Hoitokokouskeskusteluja lukiessa törmää aina termiin kososlaisuus. Voisiko joku selittää ymmärrettävästi, mitä se oli?
Suuntaus nimeltä kososlaisuus?
68
2202
Vastaukset
- K-laisuus
Kososlaisuus nimitys on rauhanyhdistysläisyyden keksimä nimi,( veruke )jolla saivat yleisesti käyttää lyömäaseena hoitokokouksissa uskovaisia ihmisiä vastaan saadakseen heidät hämilleen. Kukaan ei tiennyt mitä syytös tarkoitti! Ko. Kosonen oli viipurilainen saarnaaja n. 30-luvulla joka ei silloin kuitenkaan perustanut mitään ns. eriseuraa. Samassa vanhoollisuudessa toimi uudsherännyt ja sen hengessä oleva pappi ja tästä syystä oli kateellinen uskovaiselle Kososelle. Joten ryhtyi häntä painamaan,jne.
- Ryhmän ilmiö
Eiköhän tuossa kososlaisuudessa ollut pohjinmiltaan kyse lahkoille tyypillisestä tarpeesta löytää jokin ryhmä tai ilmiö, johon kohdistaa yhteinen viha.
Lahkot tarvitsevat aina jonkin ihmisryhmän tai yksityisen ihmisen, jota sortaa, jotta oma itsetunto ja ryhmähenki paranisi.
Ei tämä ole ainoastaa vl-ongelma. Eikä ainoastaan hengellisten yhteisöjen ongelma. - 45 34 23
Ryhmän ilmiö kirjoitti:
Eiköhän tuossa kososlaisuudessa ollut pohjinmiltaan kyse lahkoille tyypillisestä tarpeesta löytää jokin ryhmä tai ilmiö, johon kohdistaa yhteinen viha.
Lahkot tarvitsevat aina jonkin ihmisryhmän tai yksityisen ihmisen, jota sortaa, jotta oma itsetunto ja ryhmähenki paranisi.
Ei tämä ole ainoastaa vl-ongelma. Eikä ainoastaan hengellisten yhteisöjen ongelma.> Lahkot tarvitsevat aina jonkin ihmisryhmän tai yksityisen ihmisen, jota sortaa, jotta oma itsetunto ja ryhmähenki paranisi.
Ei tämä ole ainoastaa vl-ongelma. Eikä ainoastaan hengellisten yhteisöjen ongelma. >
Sitä toivoo että uskovaisten joukossa haluttaisin rajoittaa ja estää keskinäistä vihaa... - tavan ihminen
Tämän paremmin asiaa ei voi sanoa:
" lyömäaseena hoitokokouksissa uskovaisia ihmisiä vastaan saadakseen heidät hämilleen".
- Pääasiassa
Keskinäistä syyttelyä, olettaisin.
- Kososlaisella
henkiopilla haluttiin kääntää huomio SRK:n johdossa istuneiden kelmien hämäräperäisistä, päivänvaloa sietämättömistä toimista muualle. Vl- väki syyllistettiin keksityillä hengillä ja SRKn "terrori-iskut" valtasivat koko Siionin.
- Surceaa
Eipä ollut mitään syytä tuhlata aikaa vastauksesi lukemiseen. nettipalstaa surkeimmillaan!
- Hynde.
Lähinnä 70-luvulla tämä ilmiö oli "tapeetilla".
- Yksinkertaisesti se
Yksinkertaisesti, se on sitä että ihminen elää synissä ja synnin luvallisuudessa.
Tuossa tilassa ihminen itse tarttuu/pyytää kutsuttaa "jeesus" nimeen, mutta sanovat kuitenkin että he kuitenkin osaavat ja hoitavat Jumala suhteen itse eli sovittavat syntinsä Jumalan kanssa. Ei osoita kuuliaisuutta seurakunnalle. - 4+12
Yksinkertaisesti se kirjoitti:
Yksinkertaisesti, se on sitä että ihminen elää synissä ja synnin luvallisuudessa.
Tuossa tilassa ihminen itse tarttuu/pyytää kutsuttaa "jeesus" nimeen, mutta sanovat kuitenkin että he kuitenkin osaavat ja hoitavat Jumala suhteen itse eli sovittavat syntinsä Jumalan kanssa. Ei osoita kuuliaisuutta seurakunnalle."Yksinkertaisesti, se on sitä että ihminen elää synissä ja synnin luvallisuudessa."
No ei todellakaan ole kososlaisuus mitään tuollaista!
Kososlaisiksi syyteltiin täysin mielivaltaisesti ketä tahansa vauvasta vaariin. Paitsi tietenkin SRK:n ja ry:en silmäätekevillä (=vallankahvassa olevilla) ei koskaan ollut kososlaista henkeä.
- *sirkka
Aloittaja, laitappa googleen hakusanaksi ´kososlaisuus´! Varoitan sinua kuitenkin menemästä sekaisin.
Kososlainen henki oli viimestä muotia hoitokokousten jossain loppuvaiheessa. Itse olin jo lähtenyt/erotettu Ry:stä kun tuon hengen jyllääminen on ollut kiivaimmillaan.
Mihin tuo henki oikein hävisi, tietääkö joku? Vieläkö joku tosissaan uskoo tuohon ynnämuihin vääriin henkiin?
Puhkaiskaa jo tuo väärähenkikupla ja palatkaa takaisin siihen yksinkertaiseen uskoon että synti on syntiä ja sillä oma nmensä ja synnit korjataan tarpeellisessa laajuudessaan.
Jeesus on kuolemallaan ja ylösnousemisellaan sovittanut meidän syntimme.
Väärät syyttämiset ovat nimeltään väärää syyttämistä ja syntiä. Löytyneekö Ry:n vielä elossa olevalta runsasklukuiselta joukolta tuntoa palata takaisin ja pyytää mm. tuosta kososlaisuudesta syyttämisiään anteeksi.
"Siinä pitää tie oleman ettei tyhmäkään tieltä eksy", muistelen Raamatusta.
Hoitokokousten aikoihin moni menetti mielenterveytensä, jopa henkensä väärähenkisyytösten paineessa.
Tuleeko kenellekään tuntoa? Onko jo etsikkoaika ohi vai onko tehty Pyhän Hengen pilkka, jolloin tuntoa ei edes voi tulla?- Kk28
"...laitappa googleen hakusanaksi ´kososlaisuus´ "
Google löysi ykköseksi wikipedian. Siellä sanotaan näin.
"Seppo Särkiniemen mukaan kososlaiset uskoivat lankeamattomuuden oppiin. Uskovaisen nimen opetettiin säilyvän Elämän kirjassa synneistä huolimatta. Toisaalta kososlaisuuteen liittyi tiukka ulkonainen hurskaus, joka näkyi esimerkiksi pukeutumisessa.
Tutkija Miikka Ruokasen mukaan 1970-luvulla uskottiin kososlaisuuden olevan "väärä henki", josta on saatava "parannuksen armo". Kososlaisten katsottiin sallivan itselleen liiallisen kireyden arvostellessaan muiden "hempeyksiä" eli suvaitsevaa suhtautumista syntiin. Ruokasen mukaan Alfred Kososen edustaman kososlaisuuden ja 1970-luvun kososlaisuuden historiallinen yhteys on epäselvä. Molemmille oli kuitenkin yhteistä jyrkkyys."
- Oretna
Päivämies nro 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki
"Sillä kaikki, jotka Jumalan Hengeltä vaikutetaan, ne ovat Jumalan lapset" (Room. 8: 14). Jumalan seurakuntaa hallitsee Pyhä Henki. Jumalan huoneen hallitus on Pyhän Hengen hallitus. Paavali kirjoittaa Timoteukselle: "Mutta jos minä viivyn, ettäs tietäisit kuinka sinun pitää Jumalan huoneessa vaeltaman, joka on elävän Jumalan seurakunta, totuuden patsas ja perustus" 1. Tim. 3: 15. Pyhän Hengen kautta näkyy Jumalan seurakunta kalliina ja Jumalan huoneen hallitus oikeana.
Väärä henki aina, tavalla taikka toisella, nousee Jumalan seurakuntaa vastaan. Kun ajattelemme etsikkoaikaamme, jolloin monet eriseurat ovat kristillisyydestä lähteneet, on koettu, että ei ainoastaan väärä henki ole ollut niissä, jotka eriseuraan ovat menneet, vaan monet ovat eriseuraa vastaan taistelleet väärässä hengessä. Aivan erikoinen väärä henki, joka tunnetaan kososlaisuuden nimellä, on ollut tällainen henki. Kun aikoinaan pikkuesikoisuus erkani ja myöhemmin pappiseriseura, niin kososlaisuus eturivissä taisteli eriseuraa vastaan. Näin moni tuli petetyksi.
Väärä henki ja väärät työmiehet kulkevat lammasten vaatteissa, mutta samalla he kuitenkin ovat raatelevaiset sudet. Jeesus puhuu vuorisaarnassaan: (Matt. 7:15 — 20) "Mutta kavahtakaat teitänne vääristä prophetoista, jotka teidän tykönne lammasten vaatteilla tulevat, mutta sisältä he ovat raatelevaiset sudet. Heidän hedelmistänsä te tunnette heidät: hakeeko joku viinimarjoja orjantappuroista, taikka fikunia ohdakkeista? Niin jokainen hyvä puu kasvaa hyvät hedelmät, mutta mädännyt puu kasvaa häijyt hedelmät. Hyvä puu ei taida häijyjä hedelmiä kasvaa, eikä mädännyt puu hyviä hedelmiä kasvaa. Jokainen puu, joka ei kasva hyvää hedelmää, hakataan pois, ja tuleen heitetään. Sentähden tuntekaat heitä hedelmistänsä." Kososlaisen väärän hengen ilmentymät ja hedelmät ovat hyvin moninaiset. Eri paikkakunnilla ja eri henkilöillä on monia omia piirteitä. Ei kaikki väärän hengen hedelmät tarvitse väittämättä näkyä yhdessä persoonassa. Yhteisenä piirteenä kuitenkin on todettava, väärä kososlainen henki on tavalla taikka toisella Jumalan Pyhää Henkeä vastaan riitelevä henki.
Kososlaisen hengen yhtenä piirteenä on Jumalan seurakuntaa korostava henki. Puhutaan Jumalan seurakunnan kalleudesta, mutta samalla vikoillen arvostellaan, milloin yksityisiä kristityttä, puhuja-veljiä tai kristillisyyden toiminnassa mukana olevia luottamushenkilöitä. Monet väärät henget ovat lähteneet Jumalan valtakunnasta eriseuraksi, mutta kososlainen, väärä henki roikkuu kristillisyyden mukana.
Kososlainen henki on lihavapauden henki. Sydän saa olla vikoileva ja katkera ja tämä ei näy synniksi. Paavali kutsuu korinttolaisia lihallisiksi sen tähden, että he riitelevät. Lihan vapaus näkyy monessa muussa synnin luvallisuudessa aina ruumiin lihallisiin tekoihin saakka.
Toisaalta kososlaisuus on tekojen oppi. Ollaan lain alla. Laki vaatii tekoja. Tehdään rippiä, eikä ole tarkoituskaan synnistä luopua. Moititaan Jumalaa, että Hän on minusta tällaisen tehnyt.
Kososlaisuuteen kuuluvat lihalliset liikutukset. Ei ole harvinaista, että kun puhutellaan kososlaista ja neuvotaan häntä parannukseen, niin puhuteltava tulee liikutuksiin. Kuitenkaan nämä liikutukset eivät ole Jumalan Pyhän Hengen vaikuttamia.
Kososlaisuuteen kuuluu väärä Raamatun profetointi. Ennustetaan tulevia aikoja ja maailman loppua.
jatkuu...- Oretna
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari Lepistö - SRK on sekaisin!
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari LepistöTuo Lepistöhän oli ihan sekaisin!
Aivan mielipuolen juttuja! - Kk28
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari LepistöTosi mielenkiintoista, ja siis omituisinta mitä olen pitkään aikaan lukenut. Kiitos Oretna.
- ernmj
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari LepistöLepistö kirjoitti aivan kuin olisi kuvannut millainen on vl-liike:
"Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa."
Nuo on tulleet tutuksi rauhanyhdistyksellä. Se pyhimpien kirkko ev.lut. kirkon sisällä, ja puukotetaan samaan ry:hyn kuuluvia selkään pahoila puheilla. - Andersenin sadusta
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari Lepistö>>>> Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo. >>>>
Millaista hölynpölyä!
Keisarilla ei ollut silloin vaatteita...Ja ilmeisesti kaikki vl:t piti tuota ihan vakavasti otettavana hengellisenä opetuksena...uskomatonta. - 13+4
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari LepistöKerrankin asiallinen, perusteellinen selvitys asiasta, kiitos!
- VL-teologin:(
Kk28 kirjoitti:
Tosi mielenkiintoista, ja siis omituisinta mitä olen pitkään aikaan lukenut. Kiitos Oretna.
Jos tosiaan vl-teologia on rakennettu tuollaisten harhojen pohjalle, ei hyvin mene!
Tuo Einari Lepistön kirjoitushan oli aivan selvästi vainoharhainen ja muutenkin mielenvikaisen kirjoittama. - 1+15
Oretna kirjoitti:
Päivämies no 31, 1.8.1979
Pääkirjoitus
”Kososlaisuus”- väärä henki (jatkoa edelliseen)
Kososlaisuuteen kuuluvat näyt ja unet. Unet menevät edelle Jumalan sanan. Uniin uskotaan enempi kuin Jumalan sanaan.
Kososlaiset ovat usein keskenään läheisessä kanssakäymisessä ja rakkaudessa. He muodostavat seurakunnan sisälle seurakunnan. Tämän sisärenkaan ulkopuolisia arvostellaan. Edestä saatetaan olla kohteliaita ja makeita, mutta takana puhutaan pahaa.
Kososlaisessa lihanvapauden hengessä viat nähdään toisissa ja omat viat unohtuvat. Väärä henki ei lähde Kristuksen rakkauden hengessä viallista korjaamaan, vaan korjauksen sijaan lyödään armottomalla lain ruoskalla. Usein tämä tapahtuu takana päin.
Kososlaisuus saattaa piiloutua maan alle. On pitkiä aikoja piilossa. Sopivassa olosuhteessa se nostaa päätään. Usein käy niin, että puhuttelun alla kososlainen tekee parannuksen, on hetken hiljaa, kunnes taas nousee entisenä ja muuttumattomana esille.
Kososlaisuus näkee kristillisyyden toiminnassa paljon vikoja. Laulukirjauudistus oli pahasta. Nuorisotyö, päiväkerho ja raamattuluokka on pahasta. Nähdään väärällä tavalla kristillisyyden muuttuneen. Neuvottelu- ja seurakuntapäivät alustuksineen ovat tarpeettomat.
Kososlaisuuden kuiva, katkera henki särkee koteja. Välit aviopuolisoiden ja lasten välillä kiristyvät ja tulehtuvat. Saatetaan antaa anteeksi, mutta sydän ei ole mukana. Kireys jatkuu.
Kososlaisuuden ilmeneminen voi olla selvästi nähtävää. Hedelmät ovat julkiset. Kososlaisuus saattaa piiloutua toisinaan niin, että on erittäin vaikea väärää henkeä tunnistaa. Kososlaisuus saattaa taistella kososlaisuutta vastaan toisessa ihmisessä. Kososlaisuus on väärä henki, jossa ei tulla autuaaksi, mutta samalla kososlaisuus on vaikea havaita itsessään, nähdä se synniksi ja saada siitä katumisen ja parannuksen armo.
Kososlainen väärä henki taipuisi kyllä parannukseen hedelmistä, mutta itse pääasia, tehdä puu hyväksi, tehdä kososlaisesta väärästä hengestä parannus, sitä ei tehtäisi. Usein tähän liitetään se, että jos minä teen parannuksen väärästä hengestä, niin minä teen Pyhän Hengen pilkan. Itsessä oleva väärä henki nähdään oikeana, josta ei voi parannusta tehdä.
Jumala on erikoisesti näinä aikoina kirkastanut väärän hengen vaaraa. Jumalan valtakunta on kokenut ihmeellisen kilvoituksen ajan. Moni kososlaisen hengen kantaja on saanut parannuksen armon. Syntiä on upotettu armonmereen. On koettu elävästi, mitä on vanhurskaus, rauha ja ilo Pyhässä Hengessä.
Einari LepistöJos minä, joka vielä tähän asti ole kulkenut järkevän ihmisen kirjoissa, alkaisin puhua tällaista niin pian olisi valkotakkiset ovella. Miten Einari olet välttänyt suljetulle joutumisen? Vai saako sielläkin käyttää nettiä?
- heikkoveli
1+15 kirjoitti:
Jos minä, joka vielä tähän asti ole kulkenut järkevän ihmisen kirjoissa, alkaisin puhua tällaista niin pian olisi valkotakkiset ovella. Miten Einari olet välttänyt suljetulle joutumisen? Vai saako sielläkin käyttää nettiä?
Niin... Valkopukuiset enkelit olisivat silloin luonasi.
- heikkoveli
1+15 kirjoitti:
Jos minä, joka vielä tähän asti ole kulkenut järkevän ihmisen kirjoissa, alkaisin puhua tällaista niin pian olisi valkotakkiset ovella. Miten Einari olet välttänyt suljetulle joutumisen? Vai saako sielläkin käyttää nettiä?
Einari varmaan vastaa haudan takaa kysymykseesi...?
- 16+15
VL-teologin:( kirjoitti:
Jos tosiaan vl-teologia on rakennettu tuollaisten harhojen pohjalle, ei hyvin mene!
Tuo Einari Lepistön kirjoitushan oli aivan selvästi vainoharhainen ja muutenkin mielenvikaisen kirjoittama.Touhu 70-luvun hoitokokouksissa OLI täysin mielipuolista.
Seurakunta hoitomiesten johdolla saarnasi kososlaisuudesta syytetylle synnit anteeksi vain siinä tapauksessa, että tämä hoksasi käyttää tiettyä sanamuotoa. Oli piinallista seurata vierestä niiden kärsimyksiä, jotka eivät tuota sanamuotoa hoksanneet.
- mbvjvjv
Aivan järkkyä juttua! Ja tohon saatiin suuri osa siionista uskomaan. Tiedän esim 10-vuotiaita, joilla on tettätetty parannusta seurakunnan edessä kososlaisesta hengestä. Toi todella on omituisinta ja sekopäisintä juttua, mitä voi olla!
Surullista että liikkeessä on vieläkin ihmisiä, jotka puollustavat tuota harhaoppia.- Synkkä lähihistoria
Moisella "opilla" syyteltiin ja häväistiin yksityisiä uskovaisia ihmisiä koko seurakunann edessä. Erotettiin liikkeestä hyvinkin vanhoja ihmisiä jotka olivat koko ikänsä seuroissa kulkeneet. Heidän elämänsä romahti pitkäksi aikaa.
- Näin on asia
Synkkä lähihistoria kirjoitti:
Moisella "opilla" syyteltiin ja häväistiin yksityisiä uskovaisia ihmisiä koko seurakunann edessä. Erotettiin liikkeestä hyvinkin vanhoja ihmisiä jotka olivat koko ikänsä seuroissa kulkeneet. Heidän elämänsä romahti pitkäksi aikaa.
Ei ole ketään erotettu. Kyllä he ovat omin jaloin kävelleet ulos Jumalanvaltakunnasta.
- -totuuksia-
Näin on asia kirjoitti:
Ei ole ketään erotettu. Kyllä he ovat omin jaloin kävelleet ulos Jumalanvaltakunnasta.
>>Ei ole ketään erotettu.>Kyllä he ovat omin jaloin kävelleet ulos Jumalanvaltakunnasta
- Valehtelijalle:
Näin on asia kirjoitti:
Ei ole ketään erotettu. Kyllä he ovat omin jaloin kävelleet ulos Jumalanvaltakunnasta.
Ainakin valehtelu teiltä onnistuu!
- Valhe = vl-hedelmä
Näin on asia kirjoitti:
Ei ole ketään erotettu. Kyllä he ovat omin jaloin kävelleet ulos Jumalanvaltakunnasta.
Miksi valehtelet vl-reppana, joka kirjoitit nimimerkillä "Näin on asia"?
- kososlainen
KATKERUUS on kososlaisen hengen hedelmä, jos tunnet KATKERUUTTA syystä tai toisesta, sinussa on kososlainen henki.
Jumalanlapsen sydämessä ei ole katkeria ajatuksia.- synnitön
Olen eri mieltä, sillä sellaisella uskovaisella saattaa olla farisealinen henki.
- lukekaapa lisää
Katkeruus tunne, joka tulee väärin kohtelusta.
Eipä ole ihme, että kososlaisen hengen hedelmä oli katkeruus, sillä SRK:n johto syytti heitä, jotka olivat tulleet väärin kohdelluiksi SRK:n taholta.
https://www.terapiaa.fi/Masennus/taustasyit%E4/katkeruus.htm
- kososlainen
Seurakunta -aktiiveilla, lähetystöntekijöillä ym. kirkon piirissä vapaaehtoistyötä tekevillä on farisealainen henki.
Kososlaiseen henkeen ei kuulu farisealainen henki, se on ulkopuolella olevilla väärä uskoisilla, jotka kuvittelevat hyvillä töillä pääsevänsä taivaaseen. - synnitön
"Seurakunta -aktiiveilla, lähetystöntekijöillä ym. kirkon piirissä vapaaehtoistyötä tekevillä on farisealainen henki."
Niin se on. Pois se meistä, ne on ne muut jotka eivät ymmärrä jumalan valtakunnan salaisuuksia. - lahkon alistuskeino
Kososlainen henki oli vl-liikkeen huru-ukkojen keksimä simputuskeino lähinnä vanhoille uskovaisille, mutta kyllähän ihan pienet lapsetkin saatiin noilla hokemilla sekaisin!
- Koitohokous
Ahdistavaa lapsena katsoa kun omat vanhemmat häpäistään ja nöyryytetään
- SRK nöyryyttää.
Koitohokous kirjoitti:
Ahdistavaa lapsena katsoa kun omat vanhemmat häpäistään ja nöyryytetään
Jopa vl-miehen ja vaimon seksielämää kuulusteltiin julkisesti seurakunnan edessä -kuuntelemassa olivat omat vanhemmat, kaikki ystävät, tuttavat ja omat lapsetkin. Kysymys kuului, että onko heidän yhtymisensä ollut riittävän "tuloshakuista" ja onko sitä harrastettu riittävän usein, kun oli synnytysvälit liian pitkiä...
Tämä on nöyryyttämistä jos joku!
- pienet korvat*
Oulun ry:llä nainen itki tuhatpäisen seurakunnan edessä sitä, että uskoton mies ei halua lapsia, ehkäisee.
- Nykyaikana?
Ei kai sentään tuo ole aivan totta.
- pienet korvat*
Totta on, tapahtui 70 -luvulla Oulun ry:n hoitokokouksissa.
Ry oli tupaten täynnä väkeä, minä istuin yläkerrassa kaiteen vieressä jakkaralla, josta näki hyvin alas.- pienet korvat*
Samassa tilaisuudessa kävi nuoripari (nainen itki) tekemässä parannusta siitä, että vauva sai alkunsa ennen papin aamenta, vauva oli mukana tilaisuudessa.
Tilaisuus kesti myöhään, monet vanhat ihmiset ottivat ja lähtivät, kun parannusten tekeminen meni intiimeille alueille.
Hoitokokouksen pitäjät vetivät tilaisuuden loppuun.
- Ruukin vl
Eikö liene jo syytä julkaista kaikkien hoitokokousten "hoitajien" nimet täällä ja pakottaa heidän anteeksipyyntöön. Muuten tämä asia jää käsittelemättä ja vielä seuraavatkin vl-sukupolvet sitä kantavat kärsien sielussaan.
- Rikoslaki
Tämä ei ole mikään käräjätupa eikä oikeusistuin. Yksityishenkilöiden mustamaalaus on rikoslaissa määritelty rikokseksi.
- SRK:n lakeijalle:
Rikoslaki kirjoitti:
Tämä ei ole mikään käräjätupa eikä oikeusistuin. Yksityishenkilöiden mustamaalaus on rikoslaissa määritelty rikokseksi.
Onko SRK:n järjestämä hoitokokous siten tuomioistuin?
Saako siellä mustamaalata ihmistä julkisesti?
Miksi saa mielestäsi, perustele? - Ruukin vl
Rikoslaki kirjoitti:
Tämä ei ole mikään käräjätupa eikä oikeusistuin. Yksityishenkilöiden mustamaalaus on rikoslaissa määritelty rikokseksi.
Toimitaan sitten toisin, pyydän että kaikki "hoitajat" itse ilmoittautuvat vapaaehtoisesti joko ry:llä tai täällä ja pyytävät anteeksi tekojaan. Näin he osoittaisivat kristitylle sopivaa katumista, pyytäen anteeksi virheitään, saataisiin tämä asia käsiteltyä ja siitä johtuneet traumat poistettua. Tai jos ei kokonaan poistettua niin ainakin niitä lievitettyä. Sopiiko tämä sinulle hyvä veli? Mielestäni tällainen aloitteellisuus nostaisi vanhoillislestaadiolaisuuden arvostusta laajemminkin.
- Keijo Marjanen ainak
Ruukin vl kirjoitti:
Toimitaan sitten toisin, pyydän että kaikki "hoitajat" itse ilmoittautuvat vapaaehtoisesti joko ry:llä tai täällä ja pyytävät anteeksi tekojaan. Näin he osoittaisivat kristitylle sopivaa katumista, pyytäen anteeksi virheitään, saataisiin tämä asia käsiteltyä ja siitä johtuneet traumat poistettua. Tai jos ei kokonaan poistettua niin ainakin niitä lievitettyä. Sopiiko tämä sinulle hyvä veli? Mielestäni tällainen aloitteellisuus nostaisi vanhoillislestaadiolaisuuden arvostusta laajemminkin.
SRK:n nuorten ulkoilupäivään lähettämä hoitomies heitti kaksi poikaa (13- 14-vuotiaat saatanalle "iltahartaudessa" huutaen suurella äänellä:
NOISSA POJISSA ASUU SAA.TANA!
Näillä pojilla ei ollut edes vanhempiaan mukana heitä puolustamassa (jos olisivat edes uskaltaneet puolustaakaan). - toro horo
Keijo Marjanen ainak kirjoitti:
SRK:n nuorten ulkoilupäivään lähettämä hoitomies heitti kaksi poikaa (13- 14-vuotiaat saatanalle "iltahartaudessa" huutaen suurella äänellä:
NOISSA POJISSA ASUU SAA.TANA!
Näillä pojilla ei ollut edes vanhempiaan mukana heitä puolustamassa (jos olisivat edes uskaltaneet puolustaakaan).Kyllä tuo SRK-lestadiolaisuuden henkisyntiopin aika 1970-luvulla on ollut perkeleellistä menoa.
Omalta kohdaltani muistan miten ankeaa oli Jämsän kansanopistossa 1978 käymäni rippikoululeiri, joka sattui juuri noihin vl-lestadiolaisuuden henkisyntiopin pahimpiin aikoihin. Se Jämsässä 1978 käymäni rippikoululeiri oli niin perkeleellinen leiri, että siellä oli vähällä menettää järkensä, seota kokonaan. Se oli perkeleellinen leiri, jossa hyvää oli se, että se leiri loppui -tosin kestettyään kaksi viikkoa! - Vaihtaisit levyä
Hoitokokouksista on sulla jäänyt levy päälle.
- keski-suomi 12345
toro horo kirjoitti:
Kyllä tuo SRK-lestadiolaisuuden henkisyntiopin aika 1970-luvulla on ollut perkeleellistä menoa.
Omalta kohdaltani muistan miten ankeaa oli Jämsän kansanopistossa 1978 käymäni rippikoululeiri, joka sattui juuri noihin vl-lestadiolaisuuden henkisyntiopin pahimpiin aikoihin. Se Jämsässä 1978 käymäni rippikoululeiri oli niin perkeleellinen leiri, että siellä oli vähällä menettää järkensä, seota kokonaan. Se oli perkeleellinen leiri, jossa hyvää oli se, että se leiri loppui -tosin kestettyään kaksi viikkoa!Hei Kävin itsekin leirin samana vuonna.Olis aika paljon puhuttavaa tuosta ajasta,mut onneksi olin päättänyt et tämä on sit tässä.
- Rikoslaki
SRK:n lakeijalle: kirjoitti:
Onko SRK:n järjestämä hoitokokous siten tuomioistuin?
Saako siellä mustamaalata ihmistä julkisesti?
Miksi saa mielestäsi, perustele?Ei tietenkän saa. Mutta ei sillä perusteella saa rikkoa lakia etät joku SRK rikkoo lakia.
- nuori veeäl
keski-suomi 12345 kirjoitti:
Hei Kävin itsekin leirin samana vuonna.Olis aika paljon puhuttavaa tuosta ajasta,mut onneksi olin päättänyt et tämä on sit tässä.
Millaista teidän 70-luvun riparilla sitten oli? :o
t. nuori vl
- vaniljapuu
olen kuullut asiasta avopuolisoltani.
Hän oli teini-iässä mukana hoitokouksissa , jossa isovanhempansa pyysivät useita kertoja anteeksi väitettyä kososlaisuuttaan, heille ei annettu, joillekin annettiin.Sama jatkui useissa seuraavissa kokouksissa, anteeksintoa ei tullut, ja isovahemat lopulta "sidottiin".
Lapset olivat mukana näissä kokouksissa, jotka keskivät aamuyölle kolmeen-neljään, mutta seuraavana päivänä sai vapautusta koulusta osallistumisen vuoksi :)- -pähkäilijä-
Ihmetyttää ja järkyttää yhä se, miksi yhteisön johto ja puhujat muuttuivat pelottaviksi tuomion julistajiksi, jotka saivat mukaansa myös paljon tavallisia penkkiuskovaisia.
Ihmettelen myös yhä sitä, mikä sai heti osan seuraväestä innostumaaan ja toiset pelkäämään ja kaihtamaan tuota uutta opetusta.
Ihmiselle on annettu vapaa tahto myös uskomisen asioissa. Moni halusi kai olla johtaja, jolle tuo uusi oppi ja toisten kormuuttaminen tuli kuin tilauksesta. Tunsiko tuollainen olevansa ylempi ja edellä muita?
Liittyikö parannustentekoihin pelkoa, toisten mielistelyä, varman päälle uskomista vai todellista hätää omasta tilastaan? Todella sekavaa se oli.
Johdon mielestä tuo aika on ollut pääosin siunauksellista, mitä se todellisuudessa ei ollut, päinvastoin olivat painajaismaisia.
Usko on yksinkertaisesti uskomista Jumalaan sekä Jeesuksen lunastustyöhön. Se on "rakkautta, rauhaa ja iloa Pyhässä Hengessä".
Hyvää syksyn jatkoa lukijoille!
- Entä nykyään?
Onko tätä kososlaisuuden vaaraa nykyisin rauhanyhdistyksissä?
Onko puhujilla tapana varoitella kososlaisuudesta? - sota-aseet
Kyllä se kososlainen henki kytee vieläkin vl-liikkeessä.
Jotakin yksittäisiä ihmisiä hoidetaan silloin, tällöin, siellä, täällä.
Kososlainen henki ei ole päässyt saastuttamaan enemmältä määrin ihmisiä.
Pelko onkin siinä, jos se pääsee leviämään niin, että kaikkia uskovaisia joudutaan taas hoitamaan siitä eroon. - 4 - 5
Onko SRK:lla henkien haistelijoita, jotka kartoittavat, missäpäin kososlainen henki milloinkin jyllää. Henki on niin vaarallinen, että sen taltuttamiseen tarvitaan kaikki mahdolliset keinot. 30 vuotta taisteltiin edellisen kerran, kun henki oli päässyt saastuttamaan koko Jumalan valtakunnan.
Muuten, kuka oli hän, joka ei ollut joutunut hengen saastuttamaksi, ja pystyi ensin antamaan anteeksi hengen vallan alle joutuneille. Oliko hän H.Saari, vl-liikkeen pelastaja.- 5+1
"Muuten, kuka oli hän, joka ei ollut joutunut hengen saastuttamaksi, ja pystyi ensin antamaan anteeksi hengen vallan alle joutuneille. Oliko hän H.Saari, vl-liikkeen pelastaja."
Ei sellaista ollutkaan, joka ei ollut joutunut, kuten kirjoitat "hengen saastuttamaksi". Ei se ainakaan H. Saari ollut, koska Saari erotettiin SRK:n johtokunnan jäsenyydestä kesken kauden 1979 ja asetettiin oman kotipaikkakuntansa, Ylivieskan ry:n päätöksellä saarnakieltoon, josta ei päästetty, vaikka itse sitä olisi halunnutkin.
Tuolloin tapahtui vl-liikkeen kollektiivinen lankeemus, kaikki joutuivat osalliseksi henkisyntiopiksi kutsutusta harhaopista. - Kuka siunasi oikein?
5+1 kirjoitti:
"Muuten, kuka oli hän, joka ei ollut joutunut hengen saastuttamaksi, ja pystyi ensin antamaan anteeksi hengen vallan alle joutuneille. Oliko hän H.Saari, vl-liikkeen pelastaja."
Ei sellaista ollutkaan, joka ei ollut joutunut, kuten kirjoitat "hengen saastuttamaksi". Ei se ainakaan H. Saari ollut, koska Saari erotettiin SRK:n johtokunnan jäsenyydestä kesken kauden 1979 ja asetettiin oman kotipaikkakuntansa, Ylivieskan ry:n päätöksellä saarnakieltoon, josta ei päästetty, vaikka itse sitä olisi halunnutkin.
Tuolloin tapahtui vl-liikkeen kollektiivinen lankeemus, kaikki joutuivat osalliseksi henkisyntiopiksi kutsutusta harhaopista.Kenellä se "oikea henki" sitten oli, kun käytännössä KAIKKI olivat mukana siinä henkioppitouhussa?
Toislitaan, siis toisilta henkioppi-uskovaisilta sitten pyysivät anteeksi vääriä henkiään ja joutumista väärään henkioppiin. Kuka siellä oli se, joka tältä säästyi?
Ainakin meidän Ry:llä olivat kaikki mukana ja uskoivat hoitokokous- ja henkioppiin! - hen' getön'
Kuka siunasi oikein? kirjoitti:
Kenellä se "oikea henki" sitten oli, kun käytännössä KAIKKI olivat mukana siinä henkioppitouhussa?
Toislitaan, siis toisilta henkioppi-uskovaisilta sitten pyysivät anteeksi vääriä henkiään ja joutumista väärään henkioppiin. Kuka siellä oli se, joka tältä säästyi?
Ainakin meidän Ry:llä olivat kaikki mukana ja uskoivat hoitokokous- ja henkioppiin!Vuosia sitten palstalla todettiin koko vl-liikkeen joutuneen loppujen lopuksi uusheräyksen henkeen, mutta jostain löytyi sitä oikeaa entistä henkeä, jolloin uusheräyksestä ja kososlaisuudesta tehtiin laajasti hoitomiesten ja penkkiläisten kesken parannusta. Nimimerkki Pakkula aikoinaan parannusta pastalla kirkasti ja tiesi oikeaa henkeä jollain olleen.
Rauha ja rakkaus palasi siioniin.
Konstit on monet, sanoi akka...
- Reisjärvellä
Kuka oli hän, jolla oli oikea henki, jos H. Saari oli väärässä hengessä.
Oliko hän A.Haho?
Olen kuullut, että A.Haho olisi ollut hän, joka oli sanonut, että H.Saari on väärässä hengessä, uusheräyksen hengessä.
Onko Haho ollut aina oikeassa hengessä, hän ei ollut joutunut kososlaisen hengen pauloihin.- 12+12
Eikös se A. Haho ole vielä nykyäänkin harhaoppinen, ainakin sellainen käsitys tulee, kun lukee alla olevassa linissä kirjoitettuja aikaisempia viestejä.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5214035
- Reisjärvellä
SRK:n johto arvostaa Hahoa hyvin paljon, sellaisen käsityksen olen saanut.
- pölhökustaa98jkfb,g
Kososlaisuudessa on kyse vl-liikkeen itsekritiikistä harjoittamaansa vainoon 70-luvulla. Tajutiiin jo itsekin, että oli menty liian pitkälle ja kaikki kaadettiin ksosolaisuuden syyksi.
Todellisuudessa kososlaisuutta ei ole olemassakaan. Historiallista yhteyttä 30-luvulla eläneeseen saarnaaja Kososeen ei ole.
Vl-liikkeen omatkin johtajat mm. Savela ,ovat korostaneet, että kososlaisuudella ei ole varsinaista kiinteää oppia, ei oppi-isää, ei johtajia, ei organisaatiota, ei omia julkaisuja, ei-lehtiä tai ei-kesäseuroja!
Koko kososlaisuus-sana oli muutamien saarnaajien (mm. Saari ja Kimpimäki) omassa päässään keksimä lyömäase niitä kohtan, jotka alkoivat epäillä vl-johdon erehtymättömyyttä, ehdotonta kuuliasisuusvaatimusta, uskonnolisia vainoja, hoitokokousoppia ja yrityksiä peitellä SYT-rahojen vastaanottamista.
Vl-johtajat elivät 70-luvulla harhoissa, joita olivat mm. käsitykset erilaisista henkiopeista ja "vääristä hengistä". Pitää muistaa, että 70-luvulla suurin osa vl-liikkeen jäsenistä teki parannuksen väärästä henegestä. Sen tosiasian nykyinen vl-johto yrittää kiistää.
Mites se nyt 70-luku olisi ollut sen enempää hankivaltojen aikaa kuin muutkaan vuosikymmenet! Johtajat kehittivät mitä kummallisimpia oppeja omassa sairaassa pässään.
Kun pää on sairas, se on johtanut moniin kieroutumiin kuten insestiin ja pedofiliaan, mitkä on nyttemmmin todettu vl-liikkeen helmasynneiksi. Insestin olemaasolo yritettiiin aluksi kiistää, sitten sen esiintymispromillet väitettiin pienemmiksi kuin uskottomilla pötköillä. - tämmönen tapaus
Kimpimäestä olen kuullut tällaisen tarinan hoitokokouksista.
Kuusamossa oli eräs mies alkanut vikomaan muita uskovaisia aivan syyttä suotta. Kun uskovaiset olivat sitten yhdessä puhutelleet miestä, niin miespä olikin hakenut Oulusta apuun Kimpimäen ja koko uskovaisten joukko oli sitten joutunut tekemään parannuksen miehen syyttämisestä ja muista vääristä hengistä. Jälkeenpäin kävi ilmi, että mies huorasi, eli teki syrjähyppyjä.
Mies oli jotain sukua Kimpimäelle. - Hän oli hoitomies
Kimpimäki toimi Oulun ry:n puheenjohtajana ja SRK:n johtokunnassa hoitokokousten aikaan.
- milgramin testi
Miksi vl-ihmiset alistuivat hoitokokouksiin?
Miksi ihminen tottelee käskyjä:
http://areena.yle.fi/video/1317328677408 - cososlainen-
Taistelussa syntiä vastaan oli mitä moninaisimpia keinoja. Tarkoitus pyhitti keinot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241578Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711550Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.881296Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841204Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1111125Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120- 77949
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9942