minua kiinnostaa lippulehtikala, mistä voin hankkia tämän kalan.
voisitteko ystävällisesti kertoa minulle.
kiitos!!!
lippulehtikala
3
759
Vastaukset 3
Lippulehtikala kasvaa noin 30-40 senttiä korkeaksi ja tarvitseekin siis yli 50 senttiä korken akvaarion. Suositus pH-arvo on 5.7-6.0 ja lämpötila 25-30 astetta.
Akvaarion koon tulisi olla vähintään 300 litrainen. Sitä hoidetaan aivan kuin lehtikalaa, pH poikkeaa vain hiukan. Aika haastava ensimmäiseksi kalaksi, tarvitsee ison akvaarion jossa olisi tehokas suodatus(mielellään molemmat, ulko - ja sisäsuodattimet).
Netistä ja kirjoista löytyy aika paljon lehtikaloista tietoa, lueppa siis sieltä kaikki tarvittatavat perustiedot ja harkitse vasta sitten lehtikalan ostoa. Lippulehtikaloja ei taida olla kovin paljoa myynnissä, silloin tällöin näkyy.- ;))
Normaali lehtikala tarvitsee 50 cm, lippulehden kohdalla puhutaan yli 70 cm korkeasta altaasta. Normaalille lehtikselle kelpaa 300 litraa, lippu vaatii 500 tai enemmän. Hintaa on paljon ja saatavuus heikko
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?t=170503 - Anonyymi
varmaan kaupasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791366
- 851263
- 98994
- 48833
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40733Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83609Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7536Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512