AA PÄIVÄN TEKSTI

AA®

Päivän *19. 9. 2011*  teksti

. HYVÄKSYMINEN
Myönsimme, ettemme kyenneet nujertamaan alkoholia jäljellä olevilla voimillamme ja niin hyväksyimme siitä seuraavan tosiasian, että riippuvuus Korkeammasta Voimasta (vaikka vain AA ryhmästämme) voisi suorittaa tämän tähän asti mahdottoman tehtävän. Sillä hetkellä, kun pystyimme täysin hyväksymään nämä tosiasiat, vapautumisemme alkoholin pakkomielteestä oli alkanut.
*AA ELÄMÄNTAPANA, s. 109*
"Koin vapauden vasta myönnettyäni voivani jättää tahtoni ja elämäni Korkeamman Voimani huomaan, jota kutsun Jumalaksi. Tyyneys vuodattautui elämäni kaaokseen hyväksyessäni, että kaikki mitä jouduin käymään läpi oli elämää ja että Jumala auttaisi minua näissä vaikeuksissani ja vielä paljossa muussakin. Sen jälkeen Hän on auttanut minut läpäisemään kaikki vaikeuteni! Kun hyväksyn tilanteet sellaisina kuin ne ovat, ei siten kuin haluaisin niiden olevan, voin alkaa kasvaa ja saada tyyneyttä ja mielenrauhaa."

2

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12345625

      Kyllä sinä olet melko poju

    • Päivä kerrallaan

      Viisaita ajatuksia!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      386
      5779
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1742
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      1001
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      914
    5. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      46
      872
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      52
      872
    7. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      872
    8. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      861
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      833
    10. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      827
    Aihe