Olen asunut monella paikkakunnalla pienen elämäni aikana (55vee).Syntynyt olen täällä,ja aion myös kuolla. Täällä on kaikki mitä Ihminen tarvitsee,jotta Ihmisen on hyvä elää.On Ihmisen oma vika,jos ei viihdy täällä.
Varkaus on Varmasti Suomen kauneimpia kaupunkeja.Kaupunki kauniin vesistön keskellä.Tehdas keskellä kaupunkia on kuin taideteos,ja se luo elämää,antaa leipää Ihmisille.
On hienot harrastus mahdollisuudet.
Asunnot edullisia.ym.
Vaikea keksiä mitä täällä ei ole,no ehkä työpaikkoja saisi olla enemmän,ja myös valittajia saisi olla vähemmän
Paras asuinpaikka. Varkaus
10
353
Vastaukset
- kyllä!
Samaa mieltä. Ei ole mitään muuta valittamista kuin että oman alan töitä on liian vähän. Ei tässä silti työttömänä tarvitse olla, mutta lähinnä etenemismahdollisuudet puuttuvat.
- Asukas.
Kerrankin jotain positiivista. Voin yhtyä noihin sanoihin mitä ketjun aloittaja kirjoitti.
- olselos
Täällä on turvallista asua, "kiitos Sheriffille,ja apulaisille).Ilma on puhdasta.Hyvät yhdeydet maailmalle.Ihmiset mukavia.Taipaleen kanava.Siisti kaupunki kuva,ei juurikaan huume ongelmaa,moneen kaupunkiin verrattuna.Muutama juoppo pitääkin olla.Terveyspalvelutkin toimii melko hyvin.
On hyvät kalavedet,ja metsästysmaat lähellä kaupunkia.
Täällä on paljon paljon paremmin asiat, moneen muuhun kaupunkiin verrattuna.- Huolettaa
Kantsis ajata silmiä. Täällä on iso huumeongelma kaupungin pienuuteen nähden ollut jo vuosia.Eikä nuo juopotkaan näytä vähenevän. Tosin nuortuvat.
- Leppävirtalainen
"Täällä on paljon paljon paremmin asiat, moneen muuhun kaupunkiin verrattuna".
MIHINKÄ KAUPUNKIIN VERTAAT, kerro. Kyllä Leppävirtalaisenkin kelpaa kun omassa kunnassa ei oo juuri enää teollisuutta. Niin lähellä ootte että palveluja ja töitä löytyy teillekkin. Tuossa katsoin Varkauden rajanaapurit niin meitä asuu Varkaus mukaanlukien 67000 ihmistä. Palveluliikekeskusta tuolle asukasmäärälle täältä vain puuttuu. Oma riippumaton keskisavon jokapäivä ilmestyvä sanomalehti. Nykyisiä lehtien uutisointiahan johdetaan Kuopiosta ja sen huomaa. Kyllä meidän kelpaa kun vain oikein oivalletaan meidän mahdollisuudet.
- varrella virran
Leppävirtalaisena voin sanoa kaikkien kuntalaisten puolesta,
että me käytämme lähes kaikissa kauppa-asioissa kuopion palveluja.
Ainut missä tarvitsemme varkauden apua, niin kaikki paskat johdetaan teille sinne haisevaan kaupunkiin. - ...koloioui
Leppävirrallakin on yksi hyvä asia.Varkaudesta päin ajaessa pääsee nopeasti ohi.On iso pitkä alamäki,ja leveä viitos tie.
- Heppu.
Niin ja jos et "TÖISSÄ" Varkaudessa niin KUOPIJON "REISSUT" vähemmän toistuvia!!!!!!
- Anonyymi
hernekeitto
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki742829Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from752358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276752208Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä102123Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen51544Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue101449- 831237
Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81100- 691087
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191044