minua kiinnostaa lippulehtikala, mistä voin hankkia tämän kalan.
voisitteko ystävällisesti kertoa minulle.
kiitos!!!
lippulehtikala
3
760
Vastaukset 3
Lippulehtikala kasvaa noin 30-40 senttiä korkeaksi ja tarvitseekin siis yli 50 senttiä korken akvaarion. Suositus pH-arvo on 5.7-6.0 ja lämpötila 25-30 astetta.
Akvaarion koon tulisi olla vähintään 300 litrainen. Sitä hoidetaan aivan kuin lehtikalaa, pH poikkeaa vain hiukan. Aika haastava ensimmäiseksi kalaksi, tarvitsee ison akvaarion jossa olisi tehokas suodatus(mielellään molemmat, ulko - ja sisäsuodattimet).
Netistä ja kirjoista löytyy aika paljon lehtikaloista tietoa, lueppa siis sieltä kaikki tarvittatavat perustiedot ja harkitse vasta sitten lehtikalan ostoa. Lippulehtikaloja ei taida olla kovin paljoa myynnissä, silloin tällöin näkyy.- ;))
Normaali lehtikala tarvitsee 50 cm, lippulehden kohdalla puhutaan yli 70 cm korkeasta altaasta. Normaalille lehtikselle kelpaa 300 litraa, lippu vaatii 500 tai enemmän. Hintaa on paljon ja saatavuus heikko
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?t=170503 - Anonyymi
varmaan kaupasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 139916
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?98805Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha106773- 60735
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät55601Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!26583Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett44497- 154489
- 42479
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.47445