Keliakiaa vai sen kuvittelua?

maha-ahdistus

Vai kenties jotain muuta...

Mulla on parin vuoden sisään alkanut tulemaan ilmavaivoja satunnaisesti. Olen yrittänyt seurata mistä vaivat tulee, mutta välillä tuntuu ettei siinä ole päätä eikä häntää, saattaa tulla mistä ruoasta vaan.
Eilen söin itse tehtyä perussämpylää ja heti sen jälkeen tuli kamala myllerrys mahaan ja ilmaa. Tänään söin aamupalaksi samaa sämpylää, nyt 3:n tunnin jälkeenkään ei ole tullut mitään.

Sen oon huomannu että aina pizzan syönnin jälkeen tuo on tullut.

Olin jonkin aikaa myös laktoosittomalla linjalla, kun luulin sen johtuvan siitä. Ei auttanu, siirryin kokonaan maidottomaan. Molemmilla kuureilla alussa tuntui että jes kyllä tää tuntuu toimivan, mutta pian oireet tuli takaisin. Nyt lopetin kuurin ja olen juonu maitoa normaalisti, eikä mitään eroa kuurin aikaiseen.

Sitten aloin miettimään allergioita, ja lopulta keliakiaa. En tiedä meneekö se vaan väkisin jonkun taudin keksimiseksi, mutta tajusin jotain juttuja jotka vois myös yhdistyä tuohon keliakiaan, oireita lukiessani netistä.

Mulla on ollu ala-asteesta lähtien (nyt oon 18) heittelevä hemoglobiini, ja pariin kertaan terveydenhoitajan tarkistuksissa mua on kehotettu ostaan heti rautatabletteja hyvin alhaisien hb:n takia (viimeksi puoli vuotta sitten). Ja joskus taas testatessa hemoglobiini on ollu lähellä normaalia.

Ylä-asteella mua vaivasi jatkuva väsymys, jonka takia testattiin kilpirauhaset. Ei vastausta väsymykseen..

Ylä-asteella mulla myös alkoi kumma hengenahdistus. Välillä sitä ei ole ollenkaan, ja välillä se taas iskee, yleensä kestää pari viikkoa. Ja hengenahdistuksella meinaan sitä, että vähän väliä musta tuntuu siltä etten saa tarpeeksi happea -> joudun huokailemaan ja haukottelemaan jatkuvasti (ärsyttävää esim. koulutunneilla, opettaja pian luulee että ei kiinnosta ku haukottelen 2min välein.. :D)

Ja tuo hengenahdistus ei tule yleensä urheillessa, vaan eniten silloin kun istun paikallani ja yritän keskittyä johonkin.

Luin jostain että hengitystieoireet voi liittyä keliakiaan. Lasketaanko tämä nyt hengitystieoireeksi vai mitä se on?
Olen kyllä ollu aina jotenkin altis hengitystieoireille muutenkin, pienenä sairastin hinkuyskän (jota aluksi alettiin hoitamaan astmana), ja reilu vuosi sitten oli alahengitystietulehdus, jonka hoito kesti viikkoja.
Ja jokaikinen kerta kun mulla on flunssa/kuume tms. virusperäinen, niin sen jälkeen tulee monta viikkoa kestävä sitkeä yskä. Tällöin tulee aina kamalia yskäkohtauksia, alussa yskä on tosi kuivaa ja loppua kohten tulee limaiseksi.

Eniten mua kuitenkin häiritsee ilmavaivat ja hengen ahdistus. Voiko nämä liittyä keliakiaan, vai onko kyse muusta?

Suvussa ei tietääkseni ole keliakiaa. Äidillä on myös oikkuileva maha, ja isä on ollut parin vuoden sisään jo kahdesti sairaalassa vakavien vatsaongelmien takia. Voisiko siis vaan olla jotain perinnöllistä? Mutta mikä selittää hengen ahdistuksen..

3

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maha-ahdistus

      eli vielä selvennettynä kaikki oireeni jotka olen huomioinut:
      - Ilmavaivat; kaasun kerääntyminen mahaan
      - Edellisestä johtuva mahakipu, yleensä alamahassa mutta joskus tulee vielä tuotakin kipeämpi ylävatsan kipu
      - Hengenahdistus kausittain
      - Hemoglobiinin heittely (toisinaan hyvin alhainen)
      - Väsymys

    • 1234567890+

      Mulla on samantapasia oireita ollu jo jonkun aikaa. Ärsyttää kun en yhtää tiedä mistä voisi olla kyse. Muuten aika samanlaista, mut mulla on nuha jatkuvasti ja hengenahdistukset tulee juostessa, lisäksi haukottelen usein. Luulin et mulla ois laktoosi-intoleranssi kun maha-oireet hävisi laktoosittomaan maitoon vaihdolla, mut jonkun ajan päästä ne tuli sit takasi paitsi vähä erilaisena...maidotonta en ole kokeillut. Allergioita mulla ei ole todettu, mutta atooppinen ihottuma on. Vaikeuttaa elämää tosi paljon kun maha ääntelee tunneilla istuessa tai sitten joutuu pidättelemään koko ajan joka on turhauttavaa-.- Isällä on kans mahavaivoja ruisleivän ja maidon kanssa,mutta vaikka se ei syö niitä niin oireilee. Olisi kiva tietää onko tämä keliakiaa (jota pelkään) vai ei. Olen lisäksi hirvittävän nirso, joten ruokavalion vaihtaminen on aika tositosi vaikeaa.

    • helka454

      No, kuulostaa tutulta, joten lääkärillä verikokeissa käynti tai testin ostaminen apteekista voisi olla järkevää.

      T: keliaakikkona jo 5 vuotta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      44
      7666
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      66
      4113
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      58
      3800
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      59
      3674
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      96
      3506
    6. 55
      3133
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      49
      2940
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2524
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      205
      2077
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      50
      1640
    Aihe