Olen aina ollut koirille hieman allerginen, mutten paljoa. Meilläkin on kotona koira, tosin ulkokoira, eikä sen kanssa peuhaamisesta ole tullut sen suurempia reaktioita.
Nyt olen kuitenkin aupparina uudessa perheessä ulkomailla ja täällä on sisäkoira, ja olen huomannut, että kurkku on karhea. Sitä tunnetta on vaikea selittää ja se voi periaatteessa olla myös siitepölyallergiaa, koska minulla on sitäkin. Vähän kuin kurkussa olisi limaa ja pitää aina silloin tällöin rykiä ja vähän yskiä. Muita oireita ei ole vielä ainakaan tullut.
Sitä mietinkin, että voiko allergia (jos tämä on allergiaa, eikä esim. flunssaa) pahentua, kun sille altistaa itsensä vuodeksi? Vai voisiko siitä olla peräti hyötyäkin, kun en kuitenkaan ole erityisen allerginen (ainakaan vielä) koirille?
Laitoin tämän tänne osioon, enkä eläinallergiaosioon, koska en ole edes varma, onko tämä oireileva kurkku koira-allergiaa vai siitepölyallergiaa vai flunssaa vai mitä.
Kiitos etukäteen!
voiko allergialle altistaminen pahentaa?
allerginenko??
0
95
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup346306Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1004774Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233522- 493045
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1173027Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252835Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla322221- 431835
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?291702Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.261637