Avasin hotmailini ja siellä oli poikaystävältäni saapunut viesti. Avasin sen ja hetken kuluttua ruutuun ilmestyi tervetulo-viesti jossa sanottiin että ystäväni on kutsunut minut mukaan tähän yhteisöön.
Viestissä ei ollut mitään muuta kuin lähettäjänä p-ystävä ja linkki. Lopulta sivusto avautui pornosaitille. Minun lisäkseni saitti oli mennyt monille hänen ystävilleen.
Voiko tällaista tapahtua esim. viruksen vuoksi? Miten vastaavan tapahtuminen voidaan estää? Haluaisin tietää vastauksen myös siksi koska hän hiiltyi kovasti tapahtuneesta, ja aloin pohtimaan oliko hän vieraillut jollain sivustolla ja vahingossa lähettänyt sen kaikille vai oliko kyseessä ulkopuolisen aiheuttama vahinko. (Hän ei osaa käyttää tietokonetta kovinkaan hyvin)
Viestissä ei ollut mitään muuta kuin lähettäjänä p-ystävä ja linkki. Lopulta sivusto avautui pornosaitille. Minun lisäkseni saitti oli mennyt monille hänen ystävilleen.
Voiko tällaista tapahtua esim. viruksen vuoksi? Miten vastaavan tapahtuminen voidaan estää? Haluaisin tietää vastauksen myös siksi koska hän hiiltyi kovasti tapahtuneesta, ja aloin pohtimaan oliko hän vieraillut jollain sivustolla ja vahingossa lähettänyt sen kaikille vai oliko kyseessä ulkopuolisen aiheuttama vahinko. (Hän ei osaa käyttää tietokonetta kovinkaan hyvin)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hyvin mahdollisesti poikaystäväsi kone on saastunut. Käske ajamaan vaikka noilla:
http://www.kaspersky.com/virusscanner
http://www.malwarebytes.org/
Pornolinkkejä ja pornoa hyväksikäyttäviä haittaohjelmia voi tulla hyvinkin viattoman tuntuisista lähteistä, joten tuo ei sinänsä ole peruste epäilyille.
Oliko viesti poikaystävältäsi vai oliko roskaposti. Tuskin kumminkaan roskaposti, koska lähettäjäksi oli merkitty poikaystävä. Hänen koneessaan voi olla haittaohjelma tai hän on vahingossa lähettänyt sen turhan usealle.
Itse linkin avaaminen on vaaratonta niin haittaohjelmien puolesta kuin pornonkin.
Hiiltyminen viittaa poikaystävän mokaan.
Virusohjelma ei ainakaan löytänyt koneesta mitään. Viestin lähettäjänä oli poikaystäväni, nimi ja sähköpostiosoite täsmäsivät, ja hänen sähköpostistaan oli muutenkin nappautuneet mukaan tuttujen ihmisten sähköpostit joille sama linkki on lähetetty hänen nimellään. Kun avattiin poikaystävän sähköpostin Lähetetyt-tiedot, siellä ei kuitenkaan näkynyt että hän olisi mitään sähköpostia alunperin lähettänytkään.
Miten tällaisen haittaohjelman saa pois? Se on kiusallinen, koska pornosivuston linkki oli mennyt myös hänen alaikäisille tutuilleen/nuorten sähköposteihin.
Jos ei mikään superhyperhaitta tai aivan uusi, sen voi poistaa virustutkalla.
Poikaystävä on toki voinut poistaa viestin 'lähetetyt'-kansiosta, ettei enempää kasvojaan menetä.
>Virusohjelma ei ainakaan löytänyt koneesta mitään.
No se ei Windowsin tapauksessa vielä todista yhtään mitään.
Onhan se sitten joko haittaohjelma tai valehteleva poikaystävä. Sen haittaohjelanhan ei tarvitse olla poikaystäväsi koneella, vaan jonkun tuttunsa, josta haittaohjelma on siepannut osoitetiedot sekä vastaanottajien että lähettäjien nimiksi.
Sähköpostin lähettäjätieto on naurettavan helppo muuttaa, mutta viestin otsaketiedoista kyllä näkee, mistäpäin se alkuperäinen viesti on lähtenyt liikkeelle, eli mikä ja missä on se palvelin, joka viestin lähetyspyynnön ensimmäisenä on saanut ja mistä.
Ladatkaa ja asentakaa siihen poikaystävän koneelle vaikkapa sellane ohjelma ku Malwarebytes Anti-Malware ja tehkää sillä TÄYSI tarkistus. Myös virustorjuntaohjelmalla tulee tehdä täysi tarkastus jos ette ole vielä tehneet.
Jos mitään ei löydy, niin rekisteröitykää virustorjunta.net-sivustolle ja sen jälkeen klikatkaa tätä linkkiä: http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=13516.
Malwarebytes Anti-Malwaren voi ladata täältä: http://www.malwarebytes.org. Muistakaa luonnollisesti myös päivittää se.
Tuolta Malwarebyte-linkistä löytyy maksullinen 25 taalan Pro-versio.
Free-versio täältä
http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free
Nyt näyttäisi siltä että viesti on lähtenyt samoihin aikoihin kun hän on ollut oppilaitoksen tietokoneella.
Eli ongelma ei varmaankaan ole kotikoneella!
Niin, mutta onko se viesti tullut koulun koneelta? Viestin otsaketiedoista selviää yleensä ainakin operaattori ja sijainti noin paikkakunnan tarkkuudella.