volvo penta kad 32 170 hv

occar

Kysymyksiä volvo penta kad 32 vuosimalli-99 käyttötunnit 600 perävetolaite.Mitä luulette onko vuosia vielä jäljellä vai onko kohta rempan paikka.Moottoria huolettu säänöllisesti merkkihuoltamolla.

9

6096

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • venemiäs

      No 12 vuotta vanha masiina... En tiedä mitä moisesta pyydetään, liikaa luultavasti kumminkin? Onhan tuolla taatusti vielä käyttöarvoa ja sikäli vuosia edessä, mutta vanha mikä vanha, joten oli huolettu kuinka merkkikorjaamolla, niin riskin otat joka tapauksessa. Eikä se remppa siitä uutta tee... kaikki apulaitteet ym. ovat yhtä vanhoja ja yllätyksiä tulee taatusti. Jos niitä odotellessa voit elää, niin siitä vaan. Tuo 31 perusmoottorihan on sinänsä hyvä kuten 41:kin.

    • volvokadi42

      Kaikki täs maailmas voi hajota, mutta sisäänajettuhan toi vasta on. Toi on vissiin viel vanhaa mallia, eli ei ole elektronisesti ohjattua pa syöttöä. Se tekee siitä entistä huolettomamman. Noi vehkeet käy ja kukkuu, kunhan diisseliä saavat.

    • Valittaja_LKV

      Älä Wickström nyt taas yritä jotakin uutta!

    • R K-S

      200 luvulla on dieseleissä tapahtunut huima kehitys. Tuo KAD 32 edustaa vanhan tekniikan viimeisiä virityksiä. Oletko ostamassa venettä, jossa on tuo kone vai tuota konetta?

      • occar

        Venettä jossa on tämä kone.Vene ollut yhteysveneenä . toinen omistaja ja kun katsoo veneen kuntoa ja konetta päältäpäin niin on kyllä hoidettu.Mutta koneen ja sen sisäpuolta on tietysti vaikea sanoa.Venttiilit säädetty 500 tunnin kohdalla .


    • VP

      Kone voi olla hyvässä kunnossa, kestää helposti 4000 tuntia jos on ajettu osakuormalla eikä rääkätty. Jos on asennettuna kolme tonnia painavaan veneeseen ja aina ajettu melkein täysillä niin kunto voi olla jo aika huono.

      Moottori on sinällään hyvä, toimiva meridieseli jossa ei ole kovinkaan paljon alumiiniosia.

      Mahdotonta sanoa näillä tiedoilla jos on hyvä vai ei.

      • occar

        Vene paainaa 1900 kg ja konetta ei ole ajettu hana auki vaan matkavauhtia 22-23 solmua joten konetta ei ole rääkätty.Mikä tässä konessa on se heikoin kohta kompressori vai mikä muu.Ei ole ennen ollut volvo pentan mooottoria joten vähän tietoa on koneesta.


      • Vp
        occar kirjoitti:

        Vene paainaa 1900 kg ja konetta ei ole ajettu hana auki vaan matkavauhtia 22-23 solmua joten konetta ei ole rääkätty.Mikä tässä konessa on se heikoin kohta kompressori vai mikä muu.Ei ole ennen ollut volvo pentan mooottoria joten vähän tietoa on koneesta.

        No sitten se on luultavasti vaan sisäänajettu, eikä se kompurakaan kulu koska se käy vaan plaaniin kiihdyttäessä. Siihen voi lisätä katkaisimen jos se käy päälle esim korkeammalla runkonopeudella.

        Hyvä moottori, jos on huollettu. Katso että jäähdytysvesisäiliö on puhdas sisältä, jos se on ruskea niin koneessa ei ole ollut puhdas jäähdytysneste ja sitä ei ole vaihdettu tarpeeksi usein.


      • occar
        Vp kirjoitti:

        No sitten se on luultavasti vaan sisäänajettu, eikä se kompurakaan kulu koska se käy vaan plaaniin kiihdyttäessä. Siihen voi lisätä katkaisimen jos se käy päälle esim korkeammalla runkonopeudella.

        Hyvä moottori, jos on huollettu. Katso että jäähdytysvesisäiliö on puhdas sisältä, jos se on ruskea niin koneessa ei ole ollut puhdas jäähdytysneste ja sitä ei ole vaihdettu tarpeeksi usein.

        Kiitos vastauksista mietitään ostoa ja tarkastetaan venettä ja moottoria


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16483
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      38
      4417
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2587
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1888
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1533
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      389
      1486
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1309
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1263
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      972
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      955
    Aihe