Syksyllä lähtee käyntiin viimeinen lukukausi amk:ssa, jossa olen viime vuodet opiskellut kv-yritysmarkkinointia trendikkäällä BBA-linjalla. Opetus on ollut heikkotasoista, mutta ei se mitään, kunhan työnantajat eivät saa tietää.
Tässä valmistumisen häämöttäessä kovasti pohdiskelen tulevaa ansiotasoani. Työharjoitteluni ovat olleet haastavia ja monipuolisia, ulkomaanvaihdoissa olen käynyt vaikka kuinka monta kertaa ja tulevaisuus pitäisi olla ruusuinen, mutta kovasti huolestuttavat nämä "valmistuin tradeksi -palkka 1400E -kirjoitukset".
Onkohan näin, että valmistuttuani en pääsekään suoraan nokialle markkinointijohtajaksi ja lentelemään suihkarilla ympäri Eurooppaa? Kaikki maailman tradenomit ja varsinkin BBA:t, kertokaa kokemuksistanne valmistumisen jälkeen!
BBA-mies
rikas BBA?
13
6013
Vastaukset
- baba
Tere,
itse luin kv-kaupan BBA:ksi HKKK:n kautta Mikkelissä. Saamani opetus oli todella korkeatasoista ja yritimme sitä myös työnantajille viestittää.
Luin BBA:n perään suoraan MBA:n, joka varmasti vaikutti palkkatasooni. Sain työtä liikkeenjohdon konsulttina jo ennen valmistumistani. Hoidin viimeiset creditit loppuun työn ohella. Palkkaa sain jo ensimmäisenä vuonna enemmän kuin vanhempani yhteensä.
Ulkomaanvaihdossa kävin BBA:n aikana. MBA:ssa jätin sen väliin, koska en katsonut siitä olevan mitään lisähyötyä siinä vaiheessa.
Meillä oli äskettäin BBA-luokkakokous. Valtaosa kurssikavereistani tuntui työskentelevän keski- tai ylimmässä johdossa. Noin kolmannes työskentelee ulkomailla.
Luonnollisesti on viime kädessä itsestä kiinni mihin elämässään päätyy. BBA ei omien ja kurssikavereiden kokemuksien perusteella ole ainakaan menestymistä hidastava tekijä. - näin
Työskentelen it-palvelutalossa. Työhaastattelussa sain kertoa juurtajaksain mikä on tradenomi. Insinöörit ja maisterit olivat tuttuja, mutta tradenomin tutkinto ei.
Itse opiskelin ns. korvakuulolla tradenomiksi. Ainut mikä teetti työtä oli opinnäytetyö. Lähinnä sen takia, että jätin sen niin viimetippaan.
Nyt olen samassa talossa töissä 3 vuotta palkka taso noin 2600 eskoa kuussa. - Ile
Onnea työnhakuun! Monipuolisesta työharjoittelusta on varmasti hyötyä; kv- kokemus on moneen hommaan jopa edellytyksenä, joskaan se ei mitään varsinaista etulyöntiasemaa takaa, koska niin moni käy vaihdossa ja harjoitteluissa ulkomailla.
Mitä itse tutkintoon tulee, ainakin kansainvälisissä yrityksissä se on tunnettu. Siinä missä usein suomalaisissa yrityksissä haetaan KTM:ää, ulkomaisissa työilmoituksissa markkinointitöihin tutkintovaatimuksena on useimmiten "Bachelor's Degree".
Jos rikastuminen on ensisijainen tavoitteesi, kannattanee yrittää jotain muuta, kuin hakeutua Nokian Suomen yksiköihin... - Näin on
on maksullinen tutkinto=ei hyvä työnantajan silmissä.
Paukuta henkseleitäsi tradenomitutkinnollasi, älä missään nimessä BBA:alla, se kun mielletään maksulliseksi tutkinnoksi vaikka ei se kai sitä aina ole.- jee
Mitä meinaa maksullisella tutkinnolla?ei ainakaan Suomessa asia näin ole, mitä ihmettä?ulkomailla kylläkin, joissain yliopistoissa.
- Future MBA
23-v vastavalmistunut BBA (minä) huomasin, että jos markkinoin itseäni tradenomina, en pääse minnekään töihin, koska niitä on aivan tuskaisesti Suomessa liikaa. Varsinkin jotain markkinoinnin tradenomeja.
Kun aloin markkinoida itseäni työmarkkinoille BBA:na pätkähti vakituinen työpaikka, haastavassa kansainvälisessä työssä alta viikon.
Palkka ei ole mitä paras, mutta hei!
Ei ole realistinen ajatuskaan, että 23-vuotiaana ammattikorkeakoulututkinnolla voisi ensimmäisessä työpaikassaan miljoonia tienatakaan.
- Myöskin BBA
Olen itsekin koulutukseltani tuo "mystinen" BBA... myöskin omaan ulkomaankokemusta sekä opiskeluista, työharjoittelusta että työstä (tasoani vastaavista tehtävistä) ja alla on vielä merkonomitutkinto mutta.... mutta... Ei sillä kyllä rikastumaan pääse, ansaitsen 2100 € /kk ja töitä saa kyllä tehdä. Kaikki ansioluettelooni tutustuneet ovat kiitelleet monipuolisuudesta ja ennen kaikkea työkokemuksesta mutta liksassa se ei valitettavasti ole näkynyt. Itse itseasiassa ihmettelen näitä juttuja ns. suoraan koulun penkiltä huippupaikoille ja huippuliksaan ilman työkokemusta tai muuta vastaavaa...? Eli lyhyesti, ei pelkkä BBA:n paperi takaa vielä mitään... valitettavasti. Mutta tsemppiä sulle, ei tarkoitus ole lannistaa, ehkä vain pudottaa maan tasalle ;-)
- Pertti
Useimmiten työilmoituksissa sanotaan näin: "vaaditaan kaupan perustutkinto esim merkonomi/tradenomi" tai vaatimuksena on KTM. Eli BBA on aliarvostettu. Tosin ulkomailla BBA tutkintoon vaaditaan huomattavasti enemmän. Tarkennan että Tradenomi = BBA. BBA kuulostaa toki paremmalta.
- ihalainen residentti
Ei kannata mennä töihin jos ei saa pääjohtajan paikkaa ja vähintään 12.000 euroa kuukausipalkkaa.
- Barcelor
Olen BBA ja sain paperin käteen samalla, kun tradenomi-tutkintopaprein. En ole käynyt vaihdossa ja kielitaitoni on turistislangia. Se oli onneni, sillä nyt näyttää olevan käytäntö muuttunut, vai onko? Ja töitä on ihan kivasti riittänyt, käytnikortti ratkaisee ;))
BBA = Barcelor of Business Admiration- öaslfaösldfjaölskdfj
Kyllä, Barcelor of bjösiness admin on hieno tutkino. Itse sain siitä valmistuttuani töitä Kaupan alalta, tarkemmin sanottuna Applen maajohtajana.
Sinä puolestaan, normi tradenomin lutka, et saa töitä edes maahanmuuttoviraston vessajonon kurissapitäjänä :) Sorii!!
- asggdgh
pitäskö kouluttautua mieluummin BBA:ksi kuin ekonomiksi? Tulevaisuudessa tähtäimessä yritysjohto/konsultointi ja ehkä oma firma joltain alalta
- lsdjföalsdkjf80980
BBA, töissä itä Euroopassa isossa firmassa, palkka noin 600 eur kk verojen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 923488
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442867Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742376- 612318
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512271Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162246Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212133Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202077- 1141976
- 621964