Johnsson 115 hp-04 öljynsuodatin

Vaihdoin m-öljyt ja ihmettelen miten ö-suodatin on ajateltu vaihtaa, kun se on moottorin alla. Sinne ei pääse mitenkään käsiksi, näkyy pakosarjojen alla olevan.
Pitääkö purkaa pakosarjat vai mikä ihmeen juttu tää on ?

Onx kellään tietoa ? Taitaa olla tarkoitus , että viedään huoltoon vaihdettavaksi ja maksaa hunajaa.
3107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olisiko tästä apua. Ainakin kysyjä sai noilla ohjeilla vaihdettua sen itse.
Ruuvin kannat kuusiokoloja ta Thorxeja.

Default Re: 2004 Johnson 115 oil filter removal?

Ok, I got home last night to take a look at it and it looks like the side panel must be the lower engine cover. It has six screws that need to be taken out in order to pull the cover and get to the filter. Now if I can figure out how to get those, factory installed, screws out! I may just take it into the shop, I don't want to bugger up the screw heads or bust anything loose.

Äänestä
  • Aloittaja

    Great !

    Tätä itsekin vähän ounastelin että jostain pitää purkaa mutta kun vaikutti olevan yhtä kuorta. Kiitos , kokeillaan. Mistä muuten löysit k.o. tekstin jos siellä olis muutakin käyttökelpoista.

    Äänestä

Netistä löytyy hyvin tietoa, mutta alla linkki www.boats.net sivustolle. Sieltä löytyy ihan kaikkea original osanumeroista lähtien.

http://www.boats.net/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9713482 kirjoitti:

Vaihdoin m-öljyt ja ihmettelen miten ö-suodatin on ajateltu vaihtaa, kun se on moottorin alla. Sinne ei pääse mitenkään käsiksi, näkyy pakosarjojen alla olevan.
Pitääkö purkaa pakosarjat vai mikä ihmeen juttu tää on ?

Onx kellään tietoa ? Taitaa olla tarkoitus , että viedään huoltoon vaihdettavaksi ja maksaa hunajaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu