Eilen oli järkyttävä päivä heti herätessä, silmiensä ummistamiseen saakka yöllä.
Aamusta yöhön tärisin, ja takykardiaa noin tunti päivän päätteeksi.
Kuin kuolemankielissä nukkumaan.
- Tänään paljon vähemmän oireita, ja sattumalta myös korkeapaine.
Samoja kokemuksia?
Matala-/korkeapaine
3
114
Vastaukset
Silloin, kun keuhkoni olivat oikein kipeät ja käytin astmalääkkeitä (maaliskuun alkuun 2010 saakka), pahinta oli juuri kostea ilma.
Ennen niin raikas ilma sattui keuhkoissa, ja olo oli kauttaaltaan kurja.
Aivan kuin sama jatkuisi poskiontelojen kautta nyt; tai sattumaa vain.Pengoin jo eilen noita asioita vähän suomen kielellä, mutten löytänyt kovin paljoa. Törmäsin kyllä mainintaan pölypunkkien nopeasta lisääntymisestä kostealla ilmalla.
Ja jo aiemmin olen löytänyt tämän paikan, jossa voi seurata Cladosporium- ja Alternaria -homesienten pitoisuuksia ulkoilmassa:
http://aerobiologia.utu.fi/tiedotus/siitepolytiedote/
Mutta homeita ja tekijöitä on paljon muitakin, ei ne tuohon lopu.
Aloin sitten huvikseen penkoa englannin kielellä ja heti alkuunsa törmäsin tähän:
DAMPNESS AND MOULD - WHO Europe - World Health Organization
www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0017/43325/E92645.pdf
Siinä on yli parin sadan sivuinen paketti kosteudesta ja homeesta, koskien sisäilmaa näköjään.sanasinko kirjoitti:
Pengoin jo eilen noita asioita vähän suomen kielellä, mutten löytänyt kovin paljoa. Törmäsin kyllä mainintaan pölypunkkien nopeasta lisääntymisestä kostealla ilmalla.
Ja jo aiemmin olen löytänyt tämän paikan, jossa voi seurata Cladosporium- ja Alternaria -homesienten pitoisuuksia ulkoilmassa:
http://aerobiologia.utu.fi/tiedotus/siitepolytiedote/
Mutta homeita ja tekijöitä on paljon muitakin, ei ne tuohon lopu.
Aloin sitten huvikseen penkoa englannin kielellä ja heti alkuunsa törmäsin tähän:
DAMPNESS AND MOULD - WHO Europe - World Health Organization
www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0017/43325/E92645.pdf
Siinä on yli parin sadan sivuinen paketti kosteudesta ja homeesta, koskien sisäilmaa näköjään."Siinä on yli parin sadan sivuinen paketti kosteudesta ja homeesta, koskien sisäilmaa näköjään."
- Päästyäni pdf-tiedoston sivulle 23 [INTRODUCTION 5] törmäsin taulukkoon, jossa mainittiin biologisina altistajina seuraavat tekijät:
● β-glucans
● Toxins
● Spores
● Cell fragments
● MVOC
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5462076Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851672Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211499Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641398JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191076- 561072
- 1181067
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16838Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11824Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813