onko ihan onnettomat vai suomalaisittain jees? Aurinkolomaa en havittele, vaan kaupunkilomaa sidettävissä keleissä. Muutenkin kiinnostaa kokeneiden Istanbulimatkailijoiden neuvot ja suositukset!
kelit Istanbulissa
3
231
Vastaukset
- konevalehtelee
Sanoisin, että syksyiset. Sataa ja paistaa vuoroon. Omalle kohdalleni on sattunut aina kehnoimmat kelit marras-maaliskuulla. Vaan mistä tuota varmaksi osaa sanoa. Lunta siellä ei kuitenkaan ole. Kosteus voi olla paha, jos hotellia ei kunnolla lämmitetä. Tämä tietty koskee vaatimattomampia paikkoja.
Itse pidän lokakuusta ja keväällä taas maalis-toukokuusta. - jirmi20
saattapi sataa ja olla hieman kosteaa ja viileää, mutta kunnon vaatteet mukaan, niin hyvin menee :)
napsu.fi näet sääjuttuja ja sademäärien ennusteluja :) - Vanerivanessa
Eilen tultiin Istanbulista. Taas kerran freemeteo.comin sääennustus piti paikkansa. Onneksi oli koko neljän päivän ajan poutaa, sunnuntaina ja maanantaina auringon paistaessa suorastaan lämmin, jos ei ota huomioon napakkaa " talvituulta "
Kevyt tuulenpitävä takki oli tarpeen, sillä pärjäsi hyvin. Paikalliset olivat jo melko talvisesti pukeutuneita. Jos sataa niin sateenvarjon käyttö on hankalaa, yksinkertaisesti jo senkin vuoksi, että porukkaa on tooooosi paljon kaduilla ja kujilla, hupullinen takki toimii paremmin.
Hieno reissu taas, vaikka maanjäristys Turkissa sattui juuri kun olimme Istanbulissa, uutiskuvat vetivät meidät vakaviksi !
Turkish Airlines pelitti meidän kohdalla mainiosti, ja kentällä ei ollut mitään ongelmia, ruuhkaa toki oli, mutta jonot vetivät hyvin !
Istanbulin kentältä ostetut meikit & korut & hajuvedet halvempia kuin Helsinki Vantaalla.
Uutta reissua suunnitellaan jo ! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914135Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555537Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58684855Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2783878PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1143606Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333576Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852130Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171467Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581251Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001175