Apua! Mitä voi pahimmillaan seurata siitä jos tamponi unohtuu sisälle pariksi viikkoa? Olen oikeasti peloissani, tämä ei ole provo! Help!
Syytä huoleen?
Tyttö
4733
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja heti, sillä tulehdusvaara suuri. Tampooni on heti saatava pois, eli mene päivystävälle lääkärille. Mikäli olet alaikäinen pyydä äitiä soittamaan.
Onko tuollainen edes mahdollista???
Voi olla totta! Sain tamponin kyllä itse pois, mutta voiko vielä olla tulehdusriskin mahdollisuus? Sitäpaitsi edes käydessäni viime viikolla gyn. tutkimuksessa lääkäri ei huomannut tamponia, ja tajusin itse vasta tänään, että oudonhajuisen valkovuodon syynä voi olla tamponi, joka on unohtunut poistaa. Tämä ei todellakaan ole provo, uskomattomalta tämä itsestäkin tuntuu. Tamponin unohtumiseen voi olla syynä narun katkeaminen, käytin nim. viimeksi jotain halpistamponeja.
Siis miten on mahdollista ettei lääkäri ole sisätutkimuksessa huomannut tamponia? Ei kuulosta kovin pätevältä, jos ei sen kokoista möykkyä ymmärrä ruveta ihmettelemään.