Onko tämä ihan laillista puuhaa, nimittäin asuntoalueella, missä on omakotitaloja vieri vieressä. Nimittäin naapurimme aikuinen mies leikkii autoilla, siis aikuinen mies leikkii autoilla. Tämän autotallissa toimii ns jokamiesautojen virityspaja. Pihalla on jos jonkinlaista jokkisautoa, ja kaasuttelun äänet on lähinnä se joka häiritsee. Ja kun tätä kaasuttelua tapahtuu lähinnä klo 18-24 välisenä aikana. Ei se mitään, jos osaisi klo 21:een mennessä lopettaa, mutta kun jatkaa lähes joka ilta puolille öin saakka. Jokkisautojen äänekäs kaasuttelu rassaa hermoja, on ihan eri luokkaa kuin tavallisen auton kaasuttelu.
Ymmärrän, että kyseessä on harrastus, mutta eikö voisi autopajaa hommata jostain syrjemmästä, missä se ei häiritse muita ihmisiä. Asiasta on tullut valituksia myös muilta naapureilta, mutta homma vain jatkuu. On meinaa sen verran ärsyttävää kuunnella joka ilta tuutulaulukseen, WHOM-WHOM-WHOM-WHOOM-WHOM-WHOM-WHOM-WHOOM-WHOM-WHOM... Päättymättömällä kasetilla.
auton virityspaja autotallissa
21
1691
Vastaukset
- NoS
Kyllä kai nuo tehoäänet häiritsee jos omas on joku riisikuppi. Ne kun muistuttaa sua ikävästi siitä miten autosta kuuluisi lähteä ääntä eikä mitään pillin pihiniää niinkuin sun riisikupista.
- thasterr
so-so. kerron pian isälles tai äidilles. olepa kiltisti että saat nallekarkkia lauantaina.
- ,.-,.-,.-
Siinä taas joku vasta kortin saanut finninaamajonne avautuu äänekkäästä isin ostamasta ruosteläjästä. Pakkohan sitä pientä pippeliä on jollain yrittää kasvattaa, vaikka sitten huudattamalla sitä lotjaansa ja keuhkoamalla "teho"äänistä.
- näiiiiinnnn onnnn
Asiasta voi ilmoittaa poliisille.Ympäristölaissa on tarkemmin määritelty haju- savu- ja äänihaitat taajama- ja kaupunkialueilla. Sen vuoksi esim. vastaavat ammattipohjaiset pajat sijaitsevat yleensä teollisuusalueilla ja kauempana asutuksista,koska jo pelkästään liiketoimintana moinen asettaisi melkoiset rajoitteet yrittäjälle.
Jos naapurisi ei asiasta välitä voi sitkeästi jatkaa valittamista sekä hakea allekirjoitukset naapureiltasi, jolloin asiaan puututaan järeämmin sakkojen kera.Vaatii vain sinulta viitseliäisyyttä jaksaa kiertää puhumassa asiasta.- fmnkas
Täytyy kokeilla. Luulen että toiminta ei ole ammattipohjaista, vaan enempi harrastus. En ainakaan löytänyt mitään yritysrekisteriä kyseisestä osoitteesta. Harrastushan tuo jokkis tietysti on, mutta lähes jokailtaisena pajatoiminta häiritsee melkoisesti naapureita. Varsinkin se kaasuttelu. Toisaalta poliisin tullessa paikalle, voivat pojat vain ruuvailla autojaan, eihän siitä ääntä kuulu, ja poliisit eivät voi tehdä mitään. Toisaalta, voiko poliisi kieltää korjaamasta autoa autotallissa? En oikein usko, olen itsekin vaihtanut renkaita, vaihtanut öljyjä, tms. Tosin naapuri rassaa kavereidenkin autoja. Aina on 2-3 jokkis kuplavolkkaria pihassa, numero kyljessä. Eli kyllä ainakin toiminta on selvästi suunnitelmallista, ja toisaalta varmaan rahakin vaihtaa omistajaa, verottajan tietämättä.
- ok-onela!
Rälläkän vongunta kuuluu luontaisetuihin ok-onnelassa!
- Toleranssia hei
Kaikenlaisista pikkujutuista sitä ihmiset jaksaakin marista. Anna miehen harrastaa. Ei hänkään tule sua neuvomaan miten sinun pitäisi muka elää. Häpeä itsekkyyttäsi juntti.
- thunder---
thunder
- ''''''''''''''''''''
thunder--- kirjoitti:
thunder
Meilläpäin taitaa olla vähän samansuuntaista toimintaa .Tämä pojan loppi ei kuulemma edes asu siinä paikassa jossa virittelee niitä romu autoja . Ihmettelen vaan milloin niiltä lähinaapureilta palaa pinna .
- kova iäninen
Niinhän se meidänkin nuapur häiriintyi näistä autotalli harrastuksista ja sai viranomaiset liikekannalle.MUTTA MUTTA heh heh saa harrastaa Kello 6-22.00 välisenä aikana aivan rauhassa on niitten viranomaisten kirjallinen lausunto että silleen teille kateellisille.Kyllä mualimmaan ääntä ja hajujakin mahtuu teistä ja meistä jokaisesta nih.Hyvee sun takkii.
- dfgefghtfr
Kateellinen pikkupippeliselle kotteronhuudattajalle? Huutonaurua.
- Ilmainen korjaus
Vie oma autos sinne korjattavaksi ja fiksailtavaksi.
Yleensä tollaset tyypit kyllä mielellään auttelee naapureitten auto puuhissakin.
Näin hyödyt itsekin tuosta naapurista jotain.- =(T=(G=(G
Mitäpä naapureiden pitäisi sitten käydä sitten fiksaamassa jos lähes jokaisella uusi tai uudehko premium auto ja paikat siisteinä ja hoidettuna. ja rasvakouralla piha kuin kaatopaikka kuten täällä.
- U-Topi-A
Laita ruusunpunaiset lasit silmillesi niin vaaleanpunaisen pumpulin maailma aukeaa. Sitten rakastelet naapuriasi hellästi sydän lempeä leiskuen samalla kun hänen jokkisauto papattaa tyhjää autotallissa. Lopuksi keitätte siirapista vaaleanpunaiset pumpulikahvit jotka juotte ruusunlehtien päällä tanssien. Näin kaikki asiat korjaantuvat ja elämä on kuin ihmeellistä fantasiaa,, pieniä onnen asioita kuten,, kreikan tukipaketti hylätään, VR.n junalippu järjestelmä alkaakin toimia, nuoriso tulee järkiinsä ja alkaa silmittömän väkivallan ja sekoilun sijasta rakastaa toisiaan, poliitikot myöntävät virheensä ja hallitus toimii ensimmäistä kertaa kekkosen jälkeen kansankin hyväksi, BB.n tuotanto lopetetaan koska se havaitaan katsojille haitalliseksi mediajätteeksi, Ja lopuksi kaikki naapurit alkavat hymillä toisilleen.. näin utopiassa entä siellä?
- vilkku silmäinen
Niin on täälläkin rasvakouralla piha kuin kaatopaikka, mutta kun on sillä keijukaisella vielä törkyisempi oma piha ja kun ei edes kaikki ne aarteet sovi omalle pihalle.Mitäs nyt pitäisi tehdä?
- hurhur198
Onse helkkarin hyvä jos joitain homma naurattaa,ei sitä ymmärrystä kyllä löydy,kun rattimasat ruuvaa muutaman metrin päässä omasta tontista ja autoraatoja on pitkin poikin 12 kipaletta.Revi siitä sitten huumoria ja koetat nukuttaa vauvaa vaunuissa vieressä,ei naurata kun osuu kohdalle.Helppo huudella jos itse ei joudu kitumaan tällase naapurina..
- ympäristölupa
ota tilanteesta kuvia ja yhteyttä kuntasi ympäristölautakuntaan ja ilmianna laiton autopurkaamo/ kaatopaikka.
Mikäli ei toimi valita lääninhallitukseen,vaadi uhaksakkoa ja lisää valitukseen virkamiehen laiminlyönti asioiden hoitamatta jättämisestä.
Eiköhän romut lähde liikkeelle...
- de la morte
Mä kävisin leipomassa turpaan sitä tai laittaisin sokeria tankkiin.
- Matkalla kotiin.
Turpaanleipoja voi päätyä vahingossa peräkonttiin. Turpaanleipoja matkustaa peräkontissa tuntemattomalle hiekkamontulle. Sitten turpaanleipoja lopettaa leipomisen ja alkaa kaivaa montulla omaa kuoppaansa kun niin käsketään.
- Erämies
Kieltää pitäisi koko jokkis ja muukin auto "urheilu"
- tsottsotsiellä
Sorry, mutta ei naapuria saa kuvata. Kuvaaminen rikkoo naapurin intimiteettisuojaa ja kotirauhaa ja siitä räpsähtää kuvaajalle sakot. Äänittää saat omalla pihallasi naapurista kuuluvaa meteliä, mutta ei puhettakaan että suuntaisit kamerasi naapuriin päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273613- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362284Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72057Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431562- 381499
- 1271292
- 131289
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2651265Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451255