kelit Istanbulissa

marras-joulukuu

onko ihan onnettomat vai suomalaisittain jees? Aurinkolomaa en havittele, vaan kaupunkilomaa sidettävissä keleissä. Muutenkin kiinnostaa kokeneiden Istanbulimatkailijoiden neuvot ja suositukset!

3

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konevalehtelee

      Sanoisin, että syksyiset. Sataa ja paistaa vuoroon. Omalle kohdalleni on sattunut aina kehnoimmat kelit marras-maaliskuulla. Vaan mistä tuota varmaksi osaa sanoa. Lunta siellä ei kuitenkaan ole. Kosteus voi olla paha, jos hotellia ei kunnolla lämmitetä. Tämä tietty koskee vaatimattomampia paikkoja.
      Itse pidän lokakuusta ja keväällä taas maalis-toukokuusta.

    • jirmi20

      saattapi sataa ja olla hieman kosteaa ja viileää, mutta kunnon vaatteet mukaan, niin hyvin menee :)
      napsu.fi näet sääjuttuja ja sademäärien ennusteluja :)

    • Vanerivanessa

      Eilen tultiin Istanbulista. Taas kerran freemeteo.comin sääennustus piti paikkansa. Onneksi oli koko neljän päivän ajan poutaa, sunnuntaina ja maanantaina auringon paistaessa suorastaan lämmin, jos ei ota huomioon napakkaa " talvituulta "

      Kevyt tuulenpitävä takki oli tarpeen, sillä pärjäsi hyvin. Paikalliset olivat jo melko talvisesti pukeutuneita. Jos sataa niin sateenvarjon käyttö on hankalaa, yksinkertaisesti jo senkin vuoksi, että porukkaa on tooooosi paljon kaduilla ja kujilla, hupullinen takki toimii paremmin.

      Hieno reissu taas, vaikka maanjäristys Turkissa sattui juuri kun olimme Istanbulissa, uutiskuvat vetivät meidät vakaviksi !

      Turkish Airlines pelitti meidän kohdalla mainiosti, ja kentällä ei ollut mitään ongelmia, ruuhkaa toki oli, mutta jonot vetivät hyvin !
      Istanbulin kentältä ostetut meikit & korut & hajuvedet halvempia kuin Helsinki Vantaalla.

      Uutta reissua suunnitellaan jo ! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe