Kylväytyykö veriapila itsestään eli pysyvätkö siemenet hengissä sekä itämiskelpoisina ja -intoisina Suomen talven yli?
Veriapila
6
832
Vastaukset
- eroon haluaisin
jos tarkoitat sitä tumman viininpunaista apilanlehteä muistuttavaa keltakukkaista 'rikkaruohoa' niin älä ole huolissasi sen säilymisestä. Saat maanvaivan jos sen olet vahingossa maillesi saanut. leviää hallitsemattomasti mihin sattuu keinoa sen leviämiseen en tiedä mutta itselleni se tuli puutarhalta ostetun toisen kasvinmukana ja nut sitä on ympäri pihaa tunkee jopa asfaltin raoistakin vaikka onkin pienet juuret niin kova on leviämään, ei lopu kitkemällä.
- kasvattaja
Ei ole sama kasvi. Sinä tarkoitan pihakäenkaalia ja tuossa kysyttiin veriapilasta.
Ainakin veriapilaa näkee joskus teinvarsilla, joten itse se on sinne kylväytynyt
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/veriapila- O-mukulakiurunkannus
Kiitos linkistä. Sen luettuani tulin siihen tulokseen, että ainakin satunnaisesti siemenet kestävät meikäläiset talviolot.
Yritänpä keräillä siemeniä tässä syksyn mittaan, kun täällä lähitienoilla joutomailla kasvaa veriapilaa useassakin paikassa. Kaupungin puistomiehet lienevät heitelleet siemenpussien pohjia milloin minnekin, missä ovat sattuneet kuljeskelemaan. ;-)
- eroon haluaisin
sori, en tiennyt sen rikkaruohon nimeä, arvelin siksi apilaksi lehtien perusteella, tiedätkö keinon päästä eroon.
- O-mukulakiurunkannus
Minusta pihakäenkaalista ei ole erityisen vaikea päästä eroon, jos nyt välttämättä haluaa. Aina taimen nähdessään nyppäisee pois, niin kyllä se siitä katoaa.
On tietysti hyvä, jos ei päästä sitä siementämään.
Minusta pihakäenkaali on jokseenkin harmiton. Se ei kasva isoksi eikä tee mitään kiusaa naapureilleen. Kauniiksikin sitä voi perustellusti sanoa, sen väri on mukava kontrasti monille muille kasveille.
- kasvattaja
Minäkin tykkään pihakäenkaalista, se on tosi helppo kiskasta pois heti kun näkee, mutta on kaunis väriltään .
Se on kaunis varsinkin harmaalehtisten kasvien seurana ja toki muidenkin.
Näin syksylläkin kiva väriläiskä, samoin kesäkukkaistutuksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t887141- 353791
- 453360
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402532- 412262
- 2062259
- 1222192
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292119Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401749