Pattaya on terästä

WahaJutJuonio

Eikä Thappraya tule kaukaa perästä.

*Pattaya Zoo, Million Years Stone Park/Safari World Park, eläinpuisto, jossa mm. krokotiilifarmi (valtava määrä krokoja) ja tiikeripuisto jne. Sijaitsee n. 7 km South Pattayalta koilliseen.
*Norsusafareita on useita, jokapuolella kaupunkialuetta.
*Sukhumvitiä etelään, Sattahipin suuntaan:
-n. 20 km on Nong Nooch Tropical Garden,
-7 km floating market (kelluvat markkinat, aito sijaitsee vähän Bangkokista lounaaseen Damnoen Saduak) ja vastapäätä Jurassic garden.
-n. 4 km, yhden elefanttiratsastuspaikan vieressä on Under Water World, jossa on mm. myös haita, kilometri Tescon ostoskeskuksen jälkeen. Tesco on lähellä Sukhumvitin ja Theprasitin risteystä.
*Theprasitiä kilsa Sukhumvitin risteyksestä Jomtienille päin (kilsa Tescolta länteen) on Go Karting ratoja, molemmilla puolilla tietä, jossa on myös mahdollisuus benjihyppyihin.
*Pattaya Park Jomtienillä, vesipuisto sekä 170 m korkea, 56 krs Tower, alastulon voi myös tehdä vaijereissa valjailla roikkumalla.
*Walking Streetin eteläpäässä satamaan mentäessä, voi varata sukellusvenematkan.
*Golfinpelaajat tietävät Pattayalla olevan hyvin runsaasti upeita kenttiä.
*Kalastus on suosittua, laivamatkoja saa vaikka suomihotelleistakin, joissa saalis usein grillataan illalla saunomisen yhteydessä.
*Saunoja on ympäri Pattayaa joka puolella paljon, niissä on usein suomalaissauna ja höyryhuone molemmat, mm. Soi 10 ja etelä Naklua.
*Sukullusliikkeitä on joitakin, Jomtien Soi 3. Mask & Finns suomalainen dyykkiliike, dyykit kaikilla lähisaarilla.
*Koh Sametilla hyviä snorklauspaikkoja, vesieläinaltaita, jossa mm. leopardihai,
suuria kilpikonnia jne.
*Muutama sata kilsa Pattayalta Koh Changin suuntaan Laem Sing, isot altaat jossa thaimaalaisia vaaleanpunaisia jokidelfiinejä, pääsee myös uimaan niiden kanssa.
*Keilahalleja on mm. Tops ostarin yläkerrassa 2.Roadin ja Central Pattaya Roadin risteyksessä, 2.Rd ostarilla Major.
*Minigolf ratoja on paljon.
*Flight of the Gibbon treetopasia.com'illa Chonburissa korkealla viidakossa 3 km vaijerirataa.
*Thaikokkikursseja järjestetään Pattayalla.
*Jomtienillä yli 10 km kunnollista uimarantaa, jossa vesiskootteri, banaanivene, purjelautailu mahdollisuus.
*Pattaya Beachillä lisäksi laskuvarjoliito mahdollisuus.
*Kuumailmapallo lentoja.

Hua Hin on minustakin, kuten monet ovat sanoneet, eläkeläisten nukkuva pikkukaupunki. Pattayalla on todellisuudessa noin 200-300 tuhatta asukkia, sellanen meidän Tampere. Alkaa olla jo ikävä lämpöä ja merta.

5

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin terästä

      Pientä muutosta tuohon vielä.
      Mask&Finns sijaitsee Jomptien Soi 5llä ja
      tuo paikka *Walking Streetin eteläpäässä satamaan mentäessä, voi varata sukellusvenematkan* on muistaakseni muuttunut johonkin.
      * Pattaylta pääsee ilmeisesti nykyisin myös lautalla Hua Hiniin, olikos se noin 1700 bahtia ja 3 tuntia?

    • koukkupolvi

      Plösöjä eläkepapparaisia pattaijalla en varmaksi tiedä kuin
      itseni.
      Niitä huorakatujen määrää on vaikea ainakin tässä vaiheessa arvata.
      Ainakin itselleni näyttäisi olevan vähintäänkin riittävästi.

      Että ainakaan aluksi ei kannata huolestua.

      terv. koukkupolvi

    • Lahejr

      Ne puhuu paskaa ketkä eivät tiedä kohteesta mitään. Eivät ole edes käyneet!!!

      Upeeta siellä on!

      • >Nimenomaan kilohinnalla ! ja silloin ne tulee huomattavasti halvemmaks kuin valkoiset valaat...


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      2658
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      230
      1457
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      84
      1330
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      80
      1225
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      40
      1206
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      140
      1106
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      11
      1032
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      116
      920
    9. Kostan sulle vielä sen älyttömän julkisen nöyryytyksen

      Onneksi on lentokentällä kavereita... Kosto tulee olemaan muuten korkojen kanssa.
      Ikävä
      35
      914
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      78
      820
    Aihe