Operaattorivapaa nettitikku

Elisan ex

Onko sellaista saatavissa ollenkaan ?

Kävin äsken elisa shopissa kertomassa ettei nettitikkuni toimi Soneran chipin kanssa. Vaikka oli ostettu ilman kytkykauppoja ja sitoumuksia.

Iskivät rahat takaisin 120 e ja sanoivat ettei sellaisia kuin operaattoririippumattomia mokkuloita heillä ole ?

Onko näin ? Tarinan uskottavuutta paransi rahojen takaisinmaksu.

6

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kns3

      Elisan kaupassa ei ehkä ole, mutta kaikissa hyvin varustetuissa

      tietokonealanliikkeissä on useampiakin eri merkkejä.

      • Kyllä. Kaupoista löytyy monenlaisia. Vilkaisu jonkin alan nettikaupan sivustolle olisi kertonut asian kysyjälle tuota pikaa.


    • pikemminkintaitavat olla operaattorilukitut harvinaisia ... Soneran 24 kk kytkyn jälkeen jäänyt Huawei E230 on nyt käytössä DNA:n simm'illä (Mobile Partner taisi olla Sonerakäyttöön "hakkeroitu")

    • kyllä niitä on

      On sellaisia olemassa, Prismassa ja R-kioskilla ovat ainakin myyneet Webee-nettitikkua ja se on täysin operaattorista riippumaton. En tosin tiedä onko enää myynnissä mutta ainakin ollut on.
      Tässä lisätietoa:
      http://www.daimler.fi/tuotteet/kodin-verkkotuotteet-ja-viihde-elektroniikka/laajakaista/3g-usb-modeemit
      Hintaa ärrällä tuolle oli muistaakseni 99 euroa.

      Niin ja ainahan voi sit tilata Verkkokauppa.comista, siellä nyt ainakin on jos jonkinlaista nettitikkua joita ei ole lukittu millään tavalla koska ne ostetaan erikseen, ilman liittymää.

    • döklöerqölkasf

      Itse olen yrittänyt elisa shopin tikkua käyttää dna operaattorin kanssa.
      Kun lopulta saatu lukitus pois päältä, silti herjaa että ei pelaa.. Pitääköhän minullakin käydä hakeen rahat takaisin vai mikä neuvoksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3089
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      70
      2960
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      67
      2859
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2554
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      38
      1910
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1637
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1619
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1575
    9. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1536
    10. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      15
      1440
    Aihe