rikas BBA?

BBA-mies

Syksyllä lähtee käyntiin viimeinen lukukausi amk:ssa, jossa olen viime vuodet opiskellut kv-yritysmarkkinointia trendikkäällä BBA-linjalla. Opetus on ollut heikkotasoista, mutta ei se mitään, kunhan työnantajat eivät saa tietää.

Tässä valmistumisen häämöttäessä kovasti pohdiskelen tulevaa ansiotasoani. Työharjoitteluni ovat olleet haastavia ja monipuolisia, ulkomaanvaihdoissa olen käynyt vaikka kuinka monta kertaa ja tulevaisuus pitäisi olla ruusuinen, mutta kovasti huolestuttavat nämä "valmistuin tradeksi -palkka 1400E -kirjoitukset".

Onkohan näin, että valmistuttuani en pääsekään suoraan nokialle markkinointijohtajaksi ja lentelemään suihkarilla ympäri Eurooppaa? Kaikki maailman tradenomit ja varsinkin BBA:t, kertokaa kokemuksistanne valmistumisen jälkeen!

BBA-mies

13

6145

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • baba

      Tere,

      itse luin kv-kaupan BBA:ksi HKKK:n kautta Mikkelissä. Saamani opetus oli todella korkeatasoista ja yritimme sitä myös työnantajille viestittää.

      Luin BBA:n perään suoraan MBA:n, joka varmasti vaikutti palkkatasooni. Sain työtä liikkeenjohdon konsulttina jo ennen valmistumistani. Hoidin viimeiset creditit loppuun työn ohella. Palkkaa sain jo ensimmäisenä vuonna enemmän kuin vanhempani yhteensä.

      Ulkomaanvaihdossa kävin BBA:n aikana. MBA:ssa jätin sen väliin, koska en katsonut siitä olevan mitään lisähyötyä siinä vaiheessa.

      Meillä oli äskettäin BBA-luokkakokous. Valtaosa kurssikavereistani tuntui työskentelevän keski- tai ylimmässä johdossa. Noin kolmannes työskentelee ulkomailla.

      Luonnollisesti on viime kädessä itsestä kiinni mihin elämässään päätyy. BBA ei omien ja kurssikavereiden kokemuksien perusteella ole ainakaan menestymistä hidastava tekijä.

    • näin

      Työskentelen it-palvelutalossa. Työhaastattelussa sain kertoa juurtajaksain mikä on tradenomi. Insinöörit ja maisterit olivat tuttuja, mutta tradenomin tutkinto ei.

      Itse opiskelin ns. korvakuulolla tradenomiksi. Ainut mikä teetti työtä oli opinnäytetyö. Lähinnä sen takia, että jätin sen niin viimetippaan.

      Nyt olen samassa talossa töissä 3 vuotta palkka taso noin 2600 eskoa kuussa.

    • Ile

      Onnea työnhakuun! Monipuolisesta työharjoittelusta on varmasti hyötyä; kv- kokemus on moneen hommaan jopa edellytyksenä, joskaan se ei mitään varsinaista etulyöntiasemaa takaa, koska niin moni käy vaihdossa ja harjoitteluissa ulkomailla.

      Mitä itse tutkintoon tulee, ainakin kansainvälisissä yrityksissä se on tunnettu. Siinä missä usein suomalaisissa yrityksissä haetaan KTM:ää, ulkomaisissa työilmoituksissa markkinointitöihin tutkintovaatimuksena on useimmiten "Bachelor's Degree".

      Jos rikastuminen on ensisijainen tavoitteesi, kannattanee yrittää jotain muuta, kuin hakeutua Nokian Suomen yksiköihin...

    • Näin on

      on maksullinen tutkinto=ei hyvä työnantajan silmissä.
      Paukuta henkseleitäsi tradenomitutkinnollasi, älä missään nimessä BBA:alla, se kun mielletään maksulliseksi tutkinnoksi vaikka ei se kai sitä aina ole.

      • jee

        Mitä meinaa maksullisella tutkinnolla?ei ainakaan Suomessa asia näin ole, mitä ihmettä?ulkomailla kylläkin, joissain yliopistoissa.


      • Future MBA

        23-v vastavalmistunut BBA (minä) huomasin, että jos markkinoin itseäni tradenomina, en pääse minnekään töihin, koska niitä on aivan tuskaisesti Suomessa liikaa. Varsinkin jotain markkinoinnin tradenomeja.

        Kun aloin markkinoida itseäni työmarkkinoille BBA:na pätkähti vakituinen työpaikka, haastavassa kansainvälisessä työssä alta viikon.

        Palkka ei ole mitä paras, mutta hei!
        Ei ole realistinen ajatuskaan, että 23-vuotiaana ammattikorkeakoulututkinnolla voisi ensimmäisessä työpaikassaan miljoonia tienatakaan.


    • Myöskin BBA

      Olen itsekin koulutukseltani tuo "mystinen" BBA... myöskin omaan ulkomaankokemusta sekä opiskeluista, työharjoittelusta että työstä (tasoani vastaavista tehtävistä) ja alla on vielä merkonomitutkinto mutta.... mutta... Ei sillä kyllä rikastumaan pääse, ansaitsen 2100 € /kk ja töitä saa kyllä tehdä. Kaikki ansioluettelooni tutustuneet ovat kiitelleet monipuolisuudesta ja ennen kaikkea työkokemuksesta mutta liksassa se ei valitettavasti ole näkynyt. Itse itseasiassa ihmettelen näitä juttuja ns. suoraan koulun penkiltä huippupaikoille ja huippuliksaan ilman työkokemusta tai muuta vastaavaa...? Eli lyhyesti, ei pelkkä BBA:n paperi takaa vielä mitään... valitettavasti. Mutta tsemppiä sulle, ei tarkoitus ole lannistaa, ehkä vain pudottaa maan tasalle ;-)

    • Pertti

      Useimmiten työilmoituksissa sanotaan näin: "vaaditaan kaupan perustutkinto esim merkonomi/tradenomi" tai vaatimuksena on KTM. Eli BBA on aliarvostettu. Tosin ulkomailla BBA tutkintoon vaaditaan huomattavasti enemmän. Tarkennan että Tradenomi = BBA. BBA kuulostaa toki paremmalta.

    • ihalainen residentti

      Ei kannata mennä töihin jos ei saa pääjohtajan paikkaa ja vähintään 12.000 euroa kuukausipalkkaa.

    • Barcelor

      Olen BBA ja sain paperin käteen samalla, kun tradenomi-tutkintopaprein. En ole käynyt vaihdossa ja kielitaitoni on turistislangia. Se oli onneni, sillä nyt näyttää olevan käytäntö muuttunut, vai onko? Ja töitä on ihan kivasti riittänyt, käytnikortti ratkaisee ;))

      BBA = Barcelor of Business Admiration

      • öaslfaösldfjaölskdfj

        Kyllä, Barcelor of bjösiness admin on hieno tutkino. Itse sain siitä valmistuttuani töitä Kaupan alalta, tarkemmin sanottuna Applen maajohtajana.

        Sinä puolestaan, normi tradenomin lutka, et saa töitä edes maahanmuuttoviraston vessajonon kurissapitäjänä :) Sorii!!


    • asggdgh

      pitäskö kouluttautua mieluummin BBA:ksi kuin ekonomiksi? Tulevaisuudessa tähtäimessä yritysjohto/konsultointi ja ehkä oma firma joltain alalta

    • lsdjföalsdkjf80980

      BBA, töissä itä Euroopassa isossa firmassa, palkka noin 600 eur kk verojen jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1172
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1140
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      973
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      818
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      64
      640
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe