaisen juopposekoilut tai niiden aiheuttamat unohtanut viimeistään seuraavaksi päiväksi vaikka olisivat kuinka rumia enkä ole mitään puhunut.

    Olen ollut ja olen poikamies, siinä on ollut omat tuskansa niin kuin ukkomiehilläkin. Olen kuitenkin oppinut sen että jos ei rakasta ketään ei kannata vaivata päätään naisilla. Poltin itseäni naisiin juuri 5 vuotta eikä maraton kuntoni sitä yksinäni jaksanut. En saanut koskaan naisia joita rakastin.
    Kaikkea muuta on aina piisannut ja olisi piisannut.

    Pahaa oloa on siis joskus aina muutamalla kaljallakin "helpotettu."

    Elämässä on hyviä asioita mm. vapaa ajankäyttö, ja vapaa valkosipulin syönti ja että saa jakaa vähät lantit yksin. Niin on helpompaa.
    Kaksi vähistä lanteista tulee riitaa ja säälii toista kun toinen ei saa kaikkea.
    Saan nippa nappa kaiken mitä tarvitsen vähillä tuloillani.

    Kun tupakka paloi ja kalja maistui, maksoin aina laskuni ja söin kyllä että ruokaa oli. Kaikki meni ettei sitten mitään ylimäärästä saanut.
    Nytkin on opintomaksuja yli 200 euroa lasku. mm.

    Sopivan luontoisia naisia on harvassa ja sitten on lihavia kuin siat nykyaikana.
    Rääväsuisia huoraavia -mitään keittiöpiian valmiuksiakaan ole olemassa usein.
    Kodit kuin kaatopaikkoja jossa yhdelläkään tavaralla ei ole omaa paikkaa.
    Niille sitten pitäisi olla aina kuin saippuasarjan sankari.
    Semmosten haukuttavana ja vaatimuksien kohteena sitten-. ?! Ei kiitos.

    En minäkään mikään optimaaliratkaisu ole.
    Sellaiset naiset joihin rakastuin vielä eivät halua miehiä joiden kanssa joutuisivat vertaamaan maitopurkkien hintoja kaupassa.
    Yhtälö on siis mahdoton ja funktio noin kamala.
    Naiset kaipaavat tiettyä vakautta joka tarkoittaa lompakon tilannetta.
    Ei ne ulkonäköäkään kattele, lompakko ja sisäinen kauneus ovat naisten ensimmäiset asiat aina.
    Miehille kalja maistuu yksinäisyyteen tai rääväsuisen ämmän kanssa.

    Innostun joskus aamuisin vastaamaan hiukan laajasti. Kiitos lukemasta.

    yst. jari

    Äänestä

Aloittaja

Hei, kiitos

Minä tiedän tasan tarkkaan nautintoaineiden viehätyksen ja käytön tuntemukset.
Kyllä minulla empatiaa niihin joka lähtöön riittää jokaisen aineen käytössä.
Huumeita en ole koskaan kokeillut, vain yhden kerran elämässä tarjottu, ja niille on ollut kanta aina selvä. Olen rikoksista enimpien joukossa vihannut huumerikollisuutta koska niillä ja oheisvaikutuksilla tuhotaan niin paljon elämää.

Pohdit miltä tuntuisi olla kokonaan ilman "kohtuullista" nautintoaineiden käyttöä ?

Molempia ääripäitä kokeillessani sanoisin että oli jokseenkin joskus onnellista pyöräillä kaupungissa kauniina kesäpäivänä aamusta iltaan ja nauttia kylmä kalja puistonpenkillä välillä.
Minulla on vaan se ongelma että jos juon pullonkin kaljaa, häipyy nälkä moneksi päiväksikin. Ruokaa on aina ollut kaapit täynnä mutta en syö mitään jos kaljaa latkin.
Vointi on sitten aina heikko.
Oli maratonkunossa kiva urheilla paikallisessa kuppilassakin hetken pätkän.

Kuitenkin asia on niin että kaikki nautintoaineiden käyttö perustuu juuri riippuvuuteen jonka tyydyttäminen tuo hetkellistä mielihyvää.
Puree kuin käärme takautuvasti.
Kierre on jatkuva.
Joillakin tuo on vienyt sitten elämässä kaiken. Terveyden, omaisuuden, perheen, istunut vankilassa tai aamulla herää sairaalasta, jne, jne.
Elämän tarjoamat mahdollisuudetkin ovat sitten jääneet saavuttamatta.

Alkoholinkäytön seurauksista toipuminen vie vuodenkin päivät.
Keski-ikäisellä jo uni- ja ruokarytmin palautuminen, ja aivojen palautuminen vie pari viikkoa kunnon illan jälkeen.

Kuhan ihminen pääsee absoluuttiseen raittiuteen aina kaikkia aineita myöten, voin vakuuttaa että olo on varsin erilainen, virkeä ja hyvävointinen, kunhan siihen vielä yhdistää kohtuullisesti rasittavan liikunnan.
Ei kaipaa mitään stimuloivaa nautintoaineiden merkityksessä.

Kunhan hermosto tottuu täydelliseen raittiuteen myös alkoholittomista virkisteistä, niin havatsee jos sitten juo kupin kahvia, havaitsee että tuo tuntuu aivan erilaiselta. Sillä on hermostoon liittyvä vaikutus.
Ymmärtää jo miksi sanotaan että hermoston kiihotus lapsella ja nuorella alkaa niistä. Joskus päinvastoin virkistyi kun keho pyysi lisää sitä mistä oli ärsyyntynyt. Kalja krpaula-aamuna oli ihana asia.
Minulla meni monta kertaa korkea mielialakin kahvin latkimisella.

Olen melko lailla vakuuttunut että minun närästykseni johtui 2-3 teepannullisen latkimisesta /vrk.
En syö mitään sellaista mistä muuten happanisin.
Kaikki eläinperäinen ravinto tuottaa happaman palamistuloksen, paitsi veri.
Kasvikunnassa ainoan happaman tuloksen tekee ruusukaali.
Kaikkea oppii kun lukee kirjaston terveyskirjat läpi.

Sanoisin että ihmisen pitää motivoitua huolehtimaan itsestään kokonaisvaltaisella tavalla. Ymmärtää ensin terveytensä arvon.
Jos elän terveenä on 40 vuotta aikaa jos vanhaksi elän.

Lähden tekemään juuri nyt tunnin sauvakävelyn ja juoksen 20 minuuttia päälle.
Juoksu on se tehokkain kunnon kohottaja ja hyvän olon tuottaja.
Kävellä pitää sitten tuntikaupalla 4-5 tuntia jos pääsee vastaavaan.
Sekin on kannatettava asia. Hyvää liikuntaa. Yksi mies oli ketjupolttaja, meinasi kuolla siihen ja lopetti. Kävelee 6 tunnin lenkkejä lujaa, mutta keuhkot huonossa kunnossa siten ettei pystyisi juoksemaan ja 15 vuotta sitten lopetti tupakoinnin.
Olen äärettömän onnellinen terveistä keuhkoista. Närästyksen oireina tulee mm astman oireet koska vatsanesteitä menee keuhkoihinkin. Antibiooottikuuri ja happosalpaajilla toivuin. Pelastyin laajentuman mahdollisuutta.
Juoksi lääkärillä mutta ei suostunut löytämään keuhkoistani vikaa.
Tulehdus siellä oli ja seuraava läääkäri suostui antibiootin antamaan.


jatkuu.........................................

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7129034 kirjoitti:

Osa 1;


IRTI TUPAKASTA. USKOVAINEN JA TUPAKKA.

Raamatussa on selvät periaatteet miksi uskovaisen ei sovi tupakoida.
"Pyhän hengen temppeliin" ei sovi mikään saastainen, eikä pyhän hengen temppeliä saa turmella. (1 Kor 3:16-17, 6:18-20)
Pyhän hengen temppelin suojelemiseen liittyy mikä suojelee itseä ja toista ihmistä hyvinvoinnin, terveyden, siveyden sekä hengellisen haureuden suhteen.

Tupakka on myrkky joka lopuksi tappaa tavallisesti jokaisen ennen aikojaan.
Kukaan tupakan riskeistä tietoinen ihminen ei toimi täydessä harkinnassa jos ei pyri vakavasti tupakasta eroon.

Nautintoaineet ovat yhteiskunnan syöpä. Tupakasta ja alkoholista kertyneet veromarkat eivät kata taloudellisia menetyksiä. Vähäinenkin nautintoaineiden käyttö voi johtaa huumeisiin saakka. Tupakoimimattomia ja absolutisteja huumeiden käyttäjiä tuskin on olemassa ja nautintoaineiden aiheuttama oheisrikollisuus on kallista yhteiskunnalle. Inhimillisiä kärsimykset ovat mittavat verrattuna jos yhteiskunta olisi kokonaan raitis. Kukaan ei ei ole katunut tupakoinnin lopettamista ja 70% tupakoitsijoista haluaa lopettaa tupakoinnin. Tupakointia ihminen katuu viimeistään kun havaitsee menettäneensä terveytensä ja sairastavansa tupakan aiheuttamia sairauksia.

Nautintoaineiden käytön sarjan aloittaa helposti jo tottumukset teehen, kahviin ja energiajuomiin. Kaikki nautintoaineet stimuloivat hermostoa josta ihminen saa hetkellistä mielihyvää, mutta alkaa vaatimaan tiheämpää ja vahvempaa tyydytystä. Riippuvuudet syntyvät kun elimistö kieroutuu vaatimaan myrkkyjä.
Nikotiiniriippuvuus syntyy jo kolmessa päivässä. Kun aivojen "nautintokeskuksen" reseptorit ovat joskus tottuneet nautintoaineisiin riippuvuus laukeaa ennalleen heti ensimmäisestä tupakasta tai ensimmäisestä alkoholiannoksesta. Kahden centtilitran kirkon ehtoollisviinipikari voi laukaista entisen alkoholistin juomaan.

Tupakka nostaa veren sokeripitoisuutta 15 minuutiksi. Virkistää hetkellisesti, mutta romahdus on entistä syvempi. Savun vetäminen pitää yllä jatkuvaa häkämyrkytystä ja siten jatkuvaa väsymystä kun veren hapenottokyky on heikentynyt. Kun elimistö pyytää nikotiinitäydennystä on mielihyvä hetkellinen sokerin nousun vuoksi. Säännöllisin väliajoin sama toistuu. Ihminen hakee tätä mielihyvää ja rentoutusta tapatottumuksena. Kaikessa nautintoaineiden käytössä pätee sama sääntö. "Puree kuin käärme" takautuvasti pelkkiä kärsimyksiä aiheuttaen. (San 23:29-33)
Ihminen voi paremmin kaikin puolin kun on hyvässä kunnossa ja syö raittiina terveellisesti. Kun huonot tapatottumukset loppuvat, nautintoaineiden tuoma hetkellinen mielihyvä unohtuu eikä ihminen sitä kaipaa. Helpotus on suuri päästessään eroon riippuvuudesta joka tuo vain huonoa vointia ja rahamenoja.

On arvioitu että vain noin viisi prosenttia nikotiiniriippuvaisista vapautuu tapakasta pelkällä tahdonvoimalla. Erilaisia nikotiinikorvaushoitoja myydään yleisesti ja lääkäri voi kirjoittaa Varenikliin tai Buprobionirseptin harkinnan mukaan.
Tupakointia lopetettaessa on hyvä välttää kaikkea sellaista tapatottumusta missä on tottunut tupakoimaan. Kriittisisiksi alkupäiviksi on hyvä laittaa nikotiinilaastarit ja suun kautta otettavat nikotiinivalmisteet käyttöön lisäksi.
Lomamatkaa sellaiseen ympäristöön missä ei tupakoida kannattaa harkita. Lomamatkalla sitten on koko ajan jotakin ohjelmaa ja mielenkiintoa olemassa niin ettei käsi hakeudeudu jatkuvasti tyhjään taskuun kaivamaan olematonta tupakka-askia. Tupakan himo menee ohi parissa minuutissa jos sen kestää. Äkkipaniikki ostamaan tupakkaa on aina mahdollinen jos sellainen on lähellä. Tavallista on että tupakka sytytetään kotona tiettyjen tavaksi tulleiden toimien jälkeen esim. aamutoimien ja ruokailun jälkeen, jossakin määrätyssä paikassa. Työpaikalla myös määrätyissä vaiheissa päivän mittaan. On puoli voittoa kun onnistuu kiertämään nämä tapatupakoinnin paikat ainakin 3-14 vrk ajan. Hermostumisen välttäminen laskee kynnystä vastustaa tupakanhimoa.

jatkuu, osassa 2...........................................

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu