Olen alkanut maalaamaan, tekemään lyijypiirrostöitä ym. asiakkaan antamasta muotokuvasta, mutta olen ajatellut myös josko tulevaisuudessa minusta olisi kuvittajaksi. Haluaisin vähän mielipiteitä siitä olisiko minulla mitään mahdollisuuksia yleensä mallikuvista piirtäjänä ja näin..kuvittajaksi, vaikka eihän siitä tulevaisuudesta tiedä :D (nettisivutkin löytyy..)
Tilaustöitä muotokuvasta
7
130
Vastaukset
- ei-kuvan-kuvaa
Minkähän perusteella nyt pitäs lausunto antaa..
- No, näkemäni...
...perusteella kannustan jotta mikä ettei...
Ilmiselvästi sinulla on otetta kaikissa noissa joita tuossa nettisivulla oli. :)
Olet vielä nuori ja kehitystä työskentelyssäsi tapahtuu mitä enemmän vain jaksat pakertaa. Sen verran sinua neuvon näin vanhana ja kokeneena kuvataide-ammattilaisena että älä jumiudu sellaiseksi kapea-alaiseksi taiteilijaksi joka ei edes kokeile eri menetelmiä ja ja "ismejä". Käsittänet varmaan että käsite "nykytaide" on joillekin...ja varsinkin tällä palstalla oikein kirosana mutta sen neuvon annan että vierailet paljon näyttelyissä ja ole näkemällesi ennakkoluuloton ja ota taiteesta kaikki irti myös visuaalisessa mielessä.
olen oikeastaan otettu henkilökohtaisesti tuon linkkisi takana olevista töistäsi! Ikäsi antaa minun luottaa siihen että taiteella täällä suomessamme sittenkin on vielä tulevaisuutta. Älä jumiudu ystävä pieni! Olet varmaan jopa täälläkin nähnyt mihin sellainen saattaa johtaa.
Kiitos muuten tuosta linkistä!!- susa.mari
Kiva että olet tuota mieltä! Kannustavin mielin siis eteenpäin :D Olen todellakin kokeillut kaikenlaista, kolmea erilaista grafiikkaa, veistämistä, muotoilua savesta, hiiliä ym. mutta tilaustöiden kannalta olen päätynyt noihin vaihtoehtoihin ja pitäydyn niissä ainakin hetken. Josko jossain välissä alan hallita vesivärit oikein kunnolla niin mikä ettei jos niihin laajennan, itse kun niin rakastan pensseli/kynä kädessä tekemistä. Se on vaan se kädellä tekemisen taika mikä vie mukanaan.
Akvarellit ovat myös oikein ihania, en edes enää muista mitä kaikkea olen kokeillut.
Mallista olen piirtänyt varmaan koko ikäni, se on kehittänyt silmän ja käden yhteistyön niin pitkälle että aloitin muotokuvien teon, mutta olet oikeassa jos meinaan kuvittajaksi niin erilaisten tekniikoiden lisäharjoittaminen ei ole pahitteeksi. Joskus vielä aikuisena aion omaan asuntooni pitää pelkästään taiteelle oman huoneen, ettei haittaa jos vähän sotkua tulee.
Omasta mielestä piirtäminen on kyllä mielikuvituksen kannalta jotenkin jäänyt, se ei kyllä itseäni haittaa koska tyylinsä ja tapansa kullakin...
Vaan itselläni vielä opiskelut vähää vaille kesken ja harrastus niin itsensä toteuttaminen on jäänyt suppeaksi..
Kiitos vielä! :)
- VoiKun...
...tulin hyvälle mielelle tuosta sinun linkistäsi! Hienoa huomata että meillä kuitenkin on jatkuvuutta ja kun sinä vielä olet noin nuori niin sitä suuremmalla syyllä olen iloinen. Kaikkea hyvää sinulle!
- kriitti
Jatka ihmeessä piirtämistä ja maalaamista. Työsi ovat hyviä.
Sinun kannattaisi varmaan piirtää ihmisiäkin. Se on vaikeaa, mutta kiinnostavaa. Mun mielestä kannataa välttää räikeitä värejä. Jotkut punaiset, aniliinit ja vihreät näytti vähän häiritseviltä noissa kuvissa. Makuasia. Enkä nyt tarkoita värikkyyttä yleensä.- susa.mari
Kyllä oon tehny ihmisiä jonkin verran mut en nyt lähiaikoina semmosia mitä voisin sivuille laittaa. Mielellään vois ottaa niitä kumminkin jos tulee joskus. Itellä kun on taito tehä mallista niin malli kuin malli menee et ei sillä niin väliä kumminkaan... ja sitä paitsi pidän väreistä, makuasia mut ite omiin töihin tykkään laittaa mut asiakastöistä yritän mahollisimman neutraaleja saada, ei siinä... Mut kritiikkiä on kiva välillä saada ettei sokeesti viuhdo yhteen suuntaan vaan, kiitos :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2882397Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1372137Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132018- 1671508
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381257Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193878- 85876
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala448775- 50625