Mikä avuksi??
Meillä on n. 7 vuotias leikkaamaton tyttökissa. Asumme kerrostalossa ja kissa on täysin sisäkissana mitä nyt parvekkeella makoilee, ja ulos ei voi vapaana päästää ja valjaissakin vaan kyhjöttää eikä suostu liikkumaan kuin takaisin sisälle...
Kissalla on viimeisen parin vuoden ajan ilmennyt sellaista ongelmaa että on ruvennut kuseskelemaan sohvalle. Aluksi sitä oli ehkä kerran kuukaudessa, ja laitoin sen kiiman piikkiin että merkkailee paikkoja. Myöhemmin sitä rupesi tapahtumaan useammin ja muulloinkin kun kiimassa ollessa. Nykyään päästelee sohvalle pari kertaa viikossa! (Onneksi on sellainen sohva joka on käytännöllistä pestä..!)
Hiekka vaihdetaan riittävän usein, eli ei pitäisi moittia likaista hiekkaa. Hiekkamerkkejä ja laatuja olen kokeillut erilaisia jos johtuisi siitä, ja joihinkin hiekkoihin onkin päästänyt helpommin. Mutta sitten taas eräs kaunis hetki on pissa sohvalla.. Olen myös antanut monipuolista ruokaa, mutta kissa on niin nirso syömään mitä sattuu. Raikasta vettä on aina tarjolla. Joten ruoansulatus pitäisi ainakin pelata kunnolla.
Olen koittanut suihkuttaa sohvalle myös paria erilaista kissankarkotetta mutta eivät nekään auta. Olen myös pessyt sohvan monesti kunnolla niin ettei siihen ole jäänyt mitään pissan hajua niin että se tunnistaisi sen kusipaikakseen. Silti se aina sinne menee, ja nimenomaan sohvalle, ei siis mihinkään matoille, sänkyyn ym. muihin paikkoihin vaan ainoastaan sohvalle. Paikkakaan ei ole tietty vaan vähän vuorotellen mikä kohta sohvasta sattuu.. "Isolla asialla" kissa käy aina laatikolla mutta tämä pissa ongelma ärsyttää.
Niin ja se ei pissaa sohvalle kenenkään nähden vaan aina salaa kun ketään ei ole kotona tai olemme nukkumassa. Jos kissa huomaa että joku näkee kun se haistelee sohvaa siihen malliin että aikomus olisi pissiä niin se lähteekin pois eikä tee mitään. Samoin jos joku istuu sohvalla niin se kyllä katselee sohvaa ja suunnittelee jotain, mouruaa ja kiertää aikansa ja lopuksi menee laatikolleen pissalle.
Osaisiko joku kertoa mitä voi tehdä tai mistä mahdollisesti moinen johtuu? Kissa on siis muuten täysin terve ja hyvässä kunnossa.
Kissa pissaa sohvalle!
3
369
Vastaukset
- lääkäriin nyt...
Lääkärissä ei ole käytetty, joten sinne on nyt sitten mentävä ja otettava pissanäyte. Kissa on myös syytä leikkauttaa kun se kerran leikkaamaton on. Kissa ei ole täysin terve jos sitä ei ole tutkittu ja terveeksi todettu, terve kissa ei pissaa sohvalle.
Syynä kun voi olla ne kiimat ja sitä kautta opittu tapa. Tai sitten kissalla on virtsatietulehdus, virtsakiteitä tai -kiviä. Joten mitään poppakonstia tuohon ei ole, vaan tutkimus on tehtävä, olisi pitänyt tehdä jo aiemmin.
Sinä et sitä pissan hajua haista, kissa taas haistaa vanhan pissan helpostikin. Sohvaa on aika vaikea pestä niin, ettei siihen jää yhtään hajua. - virtsatulehdus
Nopeasti aika leikkaukseen ja samalla tutkittava virtsanäyte. Kuulostaa tyypillisiltä virtsatulehduksen / -kiteiden oireilta.
- niksnakskuinolisijo
keski-ikäinen kissa eikä ole vieläkään leikattu? Kuinka olette näin kauan pärjänneet sen kanssa? Yleensä kissa alkaa kuseksimaan ja mouruamaan ja käyttätymään levottomasti muutenkin sukukypsänä ja jos kissaa ei leikkuuta ajoissa, pissaaminen pahenee, haju on voimakkaampi ja jos pitkittää liikaa leikkuuttamista niin pissaaminen voi jäädä vaan tavaksi leikkuutuksen jälkeenkin pahimmillaan loppuelämäksi. Eikö kissa sitten mourua paljon lie. Kiima vie kissalta paljon voimia kun joutuu kokemaan ne hirmuiset hormoonimyrskyt muutaman viikon välein ja olo on niin kovin epämukava kun ei pääse "hoitamaan hommiaan". Johtuu puhtaasti kissan hormoonitoiminnasta joka pakottaa kissan käyttäytymään kuten luonto sanoo että pitää tehdä. Biologinen kello tikitiktikittää.
Leikkuuttamaan nyt se kissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115087Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493322Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle853079Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku382318- 811807
Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411550450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1211484Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1191149- 161109
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt301079