Olemme avioliitossa elävä vl-pari ja meillä molemmilla on omat harrastukset töitten ohessa. Olen huomannut muutoksia vaimoni käyttäytymisessä esim. 2 kertaa viikossa ennen tapahtunut harrastus on muuttunut 4 kertaa viikossa tapahtuvaksi harrastukseksi. Aikaisemmin ei juuri koskaan käyttänyt meikkiä nyt melkein päivittäin. Tuntuu välillä poissa olevalta kotona ollessaan mutta kuitenkin haluaa läheisyyttä ja huomiota. Peilailee itseään entistä enemmän. Hakee katseita muilta ihmisiltä koko ajan. Seksielämämme on aktiivista ja hän tekee usein aloitteen, mutta silti minusta tuntuu että hän ei ole täysillä mukana touhussa ja että siitä on tullut hänelle vain suoritus.
Tunnustan että olen tarkistellut hänen puhelimensa loki tietoja mutta en ole niissä mitään ihmeellistä huomannut.
Riitelemme pienistä asioista mutta sovimme ne kuitenkin nopeasti.
Elämämme tuntuu onnelliselta silti tämä muutos on vaivannut mieltäni jo pitemmän aikaa ja olen yrittänyt todistella itselleni että mitään ei ole tapahtunut.
Tunnustan että olen tarkistellut hänen puhelimensa loki tietoja mutta en ole niissä mitään ihmeellistä huomannut.
Riitelemme pienistä asioista mutta sovimme ne kuitenkin nopeasti.
Elämämme tuntuu onnelliselta silti tämä muutos on vaivannut mieltäni jo pitemmän aikaa ja olen yrittänyt todistella itselleni että mitään ei ole tapahtunut.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen itse keskiikäinen vl-nainen. Tuo "poissaoleva" voisi kyllä viitata johonkin. Tosin ihminen voi olla poissaoleva esim. jos on isoja pohdintoja tai kriisejä käynnissä muuten. Esim. miettii uskonasioita (tällähetkellä lukuisat vl-t miettivät) tai jos on jotain masennusta. Keski-iän kriisi voi monella naisella (huomannut itsestäni) ilmetä korostuneena itsestään huolehtimisena. Jumpat, kauneus, vaatteet jne. Ainakin monella vl-naisella tämä vaihe tulee kun/jos on selvinnyt pikkulapsirumbasta jotenkin yli.
Onko teillä lapsia? Mitä jos varaisit teille kivan matkan jonnekin ja nostaisit varovasti huolesi esiin. Epätietoisuudessa eläminen on hyvin kuluttavaa sinulle.
Ole MIES. Ota asia puheeksi heti juuriaan myöten ja kerro rehdisti mitä mielessäsi liikkuu. Ne 2 kertaa viikossa hänen edukseen tapahtuvat harrastukset pitäisi muuttaa yhteisiksi.
Toimiva avioliitto ja siihen liittyvä onnellisuus liittyy läheisesti yhdessä tekemiseen.
Olet tyypillinen mustasukkaisuustapaus. Jos vaimosi haluaa toisen luo niin menköön. Et voi pitää häntä itselläsi väkisin. Ainoa mitä voit tehdä, on kohdella häntä hyvin. Vakoilulla ja rähjäämisellä et ainakaan voita häntä itsellesi.
Linnan kirjassa Tuntematon sotilas jermut totesivat hirtehishuumorilla, että "sittenpähän saavat suureen tarpeeseensa", kun vihollisen propaganda väitti, että kotirintamalla saksalaiset käyttävät hyväkseen heidän vaimojaan.
Minä olen nainen. Mistä tulevat ihastumiset? Kenen syy?
Olin avioliitossa, kun ihastuimme toisen miehen kanssa toisiimme. Se ihastuminen vain tuli. En sitä etsinyt eikä tuo toinen mieskään. Mitään emme tehneet, tarkoitan aviorikosta. Aloin hehkua ja muutkin miehet huomasivat minut ja joku ihastuikin vahvasti, vaikka en mitenkään rohkaissut. Sievästi pakkeja siinä monen miehen loukussa jouduin jakamaan.
Halusin olla avioliitossamme ja toimin juuri kuten kerroit vaimosi tekevän: rakastella tahdoin usein aviomieheni kanssa ja lähes aina minä tein aloitteen. Rakastin aviomiestäni, vaikka se toinen mies tunki yötä päivää mieleeni pakolla. Odotin, että aviomieheni tekee jotain ja vie jalat altani ja auttaa pois tuon toisen miehen lumosta. rakastin aviomiestäni ja niitä vuosia, jotka olimme yhdessä touhunneet. Rakastin aviomieheni huolenpitoa kodistamme. Aviomieheni oli mustasukkainen ja aavisti tilanteen.
Saimme - aviomieheni ja minä - lapsen tuon huuman hedelmänä. Kun jäin kotiin vauvaa hoitamaan ja olin pelkästään aviomieheni oma, niin mieheni muuttui ilkeäksi ja haukkui minua rumaksi ja vanhaksi. Se oli tuskaisaa ja ihmettelin ja harmittelin itsekin, että miksi en aviomiestäni jättänyt silloin, kun ihastuksia oli joka sormelle.
Niin muuttuvat miehet ja miesten mielet.
Että terveisii vaan aloittajalle: toimi sinä viisaammin kuin minun aviomieheni.
"...Kun jäin kotiin vauvaa hoitamaan ja olin pelkästään aviomieheni oma, niin mieheni muuttui ilkeäksi ja haukkui minua rumaksi ja vanhaksi. Se oli tuskaisaa ja ihmettelin ja harmittelin itsekin, että miksi en aviomiestäni jättänyt silloin, kun ihastuksia oli ..."
Et ole ainoa!
Minulle kävi juuri samalla alilla. Mies alkoi haukumaan todella härskisti ja rumasti. Sitä kesti monta vuotta. Kouluttauduuin ja menin töihin. Sitten kun oma talous oli vakaa, otin eron. Elämä tuntuu paremmalta kun ei tarvi kuunnella joka päivä haukkumista.
Siis ei oo totta ihanko tosissas luulet että uskotaan keenkään kyselevän tommosta täältä.
Pöhkö pelle trolli