OLYMPIAPAIKAT

HannuRa

RUSSIA 12
KAZASTAN 9
USA 9
AZRBAIJAN 7
IRAN 7
BELARUSIA 6
JAPAN 5
BULGARIA 5
TURKEY 5
GEORGIA 5
CHINA 3
SWEDEN 3
HUNGARY 3
CUBA 3
CANADA 2
UKRAINA 2
MONGOLIA 2
NORHT KOREA 2
POLAND 2
KOREA 2
VENEZUELA 2
ARMENIA 2
COMLOMBIA 1
CAMERON 1
GERMANY 1
SERBIA 1
FINLAND 1
EGYPT 1
PUERTO RICO 1
FRANCE 1
LATVIJA 1
NIGERIA 1

Paikkoja 33:lle maalle yhteensä 108
Eurooppaan 57, Aasiaan 30, Amerikkaan 18, Afrikka 3

18

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aha..

      jassoo...

    • aasia nousoo

      karmeella rytinällä

    • Ja mielenkiintoista on vilkaista noita paikan saavuttaneita maita myös sarjoittain. kevään karsintarumba on tiukka ja suomalaisittain se näyttää melkoisen tukalalta.
      Suomen oma karsintaturnaus on luonnollisesti tärkeä iskunpaikka paikkojen metsästykseen, mutta sitä on varmasti myös Euroopan oma karsintaturnaus.

      55 kiloisissa Eurooppa sai neljä paikka: Azerit, Valko-Venäjä, Venäjä ja Unkari. EM-kisoissa kuuden joukkoon selvinneistä maista ilman paikkaa jäivät kaksi parasta eli Armenia ja Ukraina, lisäksi kuutonen Viro. Myös Georgia on ilman paikkaa, samoin kuin tietenkin Suomi.

      60 kiloa oli Euroopan vinkkelistä tosi tyly. paikat vain Venäjälle ja Bulgarialle. EM-kisojen kuudesta kärkimaasta vain Bulgaria sai paikan, joten kivinen tie on Suomen edustajalla kuljettavana.

      66 kiloa oli niin ikään kahden Euroopan paikan sarja. Vain Georgia ja Saksa paikan, joten huikea on kamppailu Lontoon lipusta eurooppalaisittain. Tämä sarja taisi olla ainoa, jossa Venäjä jäi krekossa ilman paikkaa.

      74 kiloa oli eurooppalaisittain hyvä, kun viisi paikkaa irtosi. Toisaalta kevään EM-kisojen kaksi parasta maata eli Azerit ja Unkari jäivät ilman paikkaa. Samoin Ranska.

      84 kiloisista ei suomalaisten kannata huolta kantaa, kun Rami teki miehen työn. Eurooppaan tästä sarjasta kaikki kuusi jaettua paikkaa

      96 kilon sarjassa vain Egypti sai paikan eurooppalaisten lisäksi. 120 kilon sarjassa Eurooppa sai vain kolme paikkaa. tämä on sarja, jossa Venäjältä puuttuu vielä olympialaisiin.

      naisten 48 kilon sarjassa suomalaispainijalla on paljon kilpakumppaineita Euroopasta. Ainoan paikan Eurooppaan otti Azerien painija. Joten Euroopan turnauksessa tasoa riittää.

      tuolla jossain toisessa ketjussa muistutettiin siitä, että vapaan puolella Latvialle 84 kilon edustuspaikan napannut painija on voitettu Helsinki Openissa suomalaisvoimin viime marras-joulukuussa. Eurooppaan tuli tuosta sarjasta kaikkiaan viisi paikkaa, joten kannattaisiko Ville Heino lähettää paikan metsästykseen ainakin Euroopan karsintaan Vantaan lisäksi.

    • Hannu Ra

      Mielestäni kaikkiin karsintaturnauksiin saa osallistua kaikki. Eli euroopan karsintaturnauksessa on mukana jo kaikki muutkin liputta jääneet.

      Eli sinänsä ei ole merkitystä, montako paikkaa on mennyt eurooppaan mistäkin sarjasta. Toki euroopan taso on maanosista kovin. Vapaapainissa E-Amerikka nousee kovalla vauhdilla. Canada ei saanut miesvapaapainista yhtään paikkaa. Sen sijaan niitä meni Puerto Ricoon, Colombiaan, venezuelaan.

      • Tero Luostarinen

        http://www.olympiakamppailu.fi/uutiskone/?page_id=343

        tuolla yhteenveto. Euroopan maaosaturneessa siis vain Euroopan painijoista 2 parasta/sarja saa paikan.

        sitten on vielä jäljellä 2 mailmankarsintakisaa toinen kiinassa ja toinen vantaalla.
        siellä vielä 2 paikkaa / sarja


    • Olet Hannu tässä asiassa totaalisen väärässä, kyllä joka maanosalla on yksi oma karsinta. Tai ei ihan kaikilla. Oseania on yhdistetty jonkun kanssa, olisiko Aasian tai Afrikan. Taisi olla Afrikan.
      Jos et minua usko, niin voit käydä vilkaisemassa asiaa vaikkapa Kansainvälisen painiliiton sivuilta. Aiemmin noita maanosa kohtaisia paikkoja jaettiiin esimerkiksi EM-kisoissa, mutta nyt on omat olympiakarsinnat, joissa jaossa kaksi paikkaa per sarja.

    • HannuRa

      Myönnän olleeni väärässä. Ei ole ollut aikaa perehtyä. Tuollahan ne olisi olleet, kuten tero laittoi linkin.

      Tämä systeemi takaa siis sen, että olympialaisissa ei sittenkään ole maailman parhaat painijat mukana.

      Eurooppa ja Aasia alkavat erottoa muista selkeästi ja siten helppoja paikkoja on muissa maanosissa jaossa, varsinkin, jos MM -kilpailuista jo tuli jokunen.

      Olympialaisiin pääseminenkin alkaa olla jo aikamoinen saavutus.

      • kuinka perustelet

        MM-kisat ( kaikki maat mukana ) : 6 parasta
        Maanosakohtainen turnaus : 8 parasta ( 2 / maanosa )
        Mailmankarsinnat 2 kpl : 4 parasta ( 2/kisa) ( kaikki maat mukana)

        yhteensä 18 parasta kisoihin ? miksi siis ei parhaat ole mukana????


      • pellehermanniksi
        kuinka perustelet kirjoitti:

        MM-kisat ( kaikki maat mukana ) : 6 parasta
        Maanosakohtainen turnaus : 8 parasta ( 2 / maanosa )
        Mailmankarsinnat 2 kpl : 4 parasta ( 2/kisa) ( kaikki maat mukana)

        yhteensä 18 parasta kisoihin ? miksi siis ei parhaat ole mukana????

        No hei kuule jossain maanosassa voi olla parempia enemmän kuin toisissa !
        Kun on määritelty että 2 per maanosa se rajoittaa sen juuri tuojon kahteen vaikka olisi useampikin. Toisesta maanosastaa voi päästä siten huonompi.


      • hellepermanniksi
        pellehermanniksi kirjoitti:

        No hei kuule jossain maanosassa voi olla parempia enemmän kuin toisissa !
        Kun on määritelty että 2 per maanosa se rajoittaa sen juuri tuojon kahteen vaikka olisi useampikin. Toisesta maanosastaa voi päästä siten huonompi.

        mikä niitä estää ottamasta paikkaa MM-kisoissa ja mailmanturneissa ?


      • ottihan euroopa
        pellehermanniksi kirjoitti:

        No hei kuule jossain maanosassa voi olla parempia enemmän kuin toisissa !
        Kun on määritelty että 2 per maanosa se rajoittaa sen juuri tuojon kahteen vaikka olisi useampikin. Toisesta maanosastaa voi päästä siten huonompi.

        joissain sarjoissa jo 4-5 paikkaa pelekästää mm-kisoisa


      • "Parhaat mukana"-ilmaisun voi käsittää monella tapaa. On siellä varmasti sarjaan parhaat mukana, jos ilmaisu rajataan kuuteen painijaan/sarja.
        MM-paineista paikkoja sai kuusi, joten ainakin kaksi parasta pääsi sitä kautta. Sarjan kolmanneksi paras saattoi hävitä kakkoselle alkukierroksella ja kun sarjan toiseksi paras painija hävisi parhaalle, eikä selvinnyt finaaliin, niin kolmanneksi paras jäi MM-paineissa rannalle. Joten MM-paineista varmuudella vain kaksi parasta jatkoon neljä muuta.
        Sarjan kolmanneksi, neljänneksi ja viidenneksi jatkavat karsintoja maanosiensa karsinnoissa. Jos kaikki ovat vaikkapa Euroopasta, niin aivan varmasti vain näistä paras eli kolmonen pääsee Lontooseen. Nelosen ja viitosen on voinut arpaonni heittää samalle puolelle kaaviota, eikä jatkopaikkoja irtoa.
        Sarjan neljänneksi ja viidenneksi parhaat matkaavat sitten ensimmäiseen koko maailman turnaukseen muiden paikkaa saamattomien kanssa. Siellä on kolme paikkaa tarjolla miehillä/sarja, joten aivan varmasti turnauksen kaksi parasta pääsee jatkamaan, vaikka osuisivat saman puoleen kaaviota. Tässä maailman karsinnassa ilmeisesti kolmoset painivat keskenään.
        Ja kun nyt on sarjan viisi parasta päässyt jatkoon, niin sarjan kuudenneksi paras hoitaa homman Vantaalla. Ellei kyseessä ole juuri se sarja, jossa tuomarit antavat vähän apua isäntämaalle.

        Ja vaikeaa kisoihin pääsy varmasti on, mutta painin tilannetta ei voi edes verrata judoon. Siellä järjestelmä perustuu maailmanrankinglistaan, joten kisoissa on pitänyt kiertää melko hanakasti jo vuoden päivät ja homma jatkuu ensi kevääseen.


      • painin ystävä.
        kuinka perustelet kirjoitti:

        MM-kisat ( kaikki maat mukana ) : 6 parasta
        Maanosakohtainen turnaus : 8 parasta ( 2 / maanosa )
        Mailmankarsinnat 2 kpl : 4 parasta ( 2/kisa) ( kaikki maat mukana)

        yhteensä 18 parasta kisoihin ? miksi siis ei parhaat ole mukana????

        minä ihmettelen sitä että miksi joka sarjaan ei valita vain 16 parasta painijaa? näin siksi että se tietäisi tasamäärää otteluita kaikille painijoille. eli ensi mukana 16, sitten 8, sitten 4 ja sitten kaksi. nyt joudutaan ottelemaan tasauskierroksia jolloin osalle tulee väistämättä ottelu enemmän kuin muille.

        tästä olisi se hyöty, että painijoiden määrä olympilaisiin on nykyään rajattu. jos tälläinen rajaus 16 per sarja saataisiin niin se käsittääkseni mahdollistaisi yhden sarjan lisää. näin siksi että painijamäärä pysyisi samana vaikka yksi sarja tulisikin lisää.

        vai mitä mieltä ollaan? ollenko laskenut päin peetä? ja tietääkö joku mikä on painijoiden kokonaismäärä joka olympialaisiin saa osallistu?


      • olympialaisten

        tarkotus onkin että joka mailmankolkasta mitellään lajeissa. Maanosien parhaat mittelee maanosien kisoissa. Olympialaiset loppus jos lajeihin otettas vaan parhaat parhailta alueilta.


    • el isumma summarum

      kyllä parhaat selvii kisoihin. itku pois markkinoilta

      • kunhanvaanlöpisen

        Eihän tässä itketä mitään.

        Afrikasta pääsee kaksi painijaa maaosaturnauksesta ja varmuudella ainakin toinen jos ei molemmat ole huonompia painijoita, mitä jää euroopasta ilman kisalippua. Samoin voi olla amerikan osalta. Amerikassa on terävä kärki (USA). Kanada putsaa pöytää maanosakarsinnoissa (ei yhtään paikkaa miehissä vp/kr).

        Eli kyllä kisoihin matkustaa 2-4 sellaista painijaa, joita parempiakin löytyy euroopasta/aasiasta.

        Ihan terävin kärki toki on paikalla, mutta tällainen kuvio vaikuttaa juuri Suomen kaltaisiin painimaihin.


    • 5g64564564

      Mihin unohdit Kuuban?? Kanada mitään putsaa jos Kuuba on siellä myös. Vähä ajatusta peliin.

      • hyvähuomio

        Niin CUBA sai jo pari paikkaa. Toki ne ottaa myös lopuille. Eli Cuba ja Kanada taitavat viedä vp paikat ameriikasta. Jenkit sai jo 5 paikkaa seitsemästä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      38
      3545
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      32
      2315
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      80
      2243
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      45
      2111
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1484
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      18
      1445
    7. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1396
    8. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      957
    9. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      48
      945
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      37
      823
    Aihe